Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – jakie wybrać?

Planujesz zakup pierwszego samochodu? W niniejszym artykule zaproponowaliśmy Ci różne dodatki do podstawowej polisy OC, które poszerzą Twoją ochronę na drodze. Jeśli zdecydujesz się na zakup jednego z nich, wykorzystaj darmową porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych i znajdź ofertę w atrakcyjnej cenie. Zapewnij ochronę sobie, pasażerom i długo wyczekiwanemu pojazdowi.

Podstawowe dodatki do OC

Jak zapewne wiesz, w świetle prawa jesteś zobowiązany do zakupu tylko jednego ubezpieczenia komunikacyjnego – OC. Jego zakres reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z kolei cena polisy ustalana jest przez każde towarzystwo z osobna. Firmy prześcigają się w oferowaniu zniżek i dodatków, aby przyciągnąć szersze grono klientów.

Wartościowymi dodatkami do ubezpieczenia OC są m.in.:

  • darmowa Zielona Karta – wykorzystasz ją, jeśli będziesz podróżował autem po świecie i opuszczał teren Unii Europejskiej,
  • Bezpośrednia Likwidacja Szkód – dzięki niej w razie padnięcia ofiarą wypadku lub kolizji odszkodowanie z OC sprawcy otrzymasz od swojego ubezpieczyciela, który następnie sam rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy. To oszczędność czasu i wygoda,
  • ochrona zniżek – kiedy ją masz, możesz spowodować jedną kolizję w okresie rozliczeniowym bez straty ulg z tytułu bezkolizyjnej jazdy. Ochrona zniżek działa jednak tylko w obrębie danego towarzystwa, więc gdybyś postanowił zmienić firmę w kolejnym roku, przebyta kolizja będzie miała wpływ na wzrost ceny OC.

Podstawowe dodatki do OC

Dlaczego warto kupić autocasco?

Ubezpieczenia OC AC wyliczane są na podstawie tych samych danych, m.in.: właścicieli samochodu, ich historii jazdy, stanu auta. To korzystny duet, jako że w przypadku zdarzenia drogowego Twoje OC zapewnia pieniądze wyłącznie poszkodowanemu. Jeśli uszkodzeniu ulegnie także Twój samochód, koszty naprawy pokryje dopiero AC.

Autocasco ma zastosowanie także w przypadku awarii części, aktów wandalizmu (np. ktoś porysuje Ci lakier lub przebije opony na niestrzeżonym parkingu), uszkodzeń wynikających z działania sił natury (pożaru, powodzi, gradu, wichury), kradzieży (całego auta lub wyposażenia).

Dlaczego warto kupić autocasco?

Dla kogo sprawdzi się NNW?

Kiedy spowodujesz wypadek i uszkodzeniu ulegnie samochód, zadziała dodatkowa polisa AC. Z kolei w razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pozostaniecie zdani sami na siebie. Ten problem rozwiązuje NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kwota odszkodowania wypłacana ofiarom wyliczana jego procentowo z sumy ubezpieczenia NNW na podstawie rozległości urazu. Maksymalne stawki otrzymuje się za inwalidztwo i śmierć.

Warto podkreślić, że NNW wykupione dla danego samochodu obejmuje i kierowcę, i jego pasażerów. Zdarzają się wyjątki, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania – znajdziesz je w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Są to m.in. doprowadzenie do szkody pod wpływem alkoholu, prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień, rażące zaniedbanie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Własna przyczepa aluminiowa – do czego może mi się przydać?

Następny artykuł

Jak przygotować auto na nadejście wiosny?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments