Poziom oleju na bagnecie. Jak sprawdzać prawidłowo?

Regularne sprawdzanie poziomu oleju to czynność, którą powinien wykonywać każdy kierowca. Jak sprawdzić poziom oleju na bagnecie? Pozornie jest to czynność bardzo łatwa, ale i przy niej możesz popełnić błędy. Warto wiedzieć jak ich uniknąć.

Prawidłowy poziom oleju w misce olejowej jest bardzo istotny

Właściwy poziom oleju w misce olejowej samochodu jest bardzo ważny. Zbyt niski może doprowadzić do poważnej awarii silnika, skutkującej dużymi kosztami naprawy. Nie każdy ma świadomość, że równie groźny dla silnika jest zbyt wysoki poziom oleju w misce olejowej. Także może spowodować awarię jednostki napędowej. Jak często sprawdzać poziom oleju w misce olejowej? Na pewno po każdej wymianie oleju, warto też – w zależności od częstotliwości poruszania się samochodem – sprawdzać poziom oleju co kilka, kilkanaście dni.

W wielu samochodach są czujniki poziomu oleju a aktualny poziom wyświetla się na wyświetlaczu. To jednak tylko elektronika, która może być zawodna, dlatego poziom oleju na bagnecie trzeba sprawdzać regularniedodaje Tomasz Wykowski, redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego motoklub.pl.

Jak sprawdzić poziom oleju na bagnecie?

Nigdy nie powinieneś sprawdzać poziomu oleju zaraz po jeździe samochodem, gdy silnik jest jeszcze ciepły. Olej, nawet po wyłączeniu silnika, przez jakiś czas pozostaje w jego zakamarkach i dopiero po pewnym czasie spływa z powrotem do miski olejowej. Sprawdzenie oleju w tym momencie nie ma sensu, zawsze bowiem będzie to skutkowało nieprawidłowym odczytem. Bardzo często w takiej sytuacji okazuje się, że oleju jest zbyt mało i trzeba go dolać. Po dolaniu poziom będzie prawidłowy, jednak gdy do miski olejowej spłynie olej z silnika, może okazać się, że poziom oleju w misce olejowej jest zbyt wysoki, co może przyczynić się do uszkodzenia silnika.

Ustawienie samochodu ma znaczenie

Poziom oleju na bagnecie powinieneś sprawdzać gdy silnik jest zimy, a samochód ustawiony poziomo. Sprawdzanie oleju na bagnecie, przy pojeździe ustawionym na pochyłej drodze, czy pochyłym wjeździe do garażu nie ma sensu – odczyt zawsze będzie błędny. Oczywiście po przejechaniu pojazdem w równiejsze miejsce, trzeba odczekać, nawet bowiem krótka praca silnika powoduje obieg oleju w silniku a w misce olejowej będzie go wtedy mniej niż jest w rzeczywistości.

Pomiar oleju na bagnecie

Przed pomiarem przygotuj ręcznik papierowy, ściereczkę lub cokolwiek innego, czym wyczyścisz bagnet. Wyciągnij bagnet z silnika. Na pewno będzie zabrudzony olejem, więc dokładnie oczyść, po czym włóż go z powrotem do końca i wyciągnij ponownie. Koniec bagnetu powinien być zabrudzony olejem, na samym bagnecie zaś powinny być oznaczenia poziomu minimalnego i maksymalnego. Jeśli zabrudzenie olejem sięga tych oznaczeń, widać czy poziom oleju jest prawidłowy czy też jest nieprawidłowy. Brak zabrudzeń oznacza, że poziom oleju jest krytycznie niski i natychmiast należy go uzupełnić.

Warto zwrócić też uwagę na ryzyko nieprawidłowego pomiaru wynikającego z silnego zabrudzenia wnętrza prowadnicy bagnetu. Oczyszczony bagnet, po mierzeniu poziomu oleju powinien być nim zabrudzony tylko na końcu i zawsze pod kątem prostym względem bagnetu. Zbyt duże zabrudzenia, brudny osad na bagnecie, znaczna rozbieżność pomiędzy wskazaniami na bagnecie a wskazaniami elektronicznego czujnika poziomu oleju, mogą świadczyć o zabrudzeniu wnętrza prowadnicy bagnetu. Takie sytuacje występują przy samochodach z bardzo dużym przebiegiem i wymagają wyczyszczenia wnętrza prowadnicy bagnetu.

Uzupełnianie oleju

Jeśli poziom oleju na bagnecie jest zbyt mały, musisz olej uzupełnić, wlewając olej do właściwego otworu. Łatwo go znaleźć, korek do odkręcenia zawsze znajduje się w centralnej części silnika i jest oznaczony graficznym symbolem, a często też napisem Oil. Istotne jest uzupełnianie właściwym olejem. Dane na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu lub na naklejce, którą nakleja mechanik podczas wymiany oleju. Uzupełniaj zawsze małymi porcjami, by nie przekroczyć maksymalnego poziomu oleju w misce olejowej. Po dolaniu, odczekaj chwilę by olej spłynął do miski olejowej i dokonaj pomiaru bagnetem, w razie konieczności powtarzaj czynności do osiągnięcia właściwego poziomu oleju w misce olejowej.

Podsumowując

Regularne sprawdzanie poziomu oleju na bagnecie jest bardzo istotne. Warto mieć to na uwadze, co jakiś czas dokonywać pomiarów i w razie potrzeby uzupełniać olej do właściwego poziomu. Z pewnością szybko nauczysz się prawidłowo przeprowadzać pomiar a sama czynność stanie się nawykiem, dzięki któremu twój samochód nigdy nie będzie narażony na zbyt wysoki lub zbyt niski poziom oleju w misce olejowej.

Może Cię także zainteresować: https://motoklub.pl/wymiana-uszczelki-pod-glowica

Read Previous

Top5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem do Stanów

Read Next

Skup aut czy złomowanie? Jak pozbyć się starego samochodu?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *