Transport fabryk? To możliwe

W naszym kraju w ostatnim czasie można zaobserwować, jak prężnie rozwija się transport towarowy. Do jego zadań należy przemieszczanie ładunków, za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń transportowych. Transport daleki (zewnętrzny) w odróżnieniu od transportu bliskiego (wewnętrznego) związany jest z pokonywaniem nieraz długich tras. Najczęściej dzieli się go na transport drogowy, kolejowy, wodny oraz lotniczy. Jednak do najbardziej obecnie rozpowszechnionych środków transportu zalicza się samochody i kolej. Oczywiście dobór tych środków zależy od charakteru przewożonych towarów. Ważna jest długość trasy i czas transportu, ale także jego koszty.

Transport ponadgabarytowy

Towar zazwyczaj bez problemu przewozi się samochodami ciężarowymi. Zdarzają się jednak również zlecenia na przewiezienie innego rodzaju ładunków, które nie mieszczą się w ogólnie obowiązujących wymiarach, a wynoszą one 16,5 m długości, 2,5 m szerokości, 4 m wysokości oraz 42 tony, gdy chodzi o limit wagowy. Przekroczenie tych wymiarów kwalifikuje towar jako ponadnormatywny. Ładunki więc o takich wymiarach zaliczają się do ponadgabarytowych i wymagają specjalnych naczep i pojazdów zazwyczaj niskopodłogowych. Zastosowane w tym transporcie naczepy mogą właściwie przewieźć każdy rodzaj ładunku, dzięki zastosowaniu odpowiedniego rozstawu kół czy ramp najazdowych ułatwiających załadunek.

Taki transport wymaga również dokładnego zaplanowania wraz z uwzględnieniem takich elementów infrastruktury drogowej, jak tunele czy mosty. Często na trasie jest potrzebna pomoc pilota. A na jej końcu  czeka jeszcze rozładunek ponadgabarytowych elementów, który również jest niełatwym etapem.

Czy można przetransportować całą fabrykę?

Pytanie to brzmi trochę nieprawdopodobnie, ale okazuje się, że nawet takich przedsięwzięć (do niedawna nie do pomyślenia), podejmują się specjalistyczne firmy transportowe.

Dość często zdarza się, że fabryka zostaje sprzedana, ale rzadko nowy właściciel życzy sobie, by przenieść ją w inne miejsce. Jednak kilka takich sytuacji już miało miejsce w Europie i trzeba dodać, że taki transport fabryk zakończył się sukcesem. Jest to oczywiście ogromne przedsięwzięcie, bo trudno wyobrazić sobie, jak przetransportować fabrykę, wszystkie urządzenia i sprzęt ważący setki ton na większą odległość. Okazuje się, że jest to do zrobienia.

Ten nadzwyczajny projekt trzeba jednak podzielić na etapy. Po pierwsze wykonać należy wstępne prace inspekcyjne, które pomogą podjąć decyzję dotyczącą sposobu transportu elementów. Najczęściej odbywa się on drogą lądową i morską. Kolejnym ważnym krokiem jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń i wyczarterowanie statku, którym najlepiej przetransportować największe części. Kilkakrotny załadunek i rozładunek, mocowanie elementów i konstrukcji to kolejne ogromne przedsięwzięcia, nie mówiąc już o konieczności wynajęcia magazynu portowego do przechowania ładunku.

Na szczęście jednak odpowiednie firmy transportowe, zajmują się całym procesem, począwszy od wyboru najlepszej trasy, zdobycia potrzebnych zezwoleń, przygotowania ładunku, poprzez jego transfer, na rozładowaniu i montażu obiektów na miejscu przeznaczenia skończywszy.

Artykuł powstał we współpracy z Heavy Lift

Poprzedni artykuł

Ciekawostki o Azji dla dzieci – 10 ciekawostek

Następny artykuł

Dlaczego warto ubezpieczyć samochód?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *