Sprzęgło w Passacie B5 – niezawodność i wysoka jakość wykonania

W 1996 roku koncern Volkswagen wypuścił na rynek nowy model Passata – B5. Samochód z miejsca zyskał wielką popularność wśród miłośników czterech kółek. Odznaczał się niezawodnością i pozwalał na wysoki komfort jazdy. Jego podzespoły pracowały znakomicie – silnik, układ kierowniczy czy też sprzęgło Passata B5 to były nowoczesnymi i niezawodnymi elementami. Ten model do dziś cieszy się dużą popularnością na rynku aut używanych.

Niezawodność Passata B5

Model B5 produkowany był do 2005 roku. W międzyczasie – w 2000 roku – przeszedł generalny lifting. Powstał na bazie nadwozia zaczerpniętego z Audi A4. Auto od samego początku wykazywało się wysokim poziomem niezawodności. Dlatego też używane egzemplarze, mimo upływu lat, nadal są bardzo chodliwe i osiągają wysokie ceny jak na samochody używane. W Passacie B5 montowano szeroką gamę silników. Obok silników benzynowych o pojemnościach 1,6, 1,8, 2,3 litra, niewątpliwie największą popularnością cieszą się jednostki diesla o pojemności 1,9 litra w wersji TDI. Ten akurat model uznawany za najbardziej niezawodny bezawaryjny.

Motoryzacyjnym estetom z pewnością spodobało się również wnętrze modelu B5. Zostało zaprojektowane i wykonane niezwykle starannie i bardzo oszczędnie. Zastosowano materiały wysokiej jakości, które idealnie sprasowano. Stylistyka wnętrza jest co prawda dość konserwatywna, ale dla wielu kierowców to akurat będzie zaletą, a nie wadą. Niewątpliwym plusem modelu B5 jest też niezwykle pojemny bagażnik.

Sprzęgło w Passacie B5

Niezawodność Volkswagena Passata B5 związana jest wysokiej jakości podzespołami. Sprzęgło w Passacie B5 to niezawodny element łączący silnik ze skrzynią biegów. Jednak należy pamiętać, że najstarsze roczniki modelu B5 liczą sobie już ponad dwadzieścia lat. Dlatego nawet najbardziej niezawodny element przez tak długo okres bezawaryjnej eksploatacji może jednak wymagać wymiany. Niektórzy z kierowców są zwolennikami zakupu używanych części zamiennych. Jeśli mają jakiekolwiek pojęcie na temat sprzęgieł i jeszcze mogą zasięgnąć fachowej rady u mechanika, to z pewnością są w stanie kupić używane sprzęgło do Passata B5 w całkiem dobrym stanie.

Dla mniej doświadczonych kierowców, nieobeznanych w zawiłościach mechaniki pojazdowej, lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie zupełnie nowego sprzęgła.  Zwykle można zakupić cały zestaw włącznie z siłownikiem sprzęgła, pompą, łożyskiem oporowym i kołem dwumasowym oraz kompletem śrub. Oczywiście zestaw nowych części będzie znacznie droższy niż w wypadku tych używanych. Jednak masz gwarancję, że kupujesz element zupełnie nowy, bez ukrytych wad, który będzie służył w twoim Passacie jeszcze przez wiele lat.

Jak dbać o sprzęgło?

Sprzęgło jest tym elementem w aucie, na którego zużywanie możesz mieć wpływ. Wszystko zależy od twojej techniki jazdy. Wielu kierowców używa pedału sprzęgła dość niechlujnie, nie wciskając go do końca. I to jest zasadniczy błąd, który powoduje szybsze zużywanie się tego elementu. Pedał należy wciskać maksymalnie, do oporu. Należy też unikać możliwości spalenia sprzęgła. Może do tego dojść jeśli będziemy jechać na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Trzeba też ostrożnie podchodzić do jazdy na półsprzęgle i stosować ja tylko do parkowania i powolnego ruszania z miejsca.

Poprzedni artykuł

Bagażniki rowerowe? alternatywa dla przewozu roweru pociągiem

Następny artykuł

5 pytań, które ułatwią Ci wybór idealnego odtwarzacza samochodowego

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *