Silikon w przemyśle motoryzacyjnym

Silikon to surowiec o licznych zaletach, które determinują jego wszechstronne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, również w motoryzacji. Powszechne wykorzystanie różnego rodzaju produktów silikonowych w tej branży wynika przede wszystkim z wysokiej wytrzymałości tego materiału. Jakie dokładnie wyroby silikonowe wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym i na czym właściwie polega ich rola?

Zalety silikonu a jego zastosowanie w motoryzacji

Elementy wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym narażone są na wyjątkowo trudne warunki pracy, w tym na znaczne obciążenia termiczne, a także na działanie sił mechanicznych oraz obecność przebić elektrycznych i substancji chemicznych. Z tego powodu materiałem powszechnie wykorzystywanym w tej branży jest silikon.

„Do jego zalet należy bowiem odporność na działanie wielu szkodliwych czynników, w tym zmiennych temperatur, uszkodzeń mechanicznych czy chemikaliów, np. kwasów czy olejów samochodowych. – Wymienia specjalista reprezentujący firmę Larkis, która specjalizuje się w produkcji uszczelek silikonowych i gumowych. – Wyroby silikonowe są również wysoce elastyczne i odporne na rozciąganie i uderzenia”.

Oprócz tego surowiec ten bardzo dobrze tłumi wibracje, nie starzeje się i zachowuje trwałość nawet w ekstremalnych warunkach pracy przez długie lata.

Rodzaje i zastosowanie wyrobów silikonowych w motoryzacji

W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się szeroki asortyment produktów silikonowych. Wśród nich znajdują się wyroby wytłaczane, takie jak węże i profile silikonowe o różnych przekrojach. Oprócz tego w motoryzacji zastosowanie znajdują formowe wyroby silikonowe, w tym pierścienie, podkładki czy amortyzatory. Poza tym istotne miejsce w tej branży zajmuje silikon LSR, czyli płynny. Zaawansowana technologia wtrysku silikonu płynnego pozwala na produkcję detali dla przemysłu motoryzacyjnego. Na uwagę zasługują również wyroby silikonowe do zastosowań specjalnych, np. olejoodporne, odporne na działanie ognia czy elektroprzewodzące. Przede wszystkim jednak udział silikonu w branży motoryzacyjnej opiera się przede wszystkim na zastosowaniu różnego rodzaju uszczelek wykorzystywanych w konstrukcjach silników, zaworów, pomp, a także karoserii i innych części samochodowych. Jako wysoce wytrzymały i odporny na niekorzystne czynniki silikon pozwala na precyzyjne uszczelnienie elementów pracujących w trudnych warunkach, w tym z udziałem wysokiej temperatury, znacznych naprężeń czy obecności olejów i innych substancji chemicznych. Wysokiej jakości wyroby silikonowe to gwarancja niezawodnej pracy części i podzespołów motoryzacyjnych.

5/5 - (3 votes)

Read Previous

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Read Next

Wybieramy najlepszy skup aut w Warszawie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *