Sprawdź, jak rozpoznać zużytą oponę i kiedy ją wymienić

Opony są jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Mają stałą styczność z nawierzchnią drogi i ich właściwości decydują o tym, czy samochód lub inny pojazd dobrze „trzymają” się drogi i jak hamują. Ważne, aby opony wykorzystywane w pojeździe nie były zbyt zużyte. Kiedy trzeba je wymienić?

Kiedy opona jest zużyta?

Każda opona ma określoną żywotność, która kończy się wówczas, gdy wysokość bieżnika opony osiąga wartość wskaźnika zużycia TWI. Zgodnie z przepisami polskiego prawa wskaźnik ten odpowiada wysokości 1,6 mm. Można to sprawdzić np. suwmiarką, mierząc zgrubienie między klockami bieżnika. Można spotkać się też z przykładami opon, które mają specjalne znaczniki. Jeśli przestają być one widoczne, to najlepsza oznaka tego, że opona się już zużyła i nadaje się do wymiany.

Uwaga! Eksploatowanie opon do maksymalnego poziomu zużycia bieżnika wpływa ujemnie na bezpieczeństwo jazdy!

Jakie są rodzaje zużycia opon i po czym je rozpoznać?

Opona niekoniecznie musi być zużyta na całej szerokości bieżnika. Bywa, że zużycie ma charakter niesymetryczny, bieżnik zużyty jest tylko na środku, albo miejscowo. Zdarza się zużycie okrągłe i ząbkowane. Mówiąc o normalnym zużyciu opony mamy na myśli sytuacje, kiedy równomiernie bieżnik ściera się na całej szerokości i obwodzie. Niesymetryczne zużycie jest wtedy, gdy ściera się tylko jedna ze stron bieżnika – świadczyć to może o nieprawidłowej zbieżności kół. Miejscowe zużycie wynika najprawdopodobniej ze zbyt gwałtownych manewrów samochodem i z niskiej jakości opon. Bieżnik zużywa się tylko w jednym miejscu, kompletnie nie symetrycznie. Z kolei zużycie ząbkowane charakteryzuje się tym, że w dotyku bieżnik ma łatwo wyczuwalne ząbki na klockach. Może to wynikać ze zbyt dużego obciążenia.

Jaki rodzaj zużycia wyklucza oponę z dalszego użytku?

Opona nie może być dłużej eksploatowana, jeśli głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm i mniej. Trzeba ją kategorycznie wymienić, ponieważ grozi pęknięciem czy wybuchem w czasie jazdy. Bezwzględnie trzeba wymontować oponę, jeśli nastąpi deformacja drutówki, wystąpią plamy wewnątrz opony, zniszczy się jej bok, uszkodzona zostanie guma na bokach opony, albo dojdzie do separacji bieżnika i innych elementów ogumienia.

Głębokość zużycia bieżnika a własności trakcyjne opony

Musimy wiedzieć, że im bardziej zużyta opona, tym drastycznie spada bezpieczeństwo jazdy i właściwości trakcyjne ogumienia. Wydłuża się droga hamowania i zwiększa pobór paliwa przez samochód. Opony zużyte poniżej granicy 1,6 mm, albo nawet spełniające ten wymóg, choć na granicy zużycia, tracą pierwotne parametry. Trudniej jeździ się samochodem, szczególnie na mokrym i śliskim podłożu. Samochód może tracić przyczepność, co grozi kolizją.

Jak dbać o opony?

Kierowca dbający w odpowiedni sposób o opony swojego pojazdu będzie się dłużej nimi cieszył, a ich żywotność będzie zachowana na dłużej. Dbanie o ogumienie polega na tym, aby regularnie kontrolować stan ogumienia, zawieszenia i całego pojazdu. Należy unikać agresywnego zachowania na drodze, czyli np. nagłego, niepotrzebnego hamowania, zrywów czy jazdy na przeszkodach, w tym na krawężnikach. Opony sezonowe powinny być przechowywane w odpowiednich dla siebie warunkach. Kierowca nie powinien przekraczać maksymalnego poziomu obciążeń i musi na bieżąco kontrolować poziom ciśnienia powietrza w oponach. Właściwe ciśnienie jest kluczowe dla wydłużenia żywotności opony. Przestrzeganie w tej kwestii zaleceń producenta jest konieczne. Zaniżenie ciśnienia o 20 proc.  powoduje średnio skrócenie żywotności opony o 30 proc.

Kiedy należy zmienić opony?

Przyjmuje się, że wymiana opon powinna nastąpić wtedy, gdy głębokość bieżnika wynosi około 3 mm. Wówczas mamy pewność, że wymienimy opony bez ponoszenia zbędnego ryzyka spadku bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i wszelkich innych uczestników ruchu drogowego. Jednocześnie różnica w głębokości bieżników opon zamontowanych na tej samej osi pojazdu nie powinna wynosić więcej niż 5 mm.

Jeśli użytkownik nie jest pewien, jakie opony będą najlepsze do jego pojazdu i nie może odnaleźć tej informacji w instrukcji obsługi, najlepiej aby zdał się na pomoc ekspertów. Może ją uzyskać w sklepie internetowym https://noweopony.pl/, gdzie przy okazji zaopatrzy się w komplet nowego ogumienia o pożądanych parametrach.

Poprzedni artykuł

Jak nie dać się nabrać i dobrze wybrać? W poszukiwaniu odpowiednich klocków hamulcowych

Następny artykuł

Pakowanie wysyłki ? jak prawidłowo przygotować paczkę?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *