Kiedy konieczna jest naprawa układu hamulcowego?

Podczas podróży motocyklem czy innym pojazdem trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje, pasażerów, a także innych osób, poruszających się po drogach. Bardzo duży wpływ na zdrowie i życie użytkowników jezdni ma układ hamulcowy pojazdu. Powinien on być w pełni sprawny i umożliwiać szybką reakcję. Dzięki temu udaje się uniknąć wielu wypadków. Ponieważ hamulec jest tak istotnym elementem, warto przeprowadzać jego okresowe kontrole, a gdy tylko zauważy się jakieś problemy w działaniu, należy od razu zgłosić się do warsztatu.

Stan układu hamulcowego

Problemy z układem hamulcowym mogą pojawiać się w różnych typach motocykli. Często spowodowane są narażeniem na działanie wysokich i niskich temperatur czy wilgoci. Uszkodzenie pompy czy innego elementu hamulca zdarza się także w starych motorach, o które nikt od dawna nie dbał, a w każdym razie nie przejmował się serwisowaniem.

Jeżeli podczas hamowania, czujesz, że czas reakcji jest wydłużony i zbyt wolno tracisz prędkość, warto dokładnie przyjrzeć się stanowi tego układu. To, co możesz zrobić samodzielnie, to sprawdzić, jak zachowują się klocki hamulcowe. Przyjrzyj się ich ustawieniu w momencie wciśnięcia hamulca ręcznego i w chwili jego zwolnienia. Gdy naciskasz hamulec, klocki powinny układać się całą powierzchnią równolegle do tarczy. Nie powinieneś też czuć oporu, spowodowanego blokowaniem elementów. Z kolei w momencie puszczenia hamulca, klocki powinny jednocześnie zwolnić tarczę i przesunąć się o ok. 0,1 mm. Jeżeli ruchy klocków hamulcowych nie przebiegają tak, jak opisaliśmy, oznacza to, że układ nie działa prawidłowo. W takim wypadku udaj się do warsztatu.

Wizyta w warsztacie

Niektórzy właściciele motocykli próbują zajmować się wymianą układu hamulcowego samodzielnie. Stale należy jednak pamiętać, że od jego sprawności zależy bezpieczeństwo wielu osób. Nie warto więc ryzykować i lepiej jest oddać motor bezpośrednio do specjalisty.

Co będzie się działo w warsztacie? W zależności od wykrytych uszkodzeń prace naprawcze mogą przebiegać nieco inaczej. Na pewno jednak wskazane jest, by pracownik dokładnie wyczyścił wszystkie elementy układu hamulcowego. Częstą przyczyną problemów jest bowiem brud, który może gromadzić się w starym płynie hamulcowym.

Jeśli zgłosiłeś problemy z hamowaniem, szczegółowo powinny zostać sprawdzone także wszystkie elementy pompy hamulcowej. To bardzo ważne, aby tłoczki znajdujące się w jej wnętrzu, jak i sama pompa (zwłaszcza od środka), nie posiadały żadnych zadrapań czy innych widocznych uszkodzeń. Mają one negatywny wpływ na działanie układu i jeśli zaobserwowano jakiekolwiek zarysowania lub ślady korozji, należy wymienić dany element na nowy. Zestaw naprawczy pompy hamulcowej na pewno będzie wówczas przydatny.

Dla laika zarówno rozłożenie pompy, jak i jej prawidłowe złożenie może być problematyczne. Należy pamiętać, że jest to dość delikatny element, dlatego, by zająć się nim prawidłowo, potrzebna jest pewna wiedza i umiejętności. Sam zestaw naprawczy pompy hamulcowej i zaopatrzenie się w nowe części nie wystarczy. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twój motocykl jest w dobrych rękach, warto dowiedzieć się więcej o procesie naprawy. Dzięki temu będziesz bardziej świadomym klientem warsztatu.

Oceń post

Poprzedni artykuł

Segment na emeryturze – jak wybrać dogodną lokalizację?

Następny artykuł

Nowy DAF XF 530 dla AMG TRANSPORT

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *