Jak nie dać się nabrać i dobrze wybrać? W poszukiwaniu odpowiednich klocków hamulcowych

Wśród ofert części zamiennych prym pod względem ilości wiodą tarcze i klocki hamulcowe. Ich dostępność jest bardzo duża nawet w przypadku rzadko spotykanych modeli aut lub samochodów, które dopiero co weszły na rynek. Jednak tak szeroka paleta produktów nie oznacza wcale, że wybór pomiędzy nimi jest prosty. Wręcz przeciwnie, klocki hamulcowe do swojego samochodu należy wybierać bardzo ostrożnie.

Najłatwiej dostępne części samochodowe

Klocki i tarcze hamulcowe to elementy eksploatacyjne samochodu zużywające się wyjątkowo szybko. Oznacza to, że właśnie na te części jest największy popyt. Ponieważ zaś, zgodnie z prawami ekonomii, popyt rodzi podaż, nie ma nic dziwnego w tym, że to właśnie klocków hamulcowych jest na rynku części zamiennych najwięcej. W zasadzie są to pierwsze (obok tarcz hamulcowych, pasków rozrządu i zestawów filtrów) części zamienne dostępne w przypadku aut nowych. Podobnie rzecz ma się w przypadku samochodów mało popularnych w danym kraju. Jeśli ktoś będzie szukał części zamiennych do takiego auta, najłatwiej będzie mu znaleźć właśnie odpowiednie klocki hamulcowe.

Tak więc, gdy przyjdzie pora na wymianę klocków hamulcowych, nie musimy martwić się o ewentualne problemy ze znalezieniem zamienników. Problemem nie powinno być też dobranie nowych klocków hamulcowych w taki sposób, aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie. Pod warunkiem, że wiemy, czego szukać, a czego lepiej unikać.

Klocki hamulcowe o różnej jakości

Jest już zwyczajem, że żaden szanujący się koncern motoryzacyjny nie zajmuje się samodzielnie produkcją klocków hamulcowych i zadanie to powierza zewnętrznemu wykonawcy. Obecnie mamy na rynku cały szereg renomowanych producentów części do układu hamulcowego, którzy wytwarzają klocki na tzw. pierwszy montaż. Wybór tego rodzaju części można uznać za najlepsze rozwiązanie, a znaleźć je można w autoryzowanych sieciach serwisowych.

Oczywiście producenci zajmujący się wytwarzaniem klocków na pierwszy montaż, wytwarzają także klocki hamulcowe przeznaczone na rynek wtórny. Tu jednak należy pamiętać, że nawet jeśli klocki pochodzą od tego samego producenta, niekoniecznie muszą odznaczać się tą samą jakością. Wprawdzie ich zakup również należy uznać za bezpieczny, jednak może się zdarzyć, że klocki te w stosunku do „pierwszomontażowych” okażą się nieco słabsze.

Z całą pewnością należy unikać klocków hamulcowych odznaczających się wyjątkowo niską ceną lub pochodzących z niepewnego źródła. Bardzo często są to części o najgorszej możliwej jakości lub zwyczajne podróbki, w przypadku których nawet oznaczenia homologacji bywają fałszowane.

Poprzedni artykuł

O czym powinieneś pamiętać, wybierając się w podróż samochodem?

Następny artykuł

Sprawdź, jak rozpoznać zużytą oponę i kiedy ją wymienić

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *