Wyjeżdżasz na wakacje za granicę autem? Koniecznie ubezpiecz swój samochód

Wyobraź sobie, że podczas wakacji za granicą masz stłuczkę z innym kierowcą. Lub że podczas przejazdu z jednego do drugiego miasta Twój samochód psuje się na środku autostrady. Co robić w takich sytuacjach? Na jakie odszkodowanie możesz liczyć, o ile w ogóle możesz liczyć na jakąkolwiek rekompensatę za granicą? Zobacz, jak przygotować swój samochód do zagranicznej wyprawy!

OC auta za granicą

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC samochodu, w większości europejskich krajów zasady dotyczące tego typu ubezpieczenia zostały ujednolicone. Oznacza to, że polskie OC działa dokładnie na tych samych zasadach w przeważającej części Europy:

w Austrii, Andorze, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, a także na Cyprze, Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Węgrzech i na Słowacji.

Podróżując po wymienionych wyżej krajach, nie musisz martwić się o OC – Twoja polska polisa obowiązuje w nich w 100%.

Pamiętaj, że mimo iż wybierasz się do kraju, w którym obowiązuje polskie ubezpieczenie OC, podczas podróży możesz nieświadomie przejechać przez kraj, w którym sama polisa potwierdzająca aktualne ubezpieczenie OC jest niewystarczająca. Są to:

Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Do podróżowania po tych krajach będzie Ci potrzebna tzw. Zielona Karta, czyli dokument, który potwierdza, że masz wykupione ubezpieczenie OC w swoim kraju. Mając przy sobie ten dokument, nie musisz kupować ubezpieczenia granicznego na granicy danego kraju. Jest ono droższe od Zielonej Karty, tym bardziej, że większość ubezpieczycieli wydaje Zieloną Kartę bezpłatnie. Wystarczy, że zgłosisz się do swojego towarzystwa odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.

Pamiętaj!

Aby otrzymać Zieloną Kartę, musisz mieć w danej firmie ubezpieczeniowej OC lub AC – jest to określone w OWU Zielonej Karty. Jeśli często wyjeżdżasz, już na etapie kupowania ubezpieczenia OC sprawdź, w którym zakładzie ubezpieczeń dostaniesz bezpłatną Zieloną Kartę w pakiecie z OC lub autocasco. Taką ofertę dla klientów mają między innymi Link4 i PZU – mówi Teresa Wrońska z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl

AC auta za granicą

Wyobraź sobie, że Ty również wybierasz się na wakacje do Chorwacji, a ze sobą zabierasz kosztowny zestaw do nurkowania. Parkujesz pod hotelem, by się zameldować, a gdy wracasz do pojazdu, orientujesz się, że ktoś ukradł Twój sprzęt. Tym sposobem straciłeś 3 000 złotych, a dodatkowo musisz kupić nowy zestaw do nurkowania lub przez 2 najbliższe tygodnie płacić za jego wypożyczenie.

AC chroni Cię w sytuacji zniszczenia pojazdu (np. akt wandalizmu lub stłuczka z Twojej winy), jego kradzieży, a także kradzieży bagażu. Jeśli przed wyjazdem wykupisz ubezpieczenie z ochroną sprzętu sportowego, dostaniesz odszkodowanie za jego kradzież, oczywiście pod warunkiem, że nie zostawiłeś np. kluczyków na dachu samochodu albo otwartego bagażnika. Dostaniesz rekompensatę za utracony zestaw, a po okazaniu faktur i rachunków także zwrot kosztów, które poniosłeś na zakup lub wypożyczenie nowego sprzętu.

Przed zakupem AC auta z myślą o wakacyjnym wyjeździe upewnij się, że ubezpieczenie będzie obowiązywać we wszystkich krajach, przez które planujesz przejeżdżać. Taką informację znajdziesz w Ogólnych Warunkach Umowy, czyli tzw. OWU. Co ciekawe, AC możesz wykupić jedynie na określony czas, np. właśnie wakacyjnych 2 tygodni.

Assistance za granicą

To niezwykle przydatne ubezpieczenie zapewni Ci ochronę podczas awarii auta. Możesz więc liczyć na wsparcie mechanika na miejscu zdarzenia czy holowanie do najbliższego warsztatu. Jeśli okaże się, że Twoje auto nie nadaje się do dalszej jazdy, ubezpieczyciel zapewni Ci auto zastępcze czy nocleg, a w przypadku wypadku – pokryje koszty transportu do szpitala i pomocy medycznej.

Za granicą szczególne znaczenie ma także pomoc informacyjna ubezpieczyciela, dzięki której dowiesz się, jakie procedury i prawo obowiązują w danym kraju. Jeśli będziesz potrzebował, zostaniesz też objęty opieką tłumacza czy prawnika.

Assistance, podobnie jak AC, wykupisz na określony czas, np. na 2 tygodnie swojego zagranicznego urlopu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Czytelnicy podpowiadają, czyli Wasze sposoby na to, jak zaoszczędzić na OC

Następny artykuł

Wynajem długoterminowy. Co to jest? Czy i komu się opłaca?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments