Przegląd klimatyzacji w samochodzie – jak często go robić?

Klimatyzacja jest obecnie standardowym wyposażeniem większości dostępnych na polskim rynku samochodów. Aby bezproblemowo i sprawnie funkcjonować, układ ten wymaga regularnego przeprowadzania przeglądów okresowych. Niestety, nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę. Jak często powinno się serwisować klimatyzację w samochodzie i kiedy najlepiej to robić?

Przegląd na wiosnę

Sprawna i wydajna klimatyzacja pozwala na swobodne podróżowanie w komfortowych warunkach. Na weryfikację stanu układu wielu kierowców decyduje się wraz z nadejściem cieplejszych dni wiosny. Długo nieserwisowana klimatyzacja może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu w pojeździe, który przy wyższej temperaturze zaczyna szybko się roznosić. Nierzadko układ przestaje sprawnie funkcjonować, przez co nie może wywiązywać się ze swojej roli. W niektórych przypadkach naprawa klimatyzacji może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Utrzymanie jej w dobrym stanie wymaga przede wszystkim regularnego użytkowania. W układzie znajduje się czynnik chłodzący, który zawiera substancje konserwujące i smarujące.

W przypadku długiej przerwy w pracy systemu, uszkodzeniu mogą ulec mechanizmy odpowiedzialne za schładzanie powietrza. Najczęściej taka stagnacja ma miejsce zimą, dlatego warto używać klimatyzacji również w chłodniejsze miesiące. Służy ona nie tylko do poprawy warunków wewnątrz samochodu – odpowiada też za odparowywanie szyb, co w zimniejsze pory roku jest bardzo użyteczne.

Regularne klimatyzowanie zimą

Unikając klimatyzowania auta zimą, doprowadzić można do wytracania się dodatków smarnych z płynu. W konsekwencji czynnik chłodzący zaczyna nieodwracalnie tracić swoje właściwości. Gumowe uszczelnienia układu starzeją się szybciej, co z kolei jest przyczyną powstawania nieszczelności. Zaniedbanie to prowadzi też do niepożądanego uciekania czynnika chłodzącego. Klimatyzację warto więc uruchamiać przynajmniej co jakiś czas – nawet, jeżeli nie zachęca do tego temperatura zewnętrza i auto nie wymaga schłodzenia. Zdaniem fachowców oferujących serwis klimatyzacji samochodowej, najlepiej robić to z częstotliwością przynajmniej codwutygodniową. Klimatyzacja za każdym razem powinna pracować przynajmniej kilka minut. Nie zawsze jest to jednak możliwe – przy wyjątkowo niskich temperaturach może się nawet nie uruchomić. Wystąpienie tego zjawiska zależy głównie od rodzaju oprogramowania, z jakim współpracuje układ chłodzący.

Częstotliwość przeglądów klimatyzacji

Aby eksploatować układ klimatyzacji w prawidłowy sposób, należy poddawać go przeglądowi okresowemu przynajmniej raz w roku. Początek wiosny to najlepszy moment na przeprowadzenie tego zabiegu. Punkty serwisowe nie są jeszcze tak oblegane, a temperatury pozostają stosunkowo niewysokie. Serwis klimatyzacji samochodowej najlepiej przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie lub Autoryzowanej Stacji Obsługi. Podczas przeglądu mechanicy oceniają skuteczność chłodzenia układu i kondycję sprężarki. Weryfikują też ilość czynnika chłodzącego, a w razie konieczności uzupełniają jego poziom.

W przypadku zagrzybienia, fachowcy mogą zlikwidować wszelkie nieszczelności oraz zadbać o wymianę kompresora. Wszystko to wiąże się z pewnymi wydatkami, więc warto zawczasu zatroszczyć się o kondycję klimatyzacji. Na kompletny przegląd składa się zarówno diagnostyka układu, jak i wymiana czynnika chodzącego. Cena wzrasta w przypadku konieczności odgrzybienia klimatyzacji. Koszty usługi serwisowej mogą być dość zróżnicowane. Warto zwracać uwagę na promocje sezonowe, aby nie przepłacić.

Poprzedni artykuł

Lokalizator GPS do samochodu – skuteczny sposób na zabezpieczenie i kontrolowanie pojazdu

Następny artykuł

Tachografy również w busach? Co planują europarlamentarzyści?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *