Zalety i wady wypożyczania samochodów

Samochody można wynajmować krótko lub długoterminowo. Krótkoterminowy wynajem to idealne rozwiązanie dla osób, które z jakiś powodów w danym momencie nie mogą korzystać ze swojego pojazdu. Może to mieć miejsce np. w przypadku awarii lub kiedy klienci przebywają na wakacjach i chcą mieć do dyspozycji samochód, aby zwiedzić wiele ciekawych miejsca, a w podróż wyruszyli innym środkiem transportu. Wynajem długoterminowy to rozwiązanie dla osób, których np. nie stać na zakup własnego pojazdu.

Oba rozwiązania stają się coraz bardziej popularne, mają szereg zalet, ale również i wad.

Zalety i wady krótkoterminowego wypożyczania aut:

Klienci decydują się na krótkoterminowy wynajem samochodów z wypożyczalni np. z powodów awarii własnych aut, konieczności użycia kolejnego pojazdu np. po powiększeniu się rodziny, sprzedaży swoich samochodów (zanim kupi się nowe). Wśród innych powodów można także wymienić chęć jazdy konkretnym modelem samochodu np. zanim klient zdecyduje się na jego zakup. Okres krótkoterminowego wynajmu aut zależnie od ustaleń danej firmy nie przekracza 21 lub 30 dni. Rozwiązanie to ma wiele zalet np.:

 • doraźna pomoc, kiedy samochód jest bardzo potrzebny,
 • stosunkowo niewielkie koszty,
 • możliwość sprawdzenia jak dane auto sprawuje się podczas jazdy,
 • wygoda.

Jednak można także wyróżnić kilka znaczących wad:

 • konieczność zapłaty za dzienny, nielimitowany dystans kilometrów,
 • brak zniżek i dodatkowego, darmowego wyposażenia samochodu.

Zalety i wady długoterminowego wypożyczenia aut:

Długoterminowy wynajem samochodów to rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskało sporą popularność. Zazwyczaj odpłatne korzystanie z auta trwa minimum 12 miesięcy. Z tego rozwiązania chętnie korzystają zarówno firmy jak i osoby prywatne. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić:

 • atrakcyjne oferty kierowane do każdej grupy odbiorów (małe, średnie i duże firmy, osoby fizyczne),
 • szeroka oferta różnych modeli samochodów proponowanych przez wypożyczalnie, dzięki czemu można wybrać najbardziej pasujący samochód,
 • możliwość wyboru zarówno samochodów nowych jak i używanych, osobowych, dostawczych i vanów,
 • opłaty są niższe niż leasing,
 • wszelkie działania związane z ubezpieczeniem, naprawą czy wymianą części leżą w obowiązkach wypożyczalni,
 • brak potrzeby posiadania zdolności kredytowej i niepomniejszanie jej,
 • możliwość odkupienia używanego pojazdu na własność lub wymiana nowego po skończeniu umowy.

Na podstawie powyższych punktów, można powiedzieć, że długoterminowe wypożyczanie samochodów to opłacalne i wygodne rozwiązanie. Jednak nie jest ono wolne od wad:

 • nadmierna eksploatacja poszczególnych elementów pojazdu skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat np. kiedy klocki hamulcowe zbyt szybko zostały zużyte,
 • klient ponosi również wszelkie koszty w przypadku kradzieży pojazdu,
 • niektóre firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów dodatkowo wprowadzają limit kilometrów, które można przebyć w danym miesiącu, skutkuje to naliczaniem dodatkowych opłat,
 • jeżeli klient chce skrócić umowę wynajmu samochodu musi zapłacić karę, która jest określona w umowie.

Wynajem aut z profesjonalnej wypożyczalni np.: Amigo Rent a Car, zarówno długoterminowy jak i krótkoterminowy, ma wiele zalet, ale także wad i ograniczeń. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty, a później umowę proponowaną przez daną firmę. Wypożyczając samochód trzeba mieć świadomość, że używając cudzego pojazdu trzeba przestrzegać zasad ustalonych przez właściciela. Dlatego nie dla każdego może to być komfortowe rozwiązanie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Letnie opony do samochodu – dlaczego powinieneś pamiętać o zmianie?

Następny artykuł

Motostacja – kiedy powinno się wymieniać części samochodowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments