Jak dbać o samochód zimą?

Okres zimowy w naszym kraju coraz rzadziej oznacza dość ekstremalne warunki. Śniegu raczej brak, a temperatury też nie spadają poniżej -20?. Jednak dla samochodów to i tak mało sprzyjające okoliczności, ponieważ występują dobowe wahania temperatur, często pada marznący deszcz, a na drogach zalega błoto pośniegowe zmieszane z solą drogową. Dlatego zimą szczególnie należy dbać o swój pojazd, aby uniknąć przykrych konsekwencji zaniedbań.

Jak dbać o samochód zimą? 8 porad

Jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu zima kojarzyła się z częstymi opadami śniegu i silnym mrozem. Nie trzeba było marzyć o białych Świętach, ponieważ nawet na obszarach nizinnych najczęściej takie bywały. Na łyżwach zaś można było jeździć bezpiecznie na skutych grubą warstwą lodu stawach czy jeziorach, a nie na sztucznych lodowiskach. Wiek XXI jednak nie rozpieszcza zwolenników tradycyjnej zimy. To nie oznacza, że samochody są w pełni bezpieczne. Zobacz więc, jak dbać o samochód zimą, aby nie trzeba było szybko odwiedzać mechanika z poważną awarią.

Wymiana opon

Coraz częściej zdarza się, że właściciele samochodów rezygnują z wymiany opon na zimowe. Niektórzy natomiast decydują się na ten krok dopiero w połowie stycznia, kiedy zazwyczaj pojawia się trochę śniegu i mroźniejszych dni albo planuje się wyjazd na ferie w góry. To jednak błąd, ponieważ opony letnie wykazują znacznie mniejszą przyczepność do drogi już przy spadku temperatur do poziomu około 7?. Wynika to z faktu twardnienia letnich opon przy niskich wartościach temperatur. Warto więc nie zaniedbywać wymiany opon i najlepiej to uczynić w serwisie lub autoryzowanej stacji obsługi. To nie tylko kwestia samej wymiany, ale również precyzyjnego wyważenia, a tego nie zrobi się bez pomocy urządzeń komputerowych.

Dokładne sprawdzenie stanu hamulców i zawieszenia

Warto sobie uświadomić, że droga hamowania w okresie zimowym wydłuża się i to czasami nawet o połowę w przypadku śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Jeżeli samochód będzie miał niesprawne amortyzatory, klocki hamulcowe czy też tarcze, to automatycznie jeszcze trudniej o skuteczne hamowanie. Dla własnego bezpieczeństwa (a także innych użytkowników dróg) należy sprawdzić stan tych elementów, aby pojazd dobrze trzymał się drogi i jednocześnie zapewniał jak najszybsze zatrzymanie samochodu.

Przy okazji niekiedy zachodzi potrzeba wymiany płynu hamulcowego – powinno się to robić co 1-2 lata bądź po przejechaniu 40 tys. kilometrów. Wysoka higroskopijność substancji sprawia, że płyn hamulcowy dość szybko traci swoje optymalne parametry, a to prowadzi do pogorszenia właściwości hamulców. Jeżeli chcesz dobrze przygotować samochód na zimę, to układ hamulcowy jest kluczowy.

Ważna jest jakość oleju silnikowego i płynu w chłodnicy

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale odpowiednia jakość oleju wpływa na komfort jazdy w warunkach zimowych. Kiepski olej będzie gęstniał w czasie silnych mrozów, a tym samym skrzynia biegów zacznie ciężej pracować – substancja smarująca będzie po prostu gorzej rozprowadzana po poszczególnych elementach jednostki napędowej. Jeżeli zbliża się termin wymiany oleju, to najlepiej nie czekać aż do wiosny, ale przeprowadzić ją jeszcze przed nadejściem silnych mrozów.

Konieczne jest również sprawdzenie poziomu i jakości płynu w chłodnicy. Zamarznięcie substancji chłodzącej może doprowadzić do pęknięcia bloku silnika.

Dywaniki, wycieraczki i płyn do spryskiwania szyb

W naszych warunkach klimatycznych stosunkowo rzadko zdarzają się słoneczne dni zimą. W związku z tym łatwo wnieść do pojazdu błoto i śnieg. Zalegająca woda na wycieraczce podnosi poziom wilgoci w kabinie, więc szyby łatwo będą zaparowywać. Ponadto utrzymująca się wilgoć przyczynia się do powstawania korozji w podwoziu. Dlatego zdecydowanie bardziej sprawdzają się nieprzemakalne dywaniki gumowe.

Trudno się też jeździ, kiedy szwankują wycieraczki. Ich koszt jest naprawdę niewielki, a bezpieczeństwo i komfort jazdy naprawdę dużo niższe, jak nie oczyszczają odpowiednio przedniej szyby. Zużyte pióro warto więc wymienić, jeżeli tylko wycieraczki piszczą i rozmazują zanieczyszczenia.

Jak przygotować samochód na zimę? Nie wolno także zapominać o napełnieniu zbiornika spryskiwacza płynem zimowym, który nie zamarznie przy ujemnych temperaturach. Jednocześnie należy pamiętać, że praca wycieraczek na sucho przyczynia się do szybszego ich zużycia.

Poziom naładowania akumulatora

Owszem, nowoczesne akumulatory są bezobsługowe, ale warto skontrolować ich stan, ponieważ zbyt niski poziom naładowania skutkuje problemami z uruchomieniem silnika przy niskich temperaturach. Znaczenie ma napięcie w akumulatorze, poziom elektrolitu, a także efektywność ładowania przy włączonym silniku, co wyeliminuje ewentualne kłopoty z alternatorem.

Jeżeli po mroźnej nocy samochodu nie można odpalić, to najlepiej wezwać pomoc drogową. Pracownicy pomocy drogowej zawsze mają na wyposażeniu odpowiednie narzędzia do rozruchu, które sprawdzą się dla każdego rodzaju pojazdu. Przy okazji skontrolują, czy przypadkiem nie zaśniedziały styki akumulatora albo się nie obluzowały – czasami takie detale decydują o poprawnym działaniu. Tlenki metali oraz zabrudzenia pojawiające się na stykach skutkują powstawaniem oporu w przepływie prądu. Oczywiście wzywa się pomoc drogową obsługującą konkretny rejon – oczywiste jest, że w Łodzi zadzwoni się po pomoc drogową z Łodzi a nie firmę z Częstochowy bądź Warszawy. Banał? Może i tak, ale wiele osób traci głowę w konkretnej sytuacji (szczególnie, gdy w danym mieście przebywa się tymczasowo).

Filtr powietrza i kabinowy

Jednym z częściej występujących problemów w okresie zimowym są zaparowane szyby, które mocno utrudniają jazdę. To kwestia podwyższonej wilgotności w kabinie. Dlatego oprócz gumowych wycieraczek należy też zatroszczyć się o poprawne działanie dmuchawy, czyli sprawny układ ogrzewania i wentylacji. Korzystne jest również włączanie klimatyzacji, która nie tylko osusza powietrze, ale także wymaga uruchamiania zimą, aby funkcjonowała bez zarzutu.

Akcesoria do odśnieżania

Mimo że nie zaleca się przewożenia zbyt wielu rzeczy w samochodzie (im większe obciążenie, tym wyższe spalanie), to pewne akcesoria są po prostu niezbędne. Obowiązkowym wyposażeniem okazuje się skrobaczka do szyb, chyba że samochód stoi w nocy w garażu. Nawet niewielki mróz może spowodować powstanie warstwy lodu na szybach, co ogranicza znacznie widoczność. Przydaje się również szczotka do odgarnięcia śniegu. Wielu kierowców jeździ z dachem pokrytym śniegiem – to nie tylko niebezpieczne, ale i skutkujące mandatem.

Zadbanie o karoserię

Niektórzy nie myją samochodu praktycznie od listopada do marca. Oczywiście przy silnych mrozach nie zaleca się mycia, jednak warto wykorzystywać trochę cieplejsze dni w okresie zimowym i na bieżąco zmywać brud, błoto pośniegowe, a zwłaszcza pozostałości soli drogowej. Taka mieszanka nie wpływa pozytywnie na stan podwozia oraz karoserii. Należy jedynie pamiętać, aby samochód dobrze osuszyć. Pozostawienie zamarzającej wody na karoserii mogłoby prowadzić do powstania uszkodzeń.

Po zimie zaś należy wyjątkowo starannie wyczyścić cały pojazd i najlepiej jeszcze go nawoskować.

W ofercie rynkowej są też dostępne specjalne preparaty do ochrony karoserii i podwozia – wydatek na nie jest stosunkowo niewielki, a zawsze to dodatkowa ochrona przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur, wilgoci i soli.

Pamiętajmy, że zima nie służy samochodom. Jeżeli chcemy się cieszyć pojazdem przez długi czas, to o samochód trzeba zadbać.

Poprzedni artykuł

Wideorejestrator w samochodzie. Czy warto go posiadać?

Następny artykuł

Czym wyróżniają się alkomaty policyjne?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *