Scyzoryk VW z immo i alarmem w Golf mk3

Tworząc tą poradę opierałem się o teksty zamieszczone na stronie rydza za co wielkie dzięki dla niego i jego porad, pozdrawiam kolegę z forum.

No to do dzieła. Przedstawię wam sposób jak użyć oryginalnego scyzoryka VW w golfie mk3, który ma wbudowany immo (imobilaizer) w kluczyku oraz dołożyć do niego alarm, który będzie współpracował z w/w kluczykiem oraz centralnym zamkiem i modułem komfort.

Na początek będziemy potrzebować dwóch rzeczy, czyli kluczyka z własnego auta oraz scyzoryka, który można znaleźć np tu:

http://moto.allegro.pl/se…y=620&country=1

Jeżeli mamy już zgromadzone zasoby, to możemy przystąpić do rozebrania obu kluczyków. Nasz kluczyk można rozpołowić śrubokrętem lub paznokciem, natomiast scyzoryk należy rozciągnąć w dwie strony, aż rozłączy się na dwie części.

Teraz bardzo istotna sprawa, oryginalny kluczyk zawiera immo, bez którego jak wiadomo nie odpali nasze auto, widać go bardzo dobrze na tych fotkach:

Aby go wyjąć użyłem kilku ostrych narzędzi tak aby odciąć trochę plastiku i zwolnić trzymające się immo. Po małej operacji udało mi się wyciągnąć go bez problemu. Same immo jest bardzo małe i przyda nam się w dalszej części, więc odkładamy go w bezpieczne miejsce.

Teraz bierzmy się za scyzoryk. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po jego rozłożeniu to wyciągnąć stary grot. Aby tego dokonać musimy wybić bolec zabezpieczający wkładkę.

Ja wsadziłem scyzoryk w imadło i zablokowałem sobie jego mechanizm. Wybiłem gwoździkiem bolec, a następnie wyciągnąłem wkładkę.

Teraz gdy mamy już gotowy do wykorzystania scyzoryk, wracamy do częściowo już zniszczonego kluczyka. Musimy odzyskać z niego grot, który zastąpi ten ze scyzoryka. Najlepiej do tego celu wziąć jakieś szczypce i wyciąć go z plastikowej oprawki. Uzyskamy wtedy coś takiego.

Gdy już mam wolny grocik to należy go oczyścić z plastiku do końca. Metody możecie dobierać dowolne. Ja potraktowałem go na początek szlifierką a potem tarnikiem i pilnikiem.

Po tych operacjach ukazuje się naszym oczom ładny grocik przypominający już ten zdemontowany ze scyzoryka.

Teraz chyba najbardziej pracochłonna część całego zadnia. Należy dopasować końcówkę naszego starego grotu do końcówki grotu ze scyzoryka. Poniżej przykładowe foto jak wyglądają obie.

Najlepszą metodą jest wkręcenie w imadło starego grotu i metodą „przymierz, przypiłuj” dopasowanie idealnie do wymaganego kształtu. Ważne jest aby pamiętać o zrobieniu nacięcia na bolec zabezpieczający. Warto też dobrze spasować grot aby przy otwarciu scyzoryka nie był krzywy.

Mamy już teraz sprawny mechanicznie kluczyk więc możemy się zabrać za immo. Ponieważ scyzoryk ma w sobie już immo, a 2 immo ponoć nie pójdą (nie sprawdzałem) także należy pozbyć się starego jednocześnie montując nowy. Można to zrobić dwiema metodami. Albo odkleić znaczek VW ze scyzoryka i odkręcić pod nim znajdującą się śrubkę, która umożliwi nam dostęp do immo lub też nawiercić dziurę w kluczyku w miejscu jak na foto:

Ja wybrałem wariant drugi dlatego, że klej ze znaczka nie chciał puścić ani pod parą z czajnika ani przy użyciu suszarki. Więc wziąłem wiertarkę i zrobiłem dziurę, w którą wetknąłem mój immo. Dziurę należy wywiercić w części z grotem, a nie przyciskami. Korzyść z tego taka, że rozwierciłem stary immo, jednocześnie robiąc miejsce dla nowego.
Kończąc, zostaje nam złożyć kluczyk i cieszyć się naszą nową zabawką

W drugiej części porady opiszę montaż alarmu współpracującego z scyzorykiem VW, modułem komfort i centralnym zamkiem VW.

Alarm, który można zamontować w aucie i używać z scyzorykiem jest produkowany przez firmę TopSafe. Ja zakupiłem właśnie jeden z ich modeli, który posiada elektronikę pilota pasującą do oryginalnych scyzoryków. Sama wymiana elektroniki w pilocie jest banalnie prosta. Należy rozpołowić kluczy i podważając starą płytkę wyciągnąć ją, a na jej miejsce włożyć bliźniaczą z naszego alarmu. Po złożeniu scyzoryk jest już w pełni funkcjonalny i nie trzeba z nim nic więcej robić.

 
 

Następnym krokiem jest montaż alarmu w aucie. Tak jak temat głosi ja montowałem go w mk3 (model 95). Co do fotek w tej części porady raczej ich nie będzie z wiadomych powodów. Każdy powinien według własnego uznania chować alarm w aucie i podpinać się pod instalację auta, tak aby jego alarm nie był schematycznie zamontowany.

W zestawie dostajemy prawie wszystko, co jest potrzebne do montażu alarmu. Mamy centralkę oraz całe niezbędne okablowanie do wpięcia się w instalację oraz czujniki dodatkowe (o ile owe kupiliśmy). Jednak potrzeba nam kilku dodatków, aby wszystko chodziło z głową. Mianowicie należy się zaopatrzyć w takie elementy jak przekaźniki oraz diody prostownicze i złączki do spinania ze sobą przewodów bez ich cięcia. Ten ostatni element znacznie ułatwi i przyśpieszy nam montaż. Przekaźniki (sztuk 2) niezbędne będą do wysterowania centralnego zamka. Alarm robi to minusem, a nasze mk3 potrzebuje plusa. Najprostsze przekaźniki na 12V i z jedną parą styków wystarczą, aby wysterować centralny. Druga sprawa to diody prostownicze (2sztuki). Należy wpiąć je w przewody idące do czujek maski i klapy. Zapobiega to świeceniu się światełka w bagażniku, gdy mamy otwarte drzwi, lub odwrotnie. Nie będę rozpisywać się o montażu czujek ultradźwięków i wstrząsu bo są do nich załączone instrukcje.

Dodam od siebie, że można wpiąć się w wiele przewodów w progu, a co za tym idzie nie trzeba ciągnąć przewodów nie wiadomo gdzie. Jednak niektóre elementy wymagają takich właśnie operacji.

Jeśli chodzi o blokadę, to z alarmu wychodzą 2 przewodu pod które wpinamy przecięty obwód. To czy będzie to odcięcie cewki zapłonowej, pompy paliwa, rozrusznika itp. to także indywidualna sprawa osoby instalującej alarm.

Co do montażu syreny wybór też należy do każdego z osobna. Wiadomo, że silniki z gazem, deasel, czy benzyniaki różnych pojemności będą miały różne rozmieszczenie elementów pod maską, więc indywidualne umiejscowienie syreny jest nieuniknione.

To chyba na tyle jeśli chodzi o samą instalację. Mam nadzieję, że wyjaśni choć po trochu o co chodzi i co warto wiedzieć gdy chce założyć właśnie taki alarm w aucie.

Ważnymi ustawieniem, są czasy zamykania i rodzaj centralnego zamka. Należy w alarmie ustawić zamek jako elektryczny  i czas zamykania na 30s. Pozwoli to zamknąć auto i domknąć szyby. W przypadku ustawienia zamka na pneumatyczny (czyli prawidłowy) przy otwieraniu centralnego otworzą się też szyby .

Z minusów alarmu mogę dać tylko jeden, obsługa pilota. Jest ona dziwnie rozwiązana i np. zamykanie i otwieranie odbywa się za pomocą kłódki zamkniętej. Ciche uzbrajanie i rozbrajanie w kombinacji kłódka otwarta -> kłódka zamknięta. Czy nie prościej i bezpieczniej było by zamykać i otwierać każdym przyciskiem z osobna a dłuższe przytrzymanie jego powodowało by cichy tryb? Skoro ktoś z VW tak to wymyślił w oryginale to czemu to zmieniać? No ale to pytanie do producenta, który wątpię aby to chciał prędko zmienić

Autor: azizi,
Żródło: http://forum.vwgolf.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Wymiana sondy lambda Daewoo Lanos 1,5 16v

Następny artykuł

Volkswagen – Soczewki do lamp w Vento