1001 pomysłów na pomalowanie ławki ogrodowej

Odpowiednio zaimpregnowane i regularnie konserwowane drewniane ławki ogrodowe mogą nam służyć przez wiele lat. Nawet te bardzo zniszczone możemy odrestaurować korzystając w tym celu z dobrych preparatów do drewna. Tak właśnie swoją przygodę z malowaniem i dekorowaniem drewnianych ławek rozpoczęła Ada, studentka z Warszawy.

Ada mieszka w domu z ogrodem na warszawskim Ursynowie. Kiedy była małą dziewczynką dziadek przyniósł jej do ogrodu drewnianą ławkę. Każdego roku wspólnie ją malowali, ale po śmierci dziadka Ada przestała dbać o nią dbać. Po kliku latach farba na ławce zaczęła się łuszczyć, i ojciec Ady zaproponował spalenie starego mebla.

  • Zrobiło mi się bardzo przykro. To ja zaniedbałam wiosenne malowanie ławki i to przeze mnie się zniszczyła. Poprosiłam tatę, żeby dał mi drugą szansę. Tego samego dnia pojechałam do Studia Farb i z pomocą sprzedawcy wybrałam najlepszą farbę transparentną do malowania na zewnątrz.

To było cztery lata temu. Od tego czasu Ada co roku przemalowuje ławkę inspirując się najnowszymi trendami.

  • Przed pierwszym malowaniem musiałam wyczyści ławkę do żywego drewna. Okazała się śliczna, i choć w garażu czekała już na mnie szara farba zdecydowałam się ją pomalować transparentnym lakierem o matowym wykończeniu. Nie jestem pewna, czy nie była to farba do parkietów (https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna). Nałożyłam klika warstw. Efekt był super.

W kolejnych latach ławka Ady była bielona, do czego Ada wykorzystała białą emalię do drewna i metalu Beckersa.

  • Mimo, że farba była naprawdę dobra nie podobał mi się efekt końcowy. Okazało się, że w garażu była jeszcze złota farba. Nie miałam pewności, czy była to farba do drewna i czy nadawała się do malowania na zewnątrz, ale postanowiłam jej użyć. Do białych przetarć dodałam kilka złotych. Tym razem efekt bardzo mi się podobał. Żeby cieszyć się nim jak najdłużej zabezpieczyłam całą ławkę bezbarwnym lakierem.

W ostatnim sezonie, zgodnie z najnowszymi trendami ławkę Ady udekorowała farba turkusowa.

  • W prawdzie powłoka malarska nie była specjalnie gruba, ale przed ostatnim malowaniem znowu zdecydowałam się wyczyścić ławkę do surowego drewna. Tak przygotowaną pomalowałam farbą turkusową. Zrobiła się strasznie mdła, dlatego ostatecznie dodałam złote przetarcia.

Ada zawsze sięga po farby ekologiczne, ponieważ są bezpieczne zarówno dla niej, jak i otoczenia. Zwraca również uwagę na to, żeby malować farbami uniwersalnymi lub dedykowanymi, przeznaczonymi do zastosowań zewnętrznych. Ławka stoi w cieniu rozłożystej gruszy i nie jest szczególnie narażona na odziaływanie promieniowania słonecznego, ale Ada boi się, że pomalowana nieodpowiednią farbą mogłaby naciągnąć wilgoci i zbutwieć lub skruszeć na mrozie.

Ta ławka ma już swoje lata, a im starsze jest drewno, tym bardziej trzeba o nie dbać. Nawet, kiedy eksperymentuję z kolorami i dekoracjami zawsze sięgam po sprawdzone farby nawierzchniowe, które utrwalają efekt wizualny, jednocześnie zapewniając drewnu odpowiednią ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Poprzedni artykuł

Czyszczenie wnętrza auta za pomocą kosmetyków samochodowych K2

Następny artykuł

Segment na emeryturze – jak wybrać dogodną lokalizację?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *