Serwisowanie klimatyzacji — jakie narzędzia do warsztatu są niezbędne?

Stosowna temperatura w samochodzie to gwarancja wysokiego komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Za utrzymanie jej odpowiedniego poziomu odpowiada sprawna klimatyzacja. Jak powinien wyglądać prawidłowy serwis klimatyzacji samochodowej? Poniżej garść przydatnych informacji na temat serwisu klimatyzacji.

Urządzenia do płukania klimatyzacji

Dlaczego warto regularnie wykonywać zabieg, jakim jest płukanie klimatyzacji samochodowej? Płukanie klimatyzacji pozwala pozbyć się zużytego, oleju osadów, opiłków metalu i niedrożności zakłócającej przepływ czynnika. Urządzenie do płukania klimatyzacji skutecznie oczyszcza i regeneruje wymienniki ciepła, co ma na celu przywrócenie przewodności cieplnej. To jedyna metoda, która pozwala przywrócić właściwą ilość oleju oraz kontrast przez wypłukanie starego i napełnienie świeżym. Korzystając z maszyny do płukania klimatyzacji należy pamiętać o tym, b kierunek płukania był przeciwny do kierunku przepływu czynnika.

Odgrzybianie klimatyzacji generatorem ozonu

Aby wykonać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej ozonem, wyposażyć należy się w urządzenie, jakim jest generator ozonu. Ozon jest gazem o właściwościach silnie utleniających, który charakteryzuje się wysoką skutecznością w walce z bakteriami, grzyb ami oraz pleśnią. Generator ozonu do samochodu bardzo dobre radzi sobie z czyszczeniem klimatyzacji. Decydując się na odgrzybianie klimatyzacji z wykorzystaniem takiego sprzętu, pod uwagę wziąć należy jego wydajność, która to wynosić powinna między 7 a 10 g na godzinę.

Urządzenia do sprawdzania nieszczelności klimatyzacji

Jedną z najczęstszych przyczyn niskiej wydajności klimatyzacji są nieszczelności w obiegu czynnika chłodniczego. Wyróżnia się kilka podstawowych metod wykrywania przecieków. Do sprawdzania szczelności klimatyzacji wykorzystać można między innymi środek pieniący. Jest to najpopularniejsza oraz najprostsza technika wykorzystywana w serwisach. Opiera się ona o aplikacje łatwo pieniącego się środka, na przykład takiego wykonanego na bazie wody oraz mydła czy specjalistycznego preparatu w formie spray’u na przyłącza oraz zewnętrzne przewody. Na nieszczelnych miejscach dochodzi do wytworzenia się piany. Głównym atutem tej metody są niskie koszty. Jej wada to natomiast brak dobrych rezultatów przy niewielkich wyciekach.

Wysoką skutecznością charakteryzuje się sprawdzanie szczelności klimatyzacji Hydrogenem, który określany jest również mianem gazu śladowego. To niepalny, nietoksyczny gaz mający mniejsze cząsteczki od zwykłego azotu. Jest on w stanie wykryć nawet najmniejsze nieszczelności. Do atutów tej metody zaliczyć można również bezpieczeństwo dla środowiska. Związane jest to z faktem, iż przeprowadzana jest ona przy pustym układzie.

Dobrym testerem szczelności klimatyzacji jest lampa UV, którą oświetla się poszczególne elementy klimatyzacji po uprzednim wprowadzeniu środka fluorescencyjnego w układ. Miejsca wycieków świecić będą wówczas na jasnozielono lub jasnożółto.

Do sprawdzania szczelności klimatyzacji niekiedy wykorzystywany jest również detektor nieszczelności, czyli przyrząd, który rejestruje zwiększoną koncentrację czynnika w powietrzu. Jego sondę zbliża się do miejsca przypuszczalnej nieszczelności na odległość nie przekraczającą 5 milimetrów. Urządzenie analizuje skład zassanego gazu i przy pomocy diod lub sygnału dźwiękowego przekazuje informację na temat intensywności stężenia czynnika chłodniczego.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Czemu warto wypożyczyć samochód na wycieczce?

Następny artykuł

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments