Rejestracja samochodu z USA w Polsce. Kompletny przewodnik!

Coraz większa ilość pojazdów przyjeżdża do Polski z USA. Zakup może być bowiem bardzo korzystny i opłacalny, a amerykańskie auta odznaczają się o wiele wyższą jakością niż ich polskie odpowiedniki. Proces importu związany jest z koniecznością uiszczenia wielu opłat dodatkowych. A jak wygląda rejestracja samochodu z USA w Polsce? Będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i dopełnić wielu formalności. Sprawdźmy jak wygląda zarejestrowanie samochodu z zagranicy krok po kroku.

Termin

W przypadku rejestracji auta sprowadzonego z USA, obowiązują dokładnie takie same terminy jak w przypadku samochodu kupionego na polskim rynku. Nabywca zyskuje zatem trzydzieści dni na dokonanie procesu rejestracji. Okres ten liczony jest od momentu przywiezienia samochodu do Polski. Jeżeli jednak myślisz, że z wizytą do właściwego urzędu komunikacji udasz się od razu, po sprowadzeniu pojazdu, to jesteś w błędzie. Najpierw będziesz musiał dopełnić wielu innych formalności (https://autazusa.pl/porada/rejestracja-samochodu-z-usa-w-polsce/) oraz skompletować dokumentację.

Sfinalizuj import

Najważniejszym procesem przed przystąpieniem do rejestracji pojazdu jest uiszczenie opłat związanych z importem. Chodzi tu o cło, akcyzę i podatek vat. Skompletowanie dokumentacji potwierdzającej zapłatę to podstawowy ruch. Warunkiem bowiem zarejestrowania pojazdu jest przedstawienie zaświadczeń potwierdzających wniesienie powyższych opłat.

Sprawdź, czy samochód spełnia europejskie wymogi

Rejestracja pojazdów z USA najprawdopodobniej będzie wymagała także przeprowadzenia pewnych czynności mechanicznych, które będą ingerowały w konstrukcję pojazdu. Amerykańskie samochody różnią się bowiem w pewnych aspektach od swoich europejskich odpowiedników. Różnice te widoczne są w rozwiązaniach konstrukcyjnych. Chodzi tu głównie o układ świateł, który nie odpowiada przepisom obowiązującym na europejskich drogach.

Pojazdy amerykańskie w większości nie posiadają także tylnego światła przeciwmgłowego, które należy do elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu według europejskich norm. Konieczna będzie zatem wizyta w odpowiednim warsztacie, który dostosuje auto, przeprowadzi zmiany konstrukcyjne, zamontuje elementy, które muszą posiadać homologację UE i umożliwi dopuszczenie samochodu do ruchu. Oczywiście, otrzymamy stosowany dokument, który potwierdzi wykonanie niezbędnych czynności adaptacyjnych. Na tym się jednak nie skończy. W następnej kolejności będziemy musieli udać się do stacji diagnostycznej, która sprawdzi stan techniczny pojazdu i wyda oświadczenie o dopuszczeniu auta do ruchu. Obydwa dokumenty będą niezbędne przy procesie rejestracji, zatem dołączamy je wcześniej wymienionych.

Informacje o pojeździe

Żeby móc zarejestrować pojazd, należy dysponować czytelną dokumentacją. Mowa o karcie pojazdu, która zawiera historię pojazdu. Należy ją dołączyć do dokumentacji. Zanim tego jednak dokonamy, będziemy musieli udać się do tłumacza przysięgłego. Dokumentacja musi być bowiem czytelna, a to oznacza konieczność profesjonalnego tłumaczenia.

Karta pojazdu to dokument, który może być przetłumaczony jedynie przez tłumacza przysięgłego posiadającego odpowiednie uprawnienia. Oczywiście musimy liczyć się z kolejną opłatą. Do dokumentacji dodajemy zarówno przetłumaczoną dokumentację pojazdu, jak i oryginał.

Zanim udamy się do urzędu

To już wszystkie czynności, jakie będziemy musieli przeprowadzić przed wizytą w urzędzie. Pierwsza rejestracja samochodu w Polsce to proces, który wymaga (jak zostało pokazane powyżej) dopełnienia wielu formalności oraz przeprowadzenia kilku dodatkowych czynności. Zanim udamy się do urzędu, sprawdźmy czy dysponujemy wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

Żeby auto mogło zostać zarejestrowane, w naszej teczce muszą znaleźć się:

  • dokumenty, które potwierdzają zawarcie legalnej transakcji. Potrzebna będzie faktura zakupu oraz umowa zawarta ze sprzedawcą.
  • dokumenty samochodu. Musimy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz wszelką dokumentację potwierdzającą jego historię. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą amerykańskich tablic rejestracyjnych.
  • dokumentację potwierdzającą właściwe sfinalizowanie procesów odprawy. Przygotujmy potwierdzenia uiszczenia opłaty celnej, akcyzy oraz podatku vat. Jeżeli samochód był zwolniony z niektórych opłat (np. zabytek co najmniej trzydziestoletni lub auto sprowadzane na zasadzie mienia przesiedleńczego), musimy dołączyć także dokumentację, która potwierdzi ten stan.
  • zaświadczenie z uprawnionego warsztatu do wykonywania zmian adaptacyjnych, o przystosowaniu konstrukcyjnym pojazdu do przepisów panujących w Europie.
  • badanie techniczne ze stacji diagnostycznej, które dopuszcza samochód do ruchu
  • dokumenty tożsamości: dowód osobisty lub paszport.

Koszt pierwszej rejestracji samochodu z USA w Polsce wynosi 230 zł. Cały szereg formalności, jakie należy odbyć zanim udamy się do urzędu komunikacji, można zlecić firmie pośredniczącej, która zawodowo zajmuje się kompleksową pomocą związaną z importem samochodów zza wielkiej wody.

Poprzedni artykuł

Na czym polega mycie detailingowe na dwa wiadra?

Następny artykuł

Korzyści płynące ze współpracy z firmą odszkodowawczą skupującą odszkodowania?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *