Szlifierki i polerki

Szlifierki to urządzenia, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdym warsztacie. Stosuje się je do zgrubnej i precyzyjnej obróbki powierzchni oraz do wykonywania różnego rodzaju podcięć. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Najpopularniejsze to szlifierki kątowe, ale bardziej zaawansowani wykonawcy i użytkownicy domowi korzystają też ze szlifierek prostych, mimośrodowych i taśmowych. Szlifierki można wykorzystywać również do polerowania powierzchni, ale warto mieć na uwadze, że dostępne są także specjalnie opracowane pod tym kątem modele urządzeń. Szlifierki dostępne są w wersji z zasilaniem akumulatorowym oraz przewodowym.

Szlifierki z napędem mimośrodowym i taśmowe

Szlifierki mimośrodowe i taśmowe to urządzenia opracowane z myślą o obróbce zgrubnej dużych powierzchni. Narzędzie może być stosowane do obróbki powierzchni wykonanych z różnego rodzaju materiału, ale najczęściej narzędzia te stosuje się do obróbki drewna. Konieczne jest dobranie odpowiednich tarcz z papierem ściernym o właściwej gramaturze. Dobierając tarcze, należy uwzględnić materiał, który będzie obrabiany oraz jego stan. Zaletą szlifierek mimośrodowych jest połączenie ruchu oscylacyjnego i obrotowego, co umożliwia szybsze szlifowanie dużych powierzchni.

Dobrą alternatywą przy szlifowaniu zgrubnym dużych powierzchni są szlifierki taśmowe. W urządzeniach tego typu stosuje się taśmy szlifierskie z papieru ściernego. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się dużą powierzchnię czynną, co powoduje, że urządzenie jest wydajniejsze na dużych powierzchniach niż szlifierki mimośrodowe czy obrotowe. Szlifierki taśmowe to rozwiązanie specjalistyczne, które jest wykorzystywane głównie do obróbki dużych powierzchni drewnianych.

Szlifierki obrotowe – kątowe i proste

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się kątowe szlifierki obrotowe. Rzadziej wybierana alternatywa to tzw. szlifierki proste. Urządzenia tego typu są bardzo wszechstronne. Wynika to z możliwości stosowania różnego rodzaju tarcz. Właściwie możliwe jest zastosowanie każdego rodzaju tarczy, jaki jest dostępny na rynku. Zarówno szlifierki proste, jak i kątowe dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać właściwe urządzenie do zakresu i skali realizowanych zadań. Na szlifierki kątowe można zakładać różnego rodzaju tarcze.

Dzięki temu takie urządzenie może funkcjonować jako uniwersalne narzędzie do precyzyjnych podcięć w glazurze, kamieniu naturalnym, drewnie i materiałach drewnopochodnych. Ponadto, świetnie nadaje się do szlifowania, cięcia i obróbki nawet twardych metali. Sprawia to, że narzędzia tego typu to podstawowe wyposażenie fachowców z branż instalacyjnych, wod-kan, gazowej i wielu innych. Szlifierki są też jednym z podstawowych elektronarzędzi w zestawie każdego majsterkowicza i działkowca.

Niezależnie od rodzaju urządzenia użytkownicy mogą dobrać kilka użytecznych akcesoriów, które znacznie usprawniają realizację zadań. Przy pracach polegających na obróbce dużych powierzchni drewnianych dobrze sprawdzają się systemy do odprowadzania pyłu. Użytkownicy często kupują też dodatkowe uchwyty oraz tarcze, które umożliwiają pracę z kółkami z papieru ściernego lub delikatnym filcem do polerowania.

Read Previous

Rozrząd i jego rola w pracy maszyn

Read Next

W jakich sytuacjach przydają się kliny pod koła samochodu?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *