Niezbędnik kierowcy – czyli co warto mieć w aucie

Każdy kierowca powinien umieć wykonać podstawowe naprawy w samochodzie. Nie będzie jednak w stanie tego zrobić bez odpowiednich narzędzi. Które z nich są absolutnie niezbędne, a które warto mieć ze sobą na wszelki wypadek?

Lewarek i klucz do kół

Awarią, która najczęściej przytrafia się na drodze, jest przebicie opony. Wielu kierowców potrafi samodzielnie wymienić koło, jednak żeby tego dokonać, trzeba dysponować dwiema rzeczami: lewarkiem oraz kluczem do kół.

Lewarek to narzędzie, dzięki któremu można unieść samochód na wysokość umożliwiającą zdjęcie koła. Najczęściej spotykanym rodzajem lewarka jest lewarek trapezowy, jednak coraz bardziej popularne stają się lewarki hydrauliczne słupkowe. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkie działanie i łatwość obsługi, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku awarii w trasie, w trudnych warunkach. Klucz do kół jest niezbędny do odkręcenia uszkodzonego koła i przykręcenia zapasowego. Warto postawić na model masywny i wykonany z dobrej jakości materiałów, ponieważ od tego zależy łatwość użytkowania.

 

Dodatkowe wyposażenie samochodowej skrzynki narzędziowej- Do wykonania prostych napraw w samochodzie przydaje się zestaw różnego typu kluczy i śrubokrętów. Do najpopularniejszych rozmiarów kluczy przydatnych w aucie należą 8, 10, 13, 17 i 19 mm. Dlatego do skrzynki narzędziowej warto wrzucić klucze płaskie i oczkowe w wyżej wymienionych rozmiarach, śrubokręty krzyżakowe, kombinerki oraz szczypce. Przydatne są również klucze nasadowe z grzechotką. Grzechotka znacznie ułatwia obracanie kluczem w przypadku napraw przeprowadzanych w trudno dostępnych miejscach.

Odkręcanie zapieczonych śrub czasami jest bardzo trudne. W takich sytuacjach pomocny będzie preparat WD-40. Środek ten szybko i bez trudu wnika w szczeliny i zapewnia dodatkowe smarowanie, co ułatwia odkręcenie śrub. 

Niektóre naprawy nie są możliwe do wykonania w trasie, jednak zaistniałe uszkodzenia wymagać mogą tymczasowego zabezpieczenia. W tym celu przydają się: taśma izolacyjna, kawałek drutu lub wytrzymała taśma klejąca, a także trytki, czyli opaski zaciskowe. Rzeczy te umożliwiają przymocowanie pękniętych lub urwanych części. Warto pamiętać również o własnym bezpieczeństwie i ochronie. W razie awarii dobrze jest mieć pod ręką rękawice oraz latarkę. Najlepsza będzie latarka czołowa, która umożliwia oświetlenie miejsca awarii bez użycia rąk.

Gdy skrzynka z narzędziami to za mało

Nawet najlepszy niezbędnik kierowcy czasami okazuje się niewystarczający. W takich przypadkach konieczna może być fachowa pomoc w awarii samochodu. Doskonałym rozwiązaniem jest wtedy Mazda Assistance, czyli usługa, która zapewnia wsparcie w kryzysowych dla kierowcy sytuacjach.  W ramach usługi Mazda Assistance można liczyć na profesjonalną pomoc zarówno w przypadku prostych awarii, np. przebicia opony, jak również na wypadek unieruchomienia samochodu w skutek kolizji drogowej lub wypadku, zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie lub braku paliwa w zbiorniku. 

Właściciele pojazdów marki Mazda mogą skorzystać z mobilnego i bezpiecznego serwisu samochodowego, więcej informacji na stronie https://www.mazda.pl/serwis-i-akcesoria/serwis/charakterystyka/ .

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Popularny problem układów hamulcowych w japońskich autach

Następny artykuł

Jak prawidłowo płukać silnik?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments