W jakich sytuacjach przydają się kliny pod koła samochodu?

Kliny pod koła samochodu są gwarancją bezpieczeństwa dla kierowcy i osób znajdujących się w pobliżu pojazdu. Ich niezastosowanie w newralgicznych momentach wiąże się ze sporym ryzykiem przemieszczenia auta, dlatego kliny wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia samochodów ciężarowych i coraz więcej kierowców samochodów osobowych posiada je w swoim aucie. W jakich sytuacjach przydają się kliny pod koła samochodu?

Kliny pod koła samochodu są gwarancją bezpieczeństwa dla kierowcy i osób znajdujących się w pobliżu pojazdu. Ich niezastosowanie w newralgicznych momentach wiąże się ze sporym ryzykiem przemieszczenia auta, dlatego kliny wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia samochodów ciężarowych i coraz więcej kierowców samochodów osobowych posiada je w swoim aucie. W jakich sytuacjach przydają się kliny pod koła samochodu?

Kliny pod koła samochodu a wymiana koła

Uszkodzenie jednej z opon pojazdu to sytuacja, z którą spotyka się niemal każdy kierowca. Zazwyczaj zdarza się to na nieutwardzonych, mało uczęszczanych, wiejskich drogach, w miejscach, w których przy drodze rosną drzewa bądź wskutek najechania na szkło, kamień, a nawet krawężnik. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie kliny pod koła samochoduGdy przebijemy jedną z opon pojazdu, kliny odpowiednio zabezpieczą go przed stoczeniem i pomogą skutecznie go unieruchomić, aby samodzielna wymiana koła była całkowicie bezpieczna. Niezwłocznie po zauważeniu powstałej usterki należy się zatrzymać na możliwie płaskim i stabilnym podłożu, zgasić silnik, wrzucić bieg, zaciągnąć hamulec postojowy i wsunąć kliny pod przednie i tylne koło po przeciwnej stronie do koła, które uległo uszkodzeniu. Dopiero wówczas można przystąpić do założenia koła zapasowego.

Kliny pod koła samochodu – załadunek i rozładunek

Kliny pod koła samochodu są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu ciężarowego. Dają one gwarancję całkowitego unieruchomienia pojazdu podczas załadunku lub rozładunku. Choć większość pojazdów ciężarowych posiada układ hamulcowy, który automatycznie blokuje koła, gdy zejdzie z niego ciśnienie powietrza czy hamulce pomocnicze, to jednak dopiero podłożenie klinów zapewnia, że samochód został prawidłowo zabezpieczony. Na miejscu załadunku lub rozładunku należy umieścić co najmniej dwa kliny, tak z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Pozwala to zapobiec ciężkim wypadkom wynikającym z nieprawidłowego unieruchomienia pojazdu, np. podczas wjeżdżania wózkiem podnośnikowym z rampy załadowczej na samochód ciężarowy – dodaje nasz rozmówca z Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „RODŁO”.

Kliny pod koła samochodu a praca pod podwoziem

Wszelkie prace wykonywane od strony podwozia wymagają szczególnej ostrożności. Pojazd należy w pierwszej kolejności unieść przy użyciu lewarka hydraulicznego oraz specjalnej podpórki, jednak absolutnie nie można zapominać o umieszczeniu klinów pod kołami naprawianego samochodu. Zdarza się, że lewarek jest już zużyty i może nie wytrzymać obciążenia, a sam pojazd w związku z tym mógłby ulec przesunięciu lub opaść na znajdującą się pod nim osobę. Dlatego należy bezwzględnie podkładać kliny pod koła samochodu, w którym przeprowadzane są jakiekolwiek prace przy jego podwoziu.

Kliny pod koła samochodu do poziomowania kampera

Na różnego rodzaju polach campingowych oraz polach namiotowych różnica poziomów między osiami samochodu kempingowego sięga nawet kilkunastu centymetrów. Tak przechylony pojazd w praktyce jest bardzo niewygodny w użytkowaniu, a samo przechylenie z pewnością będzie odczuwalne podczas jedzenia, gotowania, leżenia czy choćby brania prysznica. Dlatego powinno się kamper wypoziomować – po sprawdzeniu, w którą stronę pochylony jest samochód, należy podłożyć kliny pod koła znajdujące się najniżej, aby wyrównać zaistniałą dysproporcję. Zaraz po wypoziomowaniu pojazdu trzeba pamiętać o wrzuceniu pierwszego biegu oraz zaciągnięciu ręcznego hamulca.

Kliny pod koła samochodu – czy warto je mieć i na jakie się zdecydować?

Kliny pod koła samochodu tak naprawdę powinny znajdować się w każdym pojeździe, aby kierowca mógł po nie sięgnąć, gdy tylko będą potrzebne. Oprócz wyżej wymienionych sytuacji mogą się przydać np. podczas parkowania na wzniesieniach, na parkingach, które w praktyce nie są całkowicie poziome lub gdy zatrzymujemy się na śliskim, oblodzonym podłożu. Zakup klinów nie wiąże się ze sporym wydatkiem – te wykonane z niezwykle wytrzymałych tworzyw, poliamidu oraz polipropylenu, dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponadto są lekkie i niewielkich rozmiarów, więc ich przewożenie w pojeździe nie jest problematyczne. Warto wybierać kliny o specyficznej konstrukcji, która umożliwia skuteczne unieruchomienie pojazdu nawet na oblodzonych bądź pokrytych śniegiem nawierzchniach.

Read Previous

Szlifierki i polerki

Read Next

Metalowe meble biurowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *