Rozrząd i jego rola w pracy maszyn

Układ rozrządu to podstawowy element każdego silnika tłokowego. Pełni on kluczową rolę w jego działaniu. Układ rozrządu odpowiada za dostarczanie ładunku do cylindra, a także odprowadzanie spalin do kanałów wylotowych. Działanie i budowa rozrządu są dość skomplikowane. Warto jednak je sobie przyswoić, chociażby w podstawowej wersji. Dzięki temu będzie się wiedzieć, jak odpowiednio serwisować układ rozrządu, a tym samym zapobiegać jego usterką i awarią.

Czym jest rozrząd?

Rozrząd to układ, który odpowiada za sterowanie zaworami. W większości samochodów znajduje się jeden z trzech typów rozrządu. Pierwszym typem jest OHV, czyli rozrząd górnozaworowy popychaczowy. Kolejny to OHC, czyli rozrząd górnozaworowy z wałkiem w głowic. W samochodach wykorzystywany jest też rozrząd DOHC (rozrząd górnozaworowy z podwójnym wałkiem rozrządu w głowicy). Na forach motoryzacyjnych można znaleźć wiele dyskusji o tym, który z nich jest lepszy. Trzeba jednak zaznaczyć, że obydwa typy mają swoje wady i zalety. Każdy też będzie działał prawidłowo pod warunkiem, że zadba się o jego prawidłową konserwację.

Za co odpowiada rozrząd?

Znaczenie układu rozrządu jest bardzo duże. Jego sprawne funkcjonowanie bezpośrednio przekłada się na pracę jednostki napędowej, a więc wpływa i na działanie całego pojazdu. Mówiąc dokładniej, zadaniem rozrządu jest synchronizacja zaworów dolotowych oraz wylotowych z układem korbowo-tłokowym silnika. Zawory dolotowe odpowiedzialne są za doprowadzenie powietrza do komory spalania, natomiast te wylotowe mają za zadanie odprowadzić spaliny do układu wydechowego. Sprawność, szybkość i precyzja działania tego mechanizmu przekłada się na działanie silnika, a także na to, jakie osiągi będą osiągane przez samochód.

Jak pracuje układ rozrządu?

Praca rozrządu jest niezwykle skomplikowana i wymagająca. Sprawia to, że układ ten szybciej się zużywa niż inne części silnika. Trwałość tego elementu szacowana jest na kilkaset tysięcy kilometrów. Producenci zalecają, aby pasek rozrządu wymieniać co 160 tys. km lub co 6 lat. Niestosowanie się to tych wskazówek może doprowadzić do usterki, która jest bolesna zarówno dla samochodu, jak i portfela jego właściciela. Zerwanie paska skutkuje zderzeniem silników z zaworami, a w rezultacie poważną usterką silnika, kosztowną w usunięciu. Warto pamiętać, że za usterki odpowiada nie tylko stan paska, ale także i nadmierne wyeksploatowanie pozostałych części rozrządu m.in. pompy wody, napinaczy, rolki.

Jak wymienić rozrząd?

Wymiana rozrządu oznacza, że należy kupić nowy zestaw. Najlepiej od razu dokonać zakupu kompletnego zestawu rozrządu. Sztukowanie poszczególnych elementów w pochodzących od różnych producentów, bywa niezwykle ryzykowne. Mając kompletny, oryginalny zestaw zyskuje się pewność, że wszystkie jego ogniwa będą ze sobą współgrały. Ceny całych zestawów rozrządu pochodzące od renomowanych producentów i sprawdzonych dostawców to zwykle kilkaset złotych. Jest to jednak i tak niższa cena, niż naprawy uszkodzonego przez awarię rozrządu silnika.

Na zakupy zestawów rozrządów zaprasza dystrybutor oryginalnych pasków rozrządu do silników Deutz www.bthfast.pl

Read Previous

Konserwacja roweru na jesień i zimę

Read Next

Szlifierki i polerki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *