Rodzaje opon do wózków widłowych

Opony wózka widłowego odpowiadają za utrzymanie całego pojazdu wraz z ładunkiem. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę nie tylko ich stan, ale również rodzaj – nie każda opona sprawdzi się bowiem równie dobrze na każdym podłożu i przy przewozie wszystkich towarów. Jakie rodzaje opon do wózków widłowych dostępne są na rynku i czym się między sobą różnią?

Opony pneumatyczne

Opony pneumatyczne wypełnione są powietrzem, dzięki czemu wyróżniają się dobrymi właściwościami amortyzującymi. Montowane są przede wszystkim w tych pojazdach, które podczas codziennej pracy poruszają się po nierównym terenieOpony pneumatyczne do wózków widłowych są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż inne rodzaje opon do wózków widłowych. Ich zaletą jest jednak niższa cena.

Opony pneumatyczne występują w dwóch rodzajach. Opony pneumatyczne radialne przypominają konstrukcją opony samochodowe. Zamiast całej dętki tekstylnej mają stalowy kord z opasaniem, który wzmacnia czołową część opony. Zapewniają wysoki komfort jazdy oraz niski opór toczenia. Ich ściany boczne są jednak bardziej podatne na uszkodzenia. Opony pneumatyczne diagonalne mają standardową dętkę i ochraniacz. Charakteryzują się dobrą stabilnością, odpornością ściany bocznej na uszkodzenia oraz niższą ceną. Są jednak bardziej podatne na inne defekty, przez co są stosunkowo rzadko wykorzystywane.

Opony superelastyczne

Opony superelastyczne, zwane także pełnymi, wykonane są w całości z mieszanek gumowych. Z racji tego, że brak w nich wolnej przestrzeni, nie ma możliwości ich przebicia. Ze względu na niską amortyzację w razie najechania na nierówności lub przeszkody opony superelastyczne do wózków widłowych przeznaczone są do prac na równym terenie – w halach czy magazynach.

Pośród opon superelastycznych wyróżnia się dwu- i trójwarstwowe. Opony superelastyczne dwuwarstwowe są tańsze, ale wózek z takim ogumieniem prowadzi się gorzej po nierównym terenie. Cechuje je także krótsza żywotność i słabsze oddawanie ciepła, co może doprowadzić do uszkodzenia przy długotrwałej eksploatacji. Jeśli warunki pracy wymagają najwyższej trwałości i wytrzymałości ogumienia, warto postawić na opony superelastyczne trójwarstwowe, które pozbawione są wad modeli dwuwarstwowych. Po zamontowaniu specjalnych kolców wózek z takimi oponami można użytkować także na śniegu i lodzie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do wózka widłowego?

Wszystkie opisane powyżej rodzaje opon występują w wersji niebrudzącej. „Dzięki zastosowaniu innych materiałów opony niebrudzące nie zostawiają czarnych śladów na powierzchni jezdnej. Stosuje się je we wszystkich miejscach, gdzie niezbędne jest dbanie o czystość pomieszczeń, między innymi w branżach farmaceutycznej, papierniczej czy spożywczej ­– tłumaczy pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, który oferuje szeroki wybór opon do wózków widłowych. Przy transporcie ładunków o dużej masie na krótkich odcinkach przydatne są zaś opaski amortyzujące, które zmniejszają opór toczenia. Podobnie jak opony dostępne są w wersji niebrudzącej”.

Read Previous

Metody transportu wyrobów niespaletyzowanych

Read Next

Jak złodzieje kradną samochody i w jaki sposób się przed nimi uchronić

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *