Sprawne reflektory – zadbaj o bezpieczeństwo na drodze!

Sprawne oświetlenie w samochodzie jest bardzo ważne, nie tylko w okresie zimowym lub w porach nocnych. Reflektory tracą swoją sprawność w miarę tego, jak użytkowany jest samochód. Ich stan techniczny można jednak bardzo łatwo kontrolować. Jak zadbać o reflektory samochodowe?

Jak dbać o światła samochodowe?

Reflektory samochodowe to ważny element, który wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale i przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Na jakość oświetlenia wpływa zarówno czystość lamp, jak i stan techniczny żarówek oraz chroniących je kloszy. Aby nie oświetlać innych kierowców, należy systematycznie regulować reflektory, a także dbać o ich stan techniczny.

Świateł drogowych używa się poza obszarem zabudowanym. Należy je wyłączać, gdy widzimy nadjeżdżający z przeciwka samochód, by nie oślepiać kierowcy. Poprzez złe ustawienie reflektorów można spowodować groźny wypadek i spowodować zagrożenie na drodze. Aby poruszać się bezpiecznie po drodze i nie stwarzać zagrożenia, poza umiejętnym operowaniem światłami, ważna jest także odpowiednia pielęgnacja reflektorów.

Mandat za brak sprawnego oświetlenia w pojeździe może wynieść około 200,00 złotych. Kierowca może także stracić dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli zauważyliśmy, że światła nie świecą już tak jak dawniej, warto sprawdzić stan kloszy. Odpowiednio pielęgnowane oświetlenie cechuje długa żywotność i funkcjonalność, jednak na ich stan wpływają także czynniki zewnętrzne. Przednie światła mogą się uszkodzić pod wpływem kurzu, pary, wilgoci, wysokich temperatur oraz piasku, należy więc je regularnie czyścić.

Inną przyczyną słabszego działania reflektorów może być złe ustawienie świateł. Można je sprawdzić między innymi podczas okresowego przeglądu auta. Regulacja świateł to usługa, która jest także dostępna na stacjach diagnostycznych. Ustawienie świateł warto korygować mniej więcej raz na pół roku, ponieważ zmienia się ono wskutek poruszania się pojazdem po nierównych terenach.

Co jeszcze można zrobić w sytuacji, gdy reflektory słabo świecą, mimo że były niedawno czyszczone i są prawidłowo ustawione?

Kluczowe dla poprawnego działania reflektorów są okresowe przeglądy pojazdu. Dzięki właściwej regeneracji i pielęgnacji oświetlenie będzie działało znowu sprawnie. Klosze należy regularnie czyścić, w miarę możliwości także od wewnątrz. Warto także wozić ze sobą wymienne żarówki, ponieważ widoczność na drodze zależy także od ich jakości.

Należy korzystać tylko i wyłącznie z żarówek renomowanych producentów. Wymieniając żarówki, należy dobierać sprzęt o takiej samej mocy i tego samego producenta. Samodzielna wymiana żarówek bywa czasem utrudniona, ale z reguły każdy kierowca wie, jak ją przeprowadzić.

Kiedy warto skorzystać z usług warsztatu samochodowego? Na czym polega odnawianie reflektorów w warsztacie samochodowym?

Aby cieszyć się sprawnymi reflektorami, można je oddać do odnowienia do profesjonalnego warsztatu samochodowego, który wykona takie usługi, jak:

  • Polerowanie lamp
  • Odnawianie kloszy
  • Regeneracja reflektorów

Skutecznym sposobem na przywrócenie światłom dawnej świetności jest regeneracja odbłyśników lamp. Z czasem odbłyśniki matowieją i trzeba przywrócić im metalizowaną warstwę, by na nowo odbijały światło. To sposób lepszy niż wymiana reflektorów na tanie zamienniki oraz tańszy niż zakupienie drogich i oryginalnych nowych świateł. Koszt takiej usługi to około 300 złotych.

W celu wypolerowania szyb reflektorów również warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu lub warsztatu. Fachowcy na pewno nie uszkodzą odbłyśników reflektora i przywrócą im sprawne działanie, bez ryzyka pojawienia się nowych usterek. Takimi usługami zajmują się również studia detailingowe. Zarówno jednych i drugich, możesz znaleźć w serwisie znajdzmechanika.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zagęszczarki Gruntu – Rodzaje i Charakterystyka

Następny artykuł

Jak wybrać samochód dla młodego kierowcy?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments