Wynajem długoterminowy. Co to jest? Czy i komu się opłaca?

Długoterminowy wynajem samochodów stał się w ubiegłym roku jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowania pojazdów przez polskich przedsiębiorców. Branża wynajmu długoterminowego odnotowała w 2018 roku wzrost na poziomie 17,5 proc. względem roku 2017 i wszystko wskazuje na to, że tak dynamiczne tempo wzrostu utrzyma się również w roku bieżącym.

Wynajem długoterminowy napędza polski rynek motoryzacyjny

W ubiegłym roku firmy oferujące usługi wynajmu długoterminowego pojazdów zakupiły aż o 23,4 proc. więcej nowych aut osobowych względem roku 2017. Dzięki rozwojowi branży Rent-a-car w ubiegłym roku z polskich salonów wyjechało o 45 tys. nowych aut osobowych więcej niż w roku 2017. Za ponad 30% tego wzrostu odpowiada branża wynajmu długoterminowego.

Jak widać, niemal wykładniczo rosnące zainteresowanie wynajem długoterminowym wśród polskich przedsiębiorców sprawia, że instrument ten staje się obecnie najpowszechniejszą formą finansowania zarówno flot pojazdów wśród firm z sektora MŚP, jak i aut wykorzystywanych do celów mieszanych przez jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czym jest usługa wynajmu długoterminowego i jakie zapewnia korzyści?

Wynajem długoterminowy to nic innego, jak specyficzna forma leasingu operacyjnego bez wykupu auta pod koniec trwania umowy. Poza tym najemca może liczyć na szereg innych korzyści w ramach stałej comiesięcznej opłaty abonamentowej. Firma wynajmująca wraz z autem oferuje swoim klientom kompleksowe ubezpieczenie pojazdu, wszelkie naprawy serwisowe, ubezpieczenie i zarejestrowanie auta, a nawet dwa komplety opon wraz z ich dwukrotną wymianą w ciągu roku.

Stała i transparentna opłata abonamentowa, w której zawarte są wszelkie opłaty związane z utrzymaniem i eksploatowaniem pojazdu, znacząco ułatwia księgowanie opłat związanych z firmową flotą, a także upraszcza planowanie budżetu operacyjnego. Istotna jest także ogromna wygoda dla firm, które wynajmując auto, mogą skupić się wyłącznie na jego użytkowaniu.

Wynajem długoterminowy traktowany jest jako usługa, wobec czego całość comiesięcznej raty może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorstwo. Optymalizuje to kwestie podatkowe firmy oraz upraszcza rozliczanie się z Urzędem Skarbowym.

Komu opłaca się wynajem długoterminowy?

Oferta wynajmu długoterminowego kierowana jest do przede wszystkim do przedsiębiorców. Decydując się na tę formę finansowania, mogą oni skorzystać z minimalnej ilości formalności, korzystnej finansowo i elastycznie dopasowywanej oferty, a także znacznej oszczędności czasu związanej z zakupem, ubezpieczeniem, zarejestrowaniem i serwisowaniem auta. Co więcej, wynajem długoterminowy znacząco ułatwia dostęp do finansowania droższych, nowszych i lepiej wyposażonych aut, co znacząco wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo pracowników.

Poprzedni artykuł

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę autem? Koniecznie ubezpiecz swój samochód

Następny artykuł

Stary samochód – zezłomować czy sprzedać?

Komentarz:

  • Najważniejszą zaletą wynajmu jest jego elastyczna długość trwania. Nie muszą to być 3 lata. Można uzyskać oferty od 1350 zł brutto już przy 1 miesięcznej umowie. JEżeli więc wynajem jest krótki, mamy pracownika sezonowego albo na okresie próbnym, to taka forma wypożyczenia samochodu jest najkorzystniejsza

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *