Cykliczna wymiana opon stanowi swoistą tradycję wśród kierowców. Zaopatrując swój pojazd w komplet opon sezonowych, warto zadbać o zdemontowane ogumienie. Zazwyczaj zalega ono zapomniane w garażu, niszczejąc i tracąc na swojej wartości. Kierowcy przypominają sobie o nim dopiero przed kolejną sezonową wymianą – wtedy może okazać się, że opony zostały uszkodzone i nie nadają się do ponownego montażu. Jak zatem zadbać o opony nieużywane w danym sezonie? Ciekawym pomysłem okazuje się być profesjonalna przechowalnia!
Jak przygotować opony do przechowywania?
Na ogumienie niekorzystny wpływ ma styczność z wszelkiego rodzaju chemikaliami – pozostałości benzyny, olejów czy rozpuszczalników z pewnością nie powinny być obecne na oponach, które mają być magazynowane. Przed oddaniem ich do przechowalni opon, jak również przed umieszczeniem ich w garażu należy je dokładnie wyczyścić. Można wykorzystać w tym celu zwykły szampon samochodowy i szczotkę – warto pamiętać o dokładnym spłukaniu powstałej podczas mycia piany. Co ważne, umyte opony łatwiej zweryfikować pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Etapem kończącym proces pielęgnacyjny będzie zakonserwowanie opon – należy użyć w tym celu preparatów dedykowanych ogumieniu. Fundamentalną zasadą, dotyczącą magazynowania opon jest ich gruntowne osuszenie przed schowaniem. Wilgoć jest bez wątpienia niepożądana.
Należy pamiętać, aby przed zdjęciem opon zaznaczyć ich pozycje na osiach – pozwoli to na ich rotację w kolejnym sezonie, kiedy to opony z przedniej osi zostaną zamontowane na oś tylną. Dzięki temu zostanie zrównoważony stopień ich zużycia.
Idealne warunki dla opon – w jakich miejscach można bezpiecznie magazynować opony samochodowe?
Opony nie są bardzo wymagające, dlatego nietrudno będzie znaleźć miejsce, zoptymalizowane dla ich magazynowania. Przede wszystkim – należy zadbać o odpowiednią przestrzeń. Im większe auto, tym większe opony, dlatego posiadacze sporych pojazdów mogą mieć nieco trudności z zagospodarowaniem przestrzeni dla swoich opon. Wybierając najlepsze miejsce, należy pamiętać o kilku zasadach – w sąsiedztwie opon nie mogą znajdować się żadne źródła ciepła, ani potencjalnego iskrzenia. Pomieszczenie, w którym mają być magazynowane opony musi być względnie suche, chłodne i skutecznie wentylowane. Idealna temperatura dla opon plasuje się w przedziale od -5 do 30 stopni Celsjusza.
Bezwzględnie nie wolno przechowywać opon na zewnątrz! Muszą one mieć bowiem zapewnioną właściwą ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i skrajnymi zmianami temperatury. Podłoże, na którym mają leżeć opony musi być czyste, nie może także istnieć ryzyko ewentualnego zabrudzenia opon.
Profesjonalna przechowalnia opon – doskonały wybór dla wymagających
Jak widać, w celu optymalnego magazynowania opon niezbędne jest zapewnienie kilku istotnych czynników. Chcąc mieć pewność, że opony przechowywane będą bezpiecznie, warto skorzystać z usług specjalistycznej przechowalni, która zadba o odpowiednie warunki.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany