Oleje silnikowe do aut jak je dobrze wybrać?

Zbliża się termin wymiany oleju w Twoim aucie, a Ty nadal nie wiesz jaki produkt wybrać? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Zawarliśmy w nim najważniejsze wskazówki dotyczące doboru oleju do Twojego samochodu. Warto o nich pamiętać – olej jest przecież dla silnika tym, czym krew dla ludzkiego organizmu!

5w30 – czyli jak czytać oznaczenia?

Poszukując opinii na temat olejów silnikowych w Internecie często można spotkać się ze stwierdzeniem że “najlepszy jest olej producenta X”. Na przykład Motul. Albo jakiś inny. I choć sama marka oleju ma znaczenie, to znacznie istotniejszy jest typ oraz skład oleju. Zwykle informacje o nich znajdziemy na etykiecie zamieszczonej na opakowaniu. Jak ją odczytywać? Najbardziej istotna informacja to klasa lepkości. Ten parametr określa zakres temperatur w jakich stosować można wybrany olej. Mówiąc krótko – opisuje on właściwości smarne oleju w niskiej oraz wysokiej temperaturze.

Jak zatem odczytywać takie zapisy? Oznaczenia współczesnych olejów to zazwyczaj dwie liczby, przedzielone literą “W”. Jak je rozumieć? Cyfry poprzedzające “W” to płynność oleju w niskiej temperaturze. Generalnie, im niższa ta liczba, tym łatwiejszy rozruch silnika nawet wtedy, gdy wartości na termometrze osiągają bardzo niskie rejestry. Oleje 0W i 5W docierają maksymalnie szybko nawet do najbardziej oddalonych punktów silnika, zapewniając im odpowiednie smarowanie. Z kolei cyfry po “W” oznaczają lepkość oleju w wysokich temperaturach. Co ważne, nie chodzi tu wyłącznie o wartości na termometrze.

Pamiętajmy, że stała praca silnika w wyższych paritach obrotów również powoduje dosyć znaczny wzrost temperatury wewnątrz komory silnika. Oleje o niskiej lepkości w wysokiej temperaturze mogą wtedy tracić swoje właściwości smarne. Jeżeli jednak wybierzemy olej o wartości co najmniej 40 (po “W”), możemy mieć pewność, że olej nie straci swoich właściwości.

Olej silnikowy – normy producenta

Dobierając odpowiedni olej warto pamiętać o wymaganiach producentów. W instrukcji obsługi auta znajdziesz zalecenia producenta dotyczące pożądanej jakości i lepkości przewidzianych dla danego silnika. Oto przykładowe oznaczenia:

  • VW 502.00
  • BMW Longlife-01
  • MB 229.51
  • GM “Dexos 2”

Dochodzimy tym samym do kolejnej kwestii – czy można mieszać oleje silnikowe? Cóż, jeżeli jesteś w trasie i zapala Ci się kontrolka niskiego poziomu oleju lepiej jak najprędzej go uzupełnić. A jeżeli nie wiesz jakie normy przewidział producent Twojego auta, to w zasadzie dolać możesz dowolny olej o takiej samej lepkości. Czyli – syntetyk uzupełniamy syntetykiem. Niedopuszczalne jest dolewanie oleju np. 10W40 do silnika, w którym znajduje się olej 5W40.  Jeżeli nie wiesz czy olej silnikowy jaki dolałeś spełnia normy producenta, warto jak najprędzej dokonać jego wymiany. Owszem, przez te kilkaset kilometrów które przejeździsz z domieszką innego oleju raczej nic się nie stanie, ale lepiej o to zadbać.

Olej do diesla z filtrem cząstek stałych

Filtr cząstek stałych ma dziś większość aut z jednostkami wysokoprężnymi pod maską. Dobierając olej do takiej jednostki warto wybrać dedykowany produkt do takich silników. Musi on spełniać wymagania dotyczące:

  • Lepkości (tylko oleje syntetyczne)
  • Technologii (tak zwana niskopopiołowa – Low Saps)
  • Odpowiednie oznaczenie ACEA (C1, C2, C3, C4 – zależy od producenta auta)

Co ile wymieniać olej silnikowy?

Temat-rzeka. Modne wśród producentów jest wydłużanie interwałów wymian oleju do niebotycznych wartości – na przykład, 30 tysięcy kilometrów. Problem jednak w tym, że praktycznie żaden olej silnikowy nie utrzyma swoich właściwości smarnych przez tak długi czas. Pamiętajmy, że środek smarny traci swoje parametry już po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów i taki interwał wydaje się być rozsądnym dla normalnie eksploatowanego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że niektórzy producenci rekomendują jeszcze krótsze przerwy pomiędzy wymianami. Przykładowo, w latach 90 Subaru zalecało wymianę środka smarnego nawet co 12 tysięcy kilometrów.

A czy jest sens jeszcze bardziej skracać interwały wymiany oleju? Tak. Na kondycję oleju mają bowiem wpływ takie czynniki jak:

  • Czas eksploatacji
  • Tryb eksploatacji
  • Obecność instalacji gazowej

Czas eksploatacji również ma wpływ na właściwości oleju. Generalnie rzecz biorąc, olej silnikowy nie powinien być eksploatowany dłużej niż 12 miesięcy. Po upływie takiego okresu należy go wymienić – nawet, jeżeli założony przez producenta interwał nie został przekroczony. Niemałe znaczenie ma także tryb eksploatacji samochodu. Jeżeli auto porusza się głównie na krótkich dystansach (do kilku kilometrów dziennie), warto nieco skrócić interwał wymiany oleju. Chodzi tu głównie o fakt, iż olej w takich warunkach nie zdąży nawet dobrze się rozgrzać, przez co nie zapewnia silnikowi odpowiedniego smarowania. A jeżeli samochód porusza się po dalekich trasach, regularnie pokonując większe ilości kilometrów (np po autostradach), to śmiało wydłużyć można interwały.

Masz auto z LPG? Również warto nieco skrócić interwały wymiany oleju. Pamiętajmy, że gaz spala się w nieco wyższej temperaturze, a przy tym jest znacznie bardziej zanieczyszczonym paliwem niż benzyna. Zawiera bowiem nawet 5 razy więcej siarki, która ma wpływ na właściwości czyszczące oleju. Specjaliści sugerują, by w autach eksploatowanych na LPG zmniejszyć interwał nawet o 25% w stosunku do zaleceń producenta dotyczących tego samego silnika, ale eksploatowanego na benzynie.

Oceń post

Poprzedni artykuł

Alkomaty – jakie są dostępne rodzaje?

Następny artykuł

Spokojna i malownicza okolica blisko stolicy ? nowe mieszkania w Markach