Przyciemnianie szyb – czy warto to robić?

Proces przyciemniania szyb w samochodach cieszył się dużą popularnością już 20 lat temu. Była to jedna z podstawowych metod tuningu optycznego pojazdu, dzięki któremu zyskiwał on nowoczesny, atrakcyjny wygląd. W dzisiejszych czasach przyciemnienie szyb nie jest niczym nadzwyczajnym i proces ten można przeprowadzić profesjonalnie w wielu firmach lub wykonać go samemu.

Aktualnie wielu użytkowników samochodów zwraca uwagę na praktyczny aspekt przyciemnionych szyb. Przyciemnienie chroni przed spojrzeniami osób z zewnątrz. Dzięki temu potencjalni złodzieje nie będą wiedzieć co znajduje się w danym aucie i czy jest one godne kradzieży. Innym powodem, dla którego przyciemnia się szyby w samochodach jest ochrona osób jadących pojazdem przed promieniami słonecznymi. Dodatkowo wnętrze auta nie nagrzewa się zbyt szybko.

Przyciemnianie tymczasowe oraz trwałe

Po podjęciu decyzji o przyciemnieniu szyb w aucie, należy zdecydować się czy będzie to zabieg tymczasowy czy też może trwały. W przypadku przyciemnienia trwałego, szyba pojazdu jest umieszczana w specjalnym piecu, gdzie jest przyciemniana przy pomocy tlenków tytanu. Proces ten jest nieodwracalny. Alternatywną opcją jest przyciemnianie tymczasowe oferowane przez wiele profesjonalnych firm. Polega ono na oklejaniu szyb samochodowych specjalną folią. Jeśli stwierdzimy, że przyciemnienie już nie jest do niczego potrzebne to folię taką można bez problemu zerwać z szyby.

Dlaczego warto decydować się na ciemne szyby?

Posiadanie ciemnych szyb w aucie pozwoli na znaczne zwiększenie komfortu jazdy w czasie letnich, słonecznych dni. Przyciemnione szyby są w stanie zatrzymać nawet 75% ciepła i znacznie zmniejszyć działanie promieni słonecznych. Nie dość, że nie będą one razić w oczy to dodatkowo samochód nie nagrzeje się za szybko i za mocno. Kolejnym istotnym atutem jest fakt, że przyciemnione szyby ograniczają widoczność tego co znajduje się w samochodzie. Dodatkowo szyby przyciemniane folią charakteryzują się wyższą odpornością na uszkodzenia i stłuczenia.

Oczywiście zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski zabronione jest oklejanie folią szyby przedniej oraz bocznych szyb kierowcy. Należy bowiem zapewnić sobie optymalną widoczność w zakresie 180 stopni (do przodu i po bokach). Innymi słowy możliwe jest oklejanie tylko szyby tylnej i bocznych za kierowcą. Szyba musi również zapewniać przepuszczanie światła na poziomie 70%. W przypadku niespełnienia tych wymagań policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny podczas kontroli.

Atestowane szyby przednie

Jak widać obowiązujące przepisy są dość rygorystyczne, jednak istnieje możliwość oklejenia przedniej szyby specjalną przezroczystą folią z atestem Instytutu Szkła i Ceramiki. Dzięki tej folii można znacznie zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy i pasażera siedzącego z przodu. Folia taka co prawda nie chroni przed promieniami słonecznymi, ale w razie wypadku lub stłuczki osoby siedzące z przodu nie zostaną zranione przez odłamki szkła.

Koszty oklejania szyb samochodowych

Koszty związane z przyciemnianiem szyb w pojeździe są uzależnione od wielkości samochodu. W przypadku małego trzydrzwiowego auta, średni koszt przyciemniania szyb wynosi około 250 zł. W większych autach wyższej klasy, koszty wzrastają nawet do poziomu 500 zł.

Trwałe przyciemnianie z wykorzystaniem tlenku tytanu to koszt około 1500 zł w przypadku małego auta, a w większych pojazdach koszty sięgają nawet kwoty 3000 zł.

Partnerzy: Przyciemnianie szyb samochodowych – Sciemniacze.pl oraz FixMyCar

Read Previous

Sprawny samochód – bezpieczna droga

Read Next

Filtry do koparek

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *