Czy instalacja gazowa się opłaca? Sprawdzamy w 2019!

Liczby nie kłamią. Ostatnimi laty liczba samochodów z zamontowaną instalacją gazową przekroczyła barierę 18% i według analiz ekspertów ich udział będzie dalej rosnąć. Szacuje się, że w 2020 roku będzie to już niemal co piąte auto poruszające się po polskich drogach będzie wyposażone w instalacje gazową.

Skąd taka popularność instalacji właśnie w naszym kraju? Na tle Unii Europejskiej jesteśmy jednym z liderów wśród samochodów poruszających się na mieszankę propan butanu.

Coraz częściej poza użytkownikami indywidualnymi to właśnie menedżerowie wielkich flot decydują się na samochody z LPG. Ma to związek z niepodważalnymi oszczędnościami, szczególnie mocno odczuwalny, jeśli przebiegi roczne pojazdów kształtują się na poziomie często kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Nie możemy zapominać też o przysłowiowym Kowalskim, który w ramach oszczędności a czasem nawet troski o środowisko decyduje się na auto z gazem.

Kiedy zwróci nam się instalacja gazowa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest wiele czynników wpływających na kwestie amortyzacji instalacji gazowej w samochodzie. Pierwszym z nich jest całą pewnością koszt instalacji. Starszego typu instalacje, które montowane są, w których samochodach wiek przekracza często kilkanaście lat, są zdecydowanie tańsze niż instalacje IV czy V generacji przeznaczone do samochodów zdecydowanie młodszych. Drugim z czynników, który jest równie ważny, są średnie miesięczne przebiegi pojazdu. Im więcej kilometrów pokonujemy tym szybszy zwrot samej instalacji i tym prędzej zaczynamy oszczędzać na kosztach transportu. Kolejnym z czynników jest moc i spalanie naszego samochodu, im więcej benzyny potrzebujemy, aby przejechać 100 km, tym większe oszczędności właśnie na tej trasie uzyskamy, zakładając instalację gazową. Oczywiście pojemność silnika ma tu ogromne znaczenie, choć często powtarzany mit, że instalacje gazowe nadają się jedynie do motorów o mniejszej pojemności, jest dalej aktualny. To ostatnimi czasy coraz częściej spotkać można samochody wyposażone w silniki o pojemności powyżej 2 litrów z zainstalowanym LPG. Czwartym z czynników jest czas, jaki planujemy eksploatować nasz samochód. Oczywiście, jeśli zamierzamy sprzedać auto w ciągu kilkunastu miesięcy, to mimo wszystko odczujemy oszczędności związane z założoną instalacją, ale nie będą one tak duże, jak w przypadku samochodów, które użytkowane będą przez 3 lub 4 lata.

Te czynniki mają duży wpływ na odpowiedź, kiedy możemy spodziewać się zwrotu inwestycji. Przyjmuje się, że większość instalacji gazowych, które zostały prawidłowo zamontowane i dobrane, do samochodu zwraca się po przejechaniu od 10 000 km do 15 000 km.

LPG do każdego samochodu?

Kompletną bzdurą powtarzaną przez przeciwników gazu w samochodzie jest informacja, że gaz nadaje się jedynie do “wybranych” silników i modeli samochodów. Nowoczesne instalacje gazowe sprawdzają się niemal w każdym samochodzie, faktem jest, że niektóre jednostki napędowe cechuje mniejsza awaryjność. Musimy zwrócić uwagę czy nasz silnik posiada np. wtrysk paliwa jednopunktowy, czy może wyposażony jest bezpośredni wtrysk, informacje takie będą miały znaczenie przy wyborze odpowiedniego typu instalacji. Warto przed decyzją o zamontowaniu instalacji w swoim samochodzie skonsultować się z profesjonalnym zakładem zajmującym się montażem instalacji gazowej.

Dobierz butle gazową, wybierz odpowiednie części!

Przy montażu instalacji gazowej nie warto oszczędzać na częściach. Dobrze dobrane części pochodzące od sprawdzonych i zaufanych producentów to gwarancja, że instalacja będzie służyła Ci przez długie lata. W wyborze najlepszych podzespołów możesz zdać się jednakowo na wybór mechanika z odpowiednimi uprawnieniami, który będzie zakładał instalacje. Równie dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą części do instalacji gazowej taką, jak A.G. Siedlik. Specjaliści pomogą w wyborze butli o odpowiedniej pojemności i w typie który preferujesz, dobiorą podzespoły przeznaczone do samochodu o określonym silniku, oraz polecą sprawdzony warsztat samochodowy.

Decyzję o założeniu instalacji pozostawiamy wyłącznie wam. To od was zależy czy znajdziecie się w gronie niemal 20% kierowców, dbających nie tylko o budżet, ale i ekologię.

Poprzedni artykuł

Jak obniżyć składki za ubezpieczenie samochodu?

Następny artykuł

Wybieramy dobrego mechanika, czyli jak dokonać właściwej decyzji

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *