Zalety użycia wózków widłowych do rozładunku kontenerów w portach

Rozładunek statków w portach prowadzony jest z użyciem ustawionych na nabrzeżach dźwigów. To one pobierają ładunki ze statków i przenoszą je na specjalne pojazdy, przeznaczone do przewozu kontenerów. Po dowiezieniu do miejsca składowania kontenery są przejmowane przez ciężkie wózki widłowe heavy truck o udźwigach około 40 t. Jakie są zalety zastosowania tego typu maszyn?

Zanim zastanowimy się nad korzyściami ze stosowania wózków widłowych heavy truck do przeładowywania kontenerów, powinniśmy wyjaśnić, dlaczego wózkom pracującym w portach potrzebny jest tak duży udźwig.

Ile musi unieść wózek widłowy pracujący w porcie?

Kontenery standardowe występują w dwóch rozmiarach:

  • kontener 20-stopowy – wewnętrzne wymiary (szer. x wys. x dł.): 2,35 x 2,39 x 5,9 m, którego masa własna to 2300 kg, a maksymalna ładowność wynosi 28180 kg,
  • kontener 40-stopowy – wewnętrzne wymiary (szer. x wys. x dł.): 2,35 x 2,39 x 12,03 m, którego masa własna to 3750 kg, a maksymalna ładowność wynosi 26700 kg.

Łatwo policzyć, że do podniesienia załadowanego do pełna kontenera potrzebny jest wózek o udźwigu nominalnym minimum 31 ton. W praktyce wózki o udźwigu z przedziału 28-32 tony, takie jak Hangcha Heavy Truck 28-32 t, stosowane są do przemieszczania pustych kontenerów. Do załadunku pełnych i ich układania w stosy używane są wózki widłowe o udźwigu 40-45 t.

Często wykorzystuje się też specjalne wózki z wysięgnikiem teleskopowym, które pozwalają na manewrowanie kontenerami bez konieczności dojeżdżania bardzo blisko do stosu lub ładowanego samochodu. Teleskopowy maszt oferuje większą wysokość unoszenia i łatwiejsze operowanie ładunkiem: można np. opuszczać kontenery poniżej poziomu podłoża, na którym stoi wózek. Tego typu maszyny wyposażone są często w specjalny uchwyt, który pozwala podczepiać kontenery za górne uchwyty, bez użycia wideł. Przykładem tego typu maszyny portowej jest wózek X Series Reachstacker 45t marki Hangcha. Maszyna doskonale radzi sobie zarówno z kontenerami 20-stopowymi, jak i 40-stopowymi.

Towary dłużycowe i wielkogabarytowe

Przedstawiciel firmy Niko Alex z Warszawy, która oferuje wózki widłowe heavy truck marki Hangcha, zwraca uwagę na fakt, że przeładunek w portach nie ogranicza się do kontenerów: – Transport morski jest korzystną cenowo opcją przy transporcie ciężkiego sprzętu budowlanego, maszyn i konstrukcji przemysłowych czy sprzętu militarnego. W przypadku pojazdów poruszających się na kołach zazwyczaj stosowane jest przetaczanie. Jednak ważące dziesiątki ton elementy konstrukcyjne czy urządzenia przemysłowe o nietypowych gabarytach nie są umieszczane w kontenerach, nie mają też własnych układów jezdnych. Tego typu ładunki najłatwiej jest przemieszczać przy użyciu wózków widłowych. Szczególnie wtedy, gdy należy je odstawić w miejsce, do którego nie dojeżdżają suwnice lub zachodzi konieczność pokonania nierówności terenowych. Wózki heavy truck radzą sobie znakomicie z takimi zadaniami, ponieważ są wyposażone w pneumatyczne ogumienie, przystosowane do jazdy w trudnym terenie. 

Jednym z rutynowych zadań ciężkich wózków widłowych, które pracują w portach, jest rozładunek i załadunek bloków kamiennych (marmur, granit, piaskowiec) oraz wyrobów hutniczych.

Podsumowanie zalet wózków widłowych do przeładunku kontenerów

Z tego, co do tej pory zostało napisane, jasno wynika, że największą zaletą wózków widłowych do przeładunku kontenerów jest ich duży udźwig i swoboda poruszania się. Maszyny typu heavy truck docierają do miejsc, w których niemożliwe jest operowanie suwnic i ciężkich dźwigów portowych. Samochody transportowe nie muszą podjeżdżać pod suwnicę, bo ładunek jest dowożony do nich i załadowywany w dogodnej lokalizacji.

Elastyczność dostosowania wózków widłowych polega również na tym, że ich przygotowanie do pracy jest błyskawiczne: mogą podjąć pracę dosłownie w kilka minut. Mogą bez pomocy innego sprzętu przemieścić się do miejsca rozładunku. Mogą też przemieszczać ładunki na znaczne odległości, bez trzymania się ściśle wyznaczonych tras, jak to ma miejsce np. w przypadku dźwigów szynowych.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w przeciwieństwie do dużych dźwigów portowych i innego sprzętu przeładunkowego, są relatywnie tanie w eksploatacji. Mocną stroną heavy trucków jest też uniwersalność zastosowań. W razie potrzeby można do nich zamontować osprzęt pozwalający na podnoszenie rur, bel i kłód drewna, przeładunek materiałów sypkich czy podwieszanie ładunków na hakach.

Oceń post

Read Previous

Narzędzia spawalnicze przydatne w warsztacie

Read Next

Kiedy należy skorzystać z usług serwisu samochodowego?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *