Zagęszczarki Gruntu – Rodzaje i Charakterystyka

Zagęszczarki to nieskomplikowane maszyny służące zwiększeniu gęstości podłoża w miejscu wykonywania prac budowlanych. Narzędzia tego typu produkują m.in. Wacker Neuson, Honda, Weber, Bomag, Amman, Belle czy Dynapac. W niniejszym tekście przyjrzymy się nieco bliżej tym urządzeniom i przedstawimy ważne przy ich doborze parametry.

Charakterystyka zagęszczarek

Ogólnie rzecz ujmując, praca tych urządzeń polega na przekazywaniu do gruntu wibracji, które powodują jego zagęszczenie. Integralną częścią tych narzędzi jest płyta, dzięki której drgania wytworzone przez specjalny mimośród są przekazywane do podłoża. Działanie zagęszczarek będzie więc podobne, niezależnie od gabarytów sprzętu.

Serwisowanie i przegląd

Co jakiś czas, należy wykonać przegląd sprzętu, aby sprawdzić czy wszystko działa sprawnie. Częste wykorzystywanie urządzeń do prac budowlanych może skutkować zużywaniem ich części i powstawaniu usterek. Aby zagęszczarka mogła efektywnie wykonywać swoją pracę musi być w pełni sprawna. W trakcie przeglądów technicznych, często okazuje się, że konieczna jest profesjonalna i kompleksowa naprawa zagęszczarek –  wymiana uszkodzonych części a nawet remont całego silnika i wibratorów. Takie prace powinny więc zostać wykonane w rzetelnej firmie.

Rodzaje zagęszczarek

Zasadniczo wyróżnia się cztery typy zagęszczarek. Podział ten opiera się o sposób prowadzenia urządzenia i przedstawia się następująco:

 • Prowadzone ręcznie — grupa ta obejmuje najmniejsze gabarytowo i najlżejsze modele zagęszczarek. Umożliwia to ich ręczne prowadzenie, będące charakterystyczną cechą narzędzi z tej kategorii. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie dysponuje się zbyt dużą przestrzenią i większy sprzęt nie miałby szans się zmieścić lub gdy obróbki wymaga tylko mały kawałek gruntu.
 • Samo przesuwne — w tej kategorii można już znaleźć o wiele masywniejsze maszyny. Charakterystyczną cechą zagęszczarek z tej grupy jest to, że po nadaniu kierunku pracy będą się same przesuwać wzdłuż tej osi, nie przerywając przy tym drgań. Przydatne zwłaszcza przy długich i prostych odcinkach przestrzeni roboczej.
 • Podczepiane — urządzenia tego typu są wyposażone w bardzo duże płyty. Jak wskazuje nazwa grupy, takie zagęszczarki można podpinać do m.in. koparek czy ciągników. Ze względu na spore rozmiary płyty sprawdzają się idealnie w sytuacjach, gdy trzeba w krótkim czasie utwardzić duże połacie podłoża.
 • Kroczące — sprzęt z tej grupy jest przeznaczony do pracy w trudnym terenie. Zagęszczarki tego typu są bardzo profesjonalnymi maszynami i spotyka się je dość rzadko. Głównie ze względu na cenę, która stanowi barierę dla wielu firm budowlanych.

Najważniejsze parametry zagęszczarek

W tej części tekstu przybliżymy najbardziej znaczące cechy zagęszczarek. A przedstawiają się one następująco:

 • Masa — podstawowy parametr wpływający na jakość pracy i obsługę urządzenia. Cięższy sprzęt będzie lepiej ubijał podłoże, ale znacznie trudniej będzie nim manewrować.
 • Wielkość płyty roboczej — zależy od niej oczywiście wydajność pracy. Większa powierzchnia płyty przyspieszy zagęszczanie, ale będzie potrzebować więcej miejsca.
 • Wydajność ubijania — trudny do zunifikowania parametr, obliczany na podstawie dwóch powyższych i rodzaju podłoża. W teorii informuje o tempie prowadzenia prac i zazwyczaj mieści się w przedziale od 400 do 700 m2/h.
 • Częstotliwość wibracji — wpływa na szybkość ubijania gruntu.
 • Wartość siły odśrodkowej — mówi o tym, ile energii przekazuje podłożu płyta w trakcie pracy zagęszczarki. Im będzie ona wyższa, tym grubszą warstwę gruntu da się ubić w danym czasie.
 • Głębokość zagęszczania — podawana w centymetrach głębokość ubicia powierzchni roboczej w trakcie jednego przejazdu.
 • Kierunkowość — na rynku są dostępne zagęszczarki jedno- lub dwukierunkowe. Te drugie nazywane są też ubijakami rewersyjnymi lub nawrotnymi. Zasadniczo urządzenia dwukierunkowe sprawdzają się lepiej w trudno dostępnych miejscach przez wzgląd na możliwość cofania.

Masa zagęszczarki a rodzaj wykonywanej pracy

Patrząc na parametry zagęszczarek, można wysnuć wniosek, że im cięższy sprzęt, tym lepiej. Niestety sprawa nie jest aż tak prosta, gdyż urządzenia o różnej masie są przeznaczone do innych rodzajów prac. Poniżej przedstawimy krótkie zestawienie wagi zagęszczarki z rodzajem pracy. Przedziały wagowe podane są na podstawie sprzętu firmy Wacker.

Zagęszczarki 50 – 100 kg

Lekki i zwrotny sprzęt znajdujący zastosowanie w różnych pracach budowlanych, od drogownictwa, przez parkingi, po budownictwo krajobrazowe i ogólne. Dzięki niedużej szerokości płyty (30 – 50 cm) mogą być z powodzeniem używane w ciasnych i trudno dostępnych miejscach jak na przykład wąskie wykopy pod przewody.

Zagęszczarki 140 – 274 kg

Ten przedział zawiera w sobie cięższy i wydajniejszy sprzęt, wykorzystywany najczęściej przy układaniu kostki brukowej oraz budownictwie krajobrazowym i ogrodowym. Urządzenia z tej grupy mają dobry stosunek manewrowości do efektywności.

Zagęszczarki 356 – 476 kg

W tym przedziale uplasowały się modele przeznaczone do prac na większych powierzchniach, a nawet urządzenia dobrze radzące sobie z trudnym terenem. Cechują się wysoką wydajnością i licznymi usprawnieniami wpływającymi na jakość obsługi.

Zagęszczarki 757 – 1170 kg

Ta kategoria zawiera w sobie najmocniejsze i najbardziej wydajne urządzenia. Charakteryzują się one niesamowicie dużą głębokością zagęszczenia — największa z zagęszczarek ma siłę porównywalną z walcem o masie siedmiu ton. I jest przy tym znacznie mniej uciążliwa w transporcie. Sprzęt tego typu sprawdza się nawet przy zagęszczaniu zboczy. Co ważne, tak duże zagęszczarki pozostają przy tym stosunkowo ekonomiczne w eksploatacji.

Podsumowanie

Zagęszczarki gruntu to sprzęt, bez którego nie sposób się obejść, gdy w grę wchodzą roboty ziemne. Ich zastosowanie bezsprzecznie wpłynie pozytywnie na wydajność przygotowania gruntu. Dzięki szerokiej i różnorodnej ofercie łatwo jest dobrać urządzenie dostosowane do danego typu prac. Zaletą tych narzędzi jest też to, że nawet największe modele wciąż są relatywnie ekonomiczne w eksploatacji.

5/5 - (1 vote)

Read Previous

ABC serwisowania samochodu

Read Next

Sprawne reflektory – zadbaj o bezpieczeństwo na drodze!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *