Wiertarka do metalu – jaką wybrać?

Jaka wiertarka do metalu? Tworzenie otworów w elementach metalowych nie jest zadaniem dla byle jakiego sprzętu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie chodzi jedynie o typ wiertarki. Najważniejsze są parametry techniczne.

Rodzaje wiertarek – jaka do metalu?

Na rynku można dostać wiele rodzajów wiertarek. Pokrótce scharakteryzujemy je wszystkie.

  • Wiertarka udarowa – posiada dużą moc i wykorzystuje się ją przy wierceniu w grubych, twardych powierzchniach. Za jej siłę odpowiada energia udarowa.
  • Wiertarka kątowa – została stworzona z myślą o wierceniu w miejscach trudnodostępnych. Zbudowana jest w dość szczególny sposób; jej wiertło ułożone jest pod kątem prostym do korpusu urządzenia.
  • Wiertarka magnetyczna – posiada specjalną stopę magnetyczną i jest niezwykle dobrze wyważona. Służy do tworzenia większych otworów, głównie w konstrukcjach stalowych.
  • Wiertarka stołowa – jest używana w przemyślne, ale zdecydowanie mniej mobilna od wiertarki magnetycznej. Duża, precyzyjna i pozwala na wielogodzinną pracę.
  • Wiertarka wielowrzecionowa – potężna maszyna do wykonywania kilku otworów naraz.

Wybór wiertarki do metalu zależy od rodzaju jej eksploatacji. W teorii każda wyżej wymieniona poradzi sobie z takim zadaniem. W praktyce trzeba kierować się specyfikacją każdej z nich. Wiertarka słabej jakości może nie wywiercić dziury nawet w karton gipsie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wiertarkę do metalu?

1. Moc

Moc to pierwszy parametr, któremu należy się przyjrzeć. Wiertarka z dużą mocą lepiej poradzi sobie z grubymi i twardymi powierzchniami. Można ich z powodzeniem używać przy wierceniu większych dziur – z reguły obsługują wiertła różnej wielkości.

2. Prędkość obrotów

Wartość ta określa ilość obrotów wiertła na minutę. Im jest większa, tym szybciej wykonasz swoją pracę.

3. Moment obrotowy

Wybierając wiertarkę do materiału, jakim jest stal, trzeba też wziąć pod uwagę tzw. moment obrotowy. Najlepiej wybrać model z wysokim momentem. Znaczy to, że wiertarka lepiej poradzi sobie z twardymi, wymagającymi powierzchniami.

4. Zasilanie

Wiertarka elektryczna ograniczona jest kablem, ale z reguły ma też większą moc. Jeśli zamierzasz wiercić w metalu, może być więc lepszym wyborem od wiertarki akumulatorowej.

5. Ilość biegów

Najlepsze wiertarki posiadają dwa biegi. Można je wówczas lepiej dostosować do rodzaju użytkowania.

Wybór wiertarki z odpowiednimi parametrami technicznymi to gwarancja jej trwałości. Musisz jednak zwrócić też uwagę na producenta – czasami wydajność nie równa się mocy. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w model dodatkowymi udogodnieniami, np. z ograniczeniem głębokości wiercenia, laserową poziomicą lub uchwytem szybkozaciskowym.

Poprzedni artykuł

Jak Działa Obsługa Samochodów Online?

Następny artykuł

Dlaczego leasing jest opłacalny dla firm

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *