Gdzie jest Twój kierowca? Zarządzanie flotą pojazdów za pośrednictwem urządzeń mobilnych

Mobilność oraz zdolność do natychmiastowej reakcji na zdarzenia losowe to podstawa funkcjonowania współczesnych firm. W przypadku przedsiębiorstw transportowych, właściwości te nabierają szczególnego znaczenia, co odnosi się nie tylko do kierowców, ale i organizujących ich pracę managerów. W jaki sposób zwiększyć elastyczność firmy? Rozwiązaniem może być zarządzanie flotą pojazdów z poziomu urządzeń mobilnych.

Nowoczesne zarządzanie flotą samochodową

Zakres obowiązków fleet managerów oraz rola, jaką pełnią oni w firmie transportowej, na przestrzeni ostatnich lat uległy daleko idącym zmianom. Wizja administratorów spędzających czas za biurkiem na załatwianiu księgowych formalności niemalże przeszła do historii. Zamiast tego, większość obowiązków wykonują oni obecnie przemieszczając się pomiędzy różnymi miejscami. Z tego też względu niezwykle istotne jest zapewnienie im narzędzi, umożliwiających niezakłócone realizowanie powierzonych zadań, w tym najważniejszego, jakim jest zarządzanie flotą pojazdów.

– Zmiana sposobu pracy szefów flot w sposób nieuchronny pociąga za sobą konieczność przeobrażeń oraz wdrożenia nowych rozwiązań także w systemach lokalizacyjnych. Muszą one działać szybciej i sprawniej, wykazywać rozszerzone możliwości analityczne, ale – co najważniejsze – posiadać obsługę dostosowaną do wymagań współczesnych urządzeń mobilnych – wyjaśnia Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman. Jak wygląda nowoczesne zarządzanie flotą z poziomu smartfona?

Lokalizowanie kierowców w aplikacji telefonu

Czynnikiem, który warunkuje sprawne i efektywne zarządzanie flotą pojazdów, jest stały dostęp do informacji o bieżącym stanie tworzących ją samochodów. Mowa tutaj zarówno o kwestiach technicznych, jak i sposobie eksploatacji, częstotliwości użytkowania, a także aktualnemu położeniu. Te wszystkie, jak i wiele innych, przydatnych danych, manager może widzieć już z poziomu swojego telefonu. Dzięki temu może on zdalnie, z dowolnego miejsca, analizować informacje dotyczące pojazdów i na tej podstawie wyciągać wnioski na temat wywiązywania się kierowców z powierzonych im zadań. Dostęp do aktualnych i historycznych lokalizacji pozwala bowiem łatwo prześledzić odbyte trasy, czas realizacji dostaw czy wizyt handlowych. Oprócz tego administrator floty posiada także wgląd m.in. w takie parametry pojazdu, jak prędkość czy stan licznika.

Mobilne zarządzanie flotą samochodową w sytuacjach kryzysowych

Oprócz szeregu ułatwień w standardowym kontrolowaniu floty pojazdów, dostęp do informacji o niej z poziomu smartfona może mieć niezwykle istotne znaczenie w przypadku wszelkich sytuacji awaryjnych. Ich pojawienie się wymaga zwykle natychmiastowej reakcji i podjęcia stosownych działań. To zaś jest dużo łatwiejsze dzięki ostrzeżeniom oraz alarmom, które przy odpowiednim skonfigurowaniu systemu pojawiają się bezpośrednio w telefonie fleet managera. W zależności od konkretnych ustawień, generowane alarmy mogą dotyczyć sposobu eksploatacji pojazdu, a więc przykładowo przekroczenia obrotów silnika, dopuszczalnej prędkości czy temperatury w ładowni. Oprócz tego mogą jednak poinformować managera o przypadkach kolizji bądź innych, niekontrolowanych zdarzeń. Funkcja ta w znaczący sposób ułatwia sprawne zarządzanie flotą w sytuacjach kryzysowych oraz pomaga zmniejszyć ich negatywne konsekwencje.

Serwisowanie pojazdów, kwestie ubezpieczenia, rozliczenia z kontrahentami – to czynności, które poza powyżej wymienionymi składają się na efektywne zarządzanie flotą pojazdów. To też czynności, które dzięki najnowszym rozwiązaniom można wykonywać w dowolnym miejscu z poziomu smartfona. Funkcjonalność ta nie tylko znacząco ułatwia fleet managerom ich pracę, ale i odpowiada na potrzebę mobilności przedsiębiorstw.

Więcej informacji znajdziesz na flotman.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Czym wyróżniają się alkomaty policyjne?

Następny artykuł

Jak rozpocząć prowadzenie własnej firmy?

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments