Alkomaty – jakie są dostępne rodzaje?

Nikt przy zdrowych zmysłach nie pojedzie samochodem, gdy wcześniej pił. I nie chodzi tylko o spożywanie alkoholu przed jazdą, ale też na drugi dzień, gdy kilka godzin wcześniej, w nocy, była mocno zakrapiana impreza. Alkohole wysokoprocentowe utrzymują się bardzo długo w organizmie, ale też i te lżejsze, jeśli z nimi przesadzimy. Niektórzy sądzą, że proces trzeźwienia da się przyśpieszyć sytym posiłkiem czy wzięciem prysznica. Nic z tych rzeczy – jedyne, co możemy tu zyskać to lepsze samopoczucie, ale procenty w krwi dalej będą krążyć. Jak więc sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy możemy już ruszać w drogę, albo jeszcze trochę poczekać? Jedyne wiarygodne urządzenie, które to ustali, to alkomat. Sprawdźmy, jakie są dostępne i jak działają?

Większa świadomość

Z każdym rokiem wzrasta świadomość tego, jak ważne jest to, aby nie tylko nie wsiadać pod wpływem alkoholu do samochodu, ale i by odwodzić od tego inne osoby. Najlepiej zabrać kluczyki i poczekać, aż ta niepoważna osoba wytrzeźwieje. Czasami to oczywiście niemożliwe…

Ta świadomość to też jednak sprawdzanie się po każdej imprezie, już na drugi dzień, czy aby na pewno można już jechać. Wiele osób w tym celu udaje się na komisariat policji, gdzie bez trudu to sprawdzimy. Trzeba wiedzieć, że takie badanie jest najbardziej miarodajne, bo policja, co nie dziwi, ma alkomaty profesjonalne, zapewniające dokładne określenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Z drugiej strony, czy zawsze chce nam się odwiedzać policję? Na pewno nie, a wtedy sami myślimy o tym, by się w to urządzenie zaopatrzyć i myślimy jaki alkomat kupić? Co jest dostępnego na rynku?

Wszystkie dostępne na rynku urządzenie do pomiaru zawartości alkoholu można zaliczyć do jednej z trzech grup. Wszystko zaś zależy od tego, jaki sensor został zastosowany w danym alkomacie.

Najprostsze i często zawodne

Takie są właśnie alkomaty wyposażone w sensory elektroniczne (tzw. półprzewodnikowe). Najważniejsze element w sensorze to elektroda. To na jej powierzchni ulatnia się wdmuchany alkohol, który powoduje zwiększenie przewodności półprzewodnika – proporcjonalnie do tego, ile znajduje się alkoholu w pomiarowej dawce powietrza. Ten sposób pomiaru nie jest za bardzo dokładny, a to z tego powodu, że sensory półprzewodnikowe reagują nie tylko na alkohol, ale i na inne substancje (na przykład na nikotynę).

Lepsze i dokładniejsze

Jeśli chcemy mieć pewność, że alkomat nas nie zawiedzie i przedstawi bardziej miarodajny wynik, wybierzmy wrażliwszy sensor elektrochemiczny. Co ciekawe, często jest on stosowany w alkomatach policyjnych, ale też w zakładach pracy, by sprawdzić trzeźwość pracowników. Jak działa? Sensor wprowadza wdmuchany alkohol z zastosowanym odpowiednim związkiem chemicznym na kontrolowanym potencjale elektrody. Brzmi skomplikowanie, ale najważniejsze to wiedzieć, że powstały tak kwas octowy uwalnia elektrony, wytwarzając prąd o napięciu, który jest proporcjonalne do zawartości alkoholu.

Niezawodne i najwyższej jakości

Takie są z sensorami spektrofotometrycznymi, wykorzystywane w najdokładniejszych stacjonarnych alkomatach dowodowych. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu spektrum podczerwieni. Nie będziemy szerszej ich omawiać, bo i tak nie są dostępne do kupienia, a nawet jakby były, kosztowałyby fortunę.

Jak więc widać, realnie do wyboru mamy dwa rodzaje alkomatów. Jaki wybrać? Chyba lepiej postawić na ten bardziej precyzyjny, który jest co prawda droższy, ale gwarantuje dokładniejszy odczyt.

Oceń post

Poprzedni artykuł

Kiedy warto wypożyczyć samochód?

Następny artykuł

Oleje silnikowe do aut jak je dobrze wybrać?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *