Zalety cięcia laserowego

Od kilkudziesięciu lat, gdy powstały lasery, urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, medycynie, elektronice, a także w przemyśle. Cięcie laserowe nieustannie zyskuje na popularności, gdyż pozwala na tworzenie produktów, których nie dałoby się wytworzyć za pomocą tradycyjnych urządzeń służących do obróbki metali.

W przypadku cięcia laserowego czynnikiem wykonującym całą pracę jest wiązka promieniowania elektromagnetycznego kierowana na dany materiał. Cięcie laserowe odbywa się szybko i sprawnie, co pozwala na znaczne usprawnienie pracy całego przedsiębiorstwa. Firmy i zakłady przemysłowe, które decydują się na zainwestowanie w lasery, w krótkim czasie mogą zwiększyć produkcję przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów. Lasery pracują bardzo szybko i dokładnie, są więc w stanie wykonać nieporównywalnie więcej produktów końcowych czy komponentów niż jakiekolwiek urządzenia mechaniczne. Inwestycja w lasery jest więc w ujęciu długoterminowym inwestycją w rozwój firmy, zwiększenie produkcji i poszerzenie rynków zbytu.

Cięcie różnych materiałów

W przypadku urządzeń mechanicznych ich obróbka wymaga wykorzystania wielu różnych urządzeń. Inaczej tnie się grube blachy, a w zupełnie inny sposób tworzywa sztuczne, tkaniny czy drewno. W przypadku laserów jedno urządzenie można wykorzystać do cięcia różnych materiałów. Moc urządzenia można bowiem dostosować w zależności od konkretnych, indywidualnych potrzeb. Za pomocą laserów można ciąć i obrabiać takie materiały, jak różnego rodzaju metale, drewno, papier, tkaniny, szkło, akryl, papier, a także większość materiałów wykonanych z mieszanin różnych tworzyw sztucznych. Wykorzystanie lasera jest niemal nieograniczone, nic więc dziwnego, że znajduje on zastosowanie w bardzo różnych gałęziach przemysłu.

Precyzyjność i dokładność

Ogromną zaletą laserów jest bardzo wysoka precyzja wykonywanego cięcia. Laser tnie z dokładnością do setnych milimetra, jednocześnie pozostawiając idealnie gładką powierzchnię. Na przyciętych elementach nie ma więc nawet najmniejszych nierówności powierzchni. Co więcej, laser pozwala na dużą powtarzalność ciętych elementów. Za jego pomocą możliwe jest wykonanie setek tysięcy identycznych elementów, które w najmniejszym stopniu nie będą się różniły od siebie. Dzięki laserowemu cięciu możliwe jest również wycinanie bardzo skomplikowanych wzorów na różnego rodzaju powierzchniach. Takich możliwości nie dają urządzenia wykorzystywane do cięcia mechanicznego. Można również tworzyć niepełne nacięcia powierzchni, tworząc różnego rodzaju trójwymiarowe elementy. Lasery znalazły też swoje zastosowanie w przemyśle bardzo precyzyjnym, w którym wykonuje się produkty z bardzo małych elementów. Przy wykorzystaniu lasera nie ma problemu z wycięciem kilkumilimetrowej powierzchni. Cięcie laserowe jest procesem, po którym nie trzeba przeprowadzać żadnych prac końcowych na uzyskanej powierzchni – nie jest potrzebne szlifowanie, wygładzanie ani jakiekolwiek inne ingerowanie w powstały element, co również ma duży wpływ na przyspieszenie procesu produkcyjnego.

Niewielka ilość odpadów

Dużym problemem w zakładach, które korzystają z tradycyjnych urządzeń do cięcia różnych materiałów, jest spora ilość odpadów i strat materiału, którego nie da się już później wykorzystać w żadnej innej produkcji. Urządzenia tnące laserem można natomiast ustawić tak, aby maksymalnie i optymalnie wykorzystały dostępną powierzchnię. Za pomocą lasera na z jednego fragmentu materiału można uzyskać dużo więcej elementów i końcowych produktów niż w przypadku użycia tradycyjnego urządzenia tnącego. W przypadku tanich materiałów ich straty w czasie produkcji nie są zbyt bolesne i najczęściej przedsiębiorcy mają je wliczone w koszty. Problem jednak pojawia się w sytuacji, gdy cięcie wykonuje się na materiale stosunkowo drogim, którego każdy centymetr kwadratowy ma spore znaczenie. Wtedy użycie lasera do cięcia pozwala na uzyskanie sporych, widocznych i realnych oszczędności. W skali miesiąca czy roku są to już naprawdę poważne kwoty, które można wykorzystać na wiele sposobów.

Jedyną wadą wydaje się cena

Cięcie laserowe ma same zalety, nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się zamienić tradycyjne maszyny mechaniczne na lasery. Niestety, wadą urządzeń laserowych jest ich wysoka cena, kilkakrotnie wyższa niż koszt tradycyjnych urządzeń wykorzystywanych w produkcji. Na zakup urządzeń laserowych mogą sobie póki co pozwolić wyłącznie duże i świetnie prosperujące przedsiębiorstwa, mniejsze firmy mogą natomiast skorzystać z opcji zlecenia laserowego cięcia specjalistycznym firmom. Obecnie na rynku działa sporo podmiotów, które zajmują się profesjonalnym cięciem laserowym na zlecenie innych firm. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, aby nasza produkcja przyspieszyła, stała się bardziej precyzyjna i przy tym mocno nowoczesna.

5/5 - (1 vote)

Read Previous

Jak dbać o wyciągarki elektryczne – praktyczne wskazówki

Read Next

Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie opon używanych?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *