Renowacja silnika w motocyklu – o jakie części warto zadbać?

Pasja motocyklowa jest jedną z kosztowniejszych, jakie tylko można mieć. Motocykl, nieważne, czy nowy, czy może zabytkowy, jest inwestycją na wiele lat, która zawsze generować będzie dodatkowe koszty. Jednym z nich może okazać się renowacja silnika w motocyklu. Dotyczy to szczególnie starszych maszyn lub też kupionych jako używane. Jakie kwestie są istotne, gdy decydujesz się na naprawę silnika do motoru?

Naprawa czy nowy silnik?

Można spotkać się z opiniami, że silnika w motorze nie warto remontować. W niektórych przypadkach rzeczywiście może okazać się, że kupno innego silnika okaże się tańsze niż jego naprawa. Nigdy nie mamy jednak stuprocentowej pewności, w jakim stanie jest zakupywany silnik, a zdarza się, że jest on zbliżony do tego, w jakim jest silnik, który chcemy wyremontować. Ponadto nie można zapomnieć o jeszcze jednym – nie koszty są tutaj najważniejsze dla pasjonata motocykli, lecz sam proces renowacji silnika i możliwość pracy nad nim. Niektórzy decydują się zatem na samodzielne prace nad silnikiem, chcąc czerpać przyjemność z majsterkowania i możliwości przywrócenia motoru do dobrego stanu, bez wymiany silnika w całości.

Na co zwrócić uwagę?

To, jak skomplikowana będzie renowacja, zależy w dużej mierze od rodzaju posiadanego silnika. Jego budowa ma oczywiście wpływ na to, co trzeba będzie wykonać podczas napraw. Prawdziwy profesjonalny remont musi obejmować np. głowicę do motoru, tłoki, pierścienie oraz tuleje. Każdy najmniejszy szczegół jest pod tym względem istotny. Samodzielnym remontom sprzyjają głównie silniki dwusuwowe.

Remont pozostałych części

Utrzymanie motocykla w dobrym stanie może oczywiście wymagać innych prac renowacyjnych oprócz tych dotyczących silnika. Remontom podlegają tak naprawdę wszystkie elementy mechaniczne maszyny. Wykonuje się m.in. renowacje skrzyni biegów do motocykla. W kwestiach estetycznych można znaleźć m.in. usługi renowacji siedzeń w motorach.

Jak wspomnieliśmy na początku, motocykl to pasja, z którą wiążą się wydatki i praca praktycznie przez cały czas jego użytkowania. Aby maszyna wyglądała tak, jak przystało na królową szos oraz działała poprawnie, nie zagrażając użytkownikowi, konieczne jest przeprowadzanie napraw i remontów części – od tych podstawowych przy silnikach, po drobne, estetyczne. To, czy decydujesz się na samodzielne prace przy swojej maszynie, czy chcesz skorzystać z profesjonalnych usług, zależy tylko od Ciebie, Twoich możliwości technicznych i zamiłowania do mechaniki w motocyklach. Gdy potrzebujesz części zamiennych i innych akcesoriów mogących przydać się podczas prac, warto odwiedzić stronę Jan-Mar – zapraszamy.

Poprzedni artykuł

Miernik grubości lakieru — czy warto kupić?

Następny artykuł

Gdzie zlecić zabezpieczenie karoserii auta w Warszawie?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *