Znudzony all inclusive? Zobacz 3 pomysły na wakacje własnym samochodem

Jeśli masz dość wakacji w 100% zaplanowanych przez biura turystyczne, weź sprawy w swoje ręce! Wystarczy zatankowany do pełna samochód i marzenie o niezapomnianej przygodzie. Zobacz 3 pomysły na wakacje, w które możesz wybrać się swoim własnym autem.

Cudze chwalimy, swego nie znamy, czyli objazd po wschodniej Polsce

Wakacje w Polsce to dobry pomysł z co najmniej dwóch względów. Po pierwsze, w Polsce znajdziesz tu wiele pięknych i ciekawych miejsc, które udowodnią Ci, Polska potrafi zaskakiwać nieodkrytymi i egzotycznymi atrakcjami. Po drugie, zaplanowanie urlopu w Polsce będzie dla Ciebie wygodniejsze, jeśli podróżujesz z dziećmi lub/i zwierzętami. Nie będziesz musiał na przykład narażać ich na stres związany z podróżą samolotem.

Niezwykle ciekawą polską trasą urlopową jest wycieczka od południowo-wschodniej do północno-wschodniej Polski. Zacznij od Sandomierza zbudowanego na wzór włoskich miasteczek, a następnie odwiedź Lublin, Otwock, Białowieski Park Narodowy, Białystok, Biebrzański Park Narodowy, a na końcu mazurski Augustów. W tej części Polski szczególnie docenisz:

 • piękne widoki,
 • parki krajobrazowe i narodowe,
 • alternatywne, mało znane miejsca,
 • a także oryginalną kuchnię, np. tatarską.

Jeśli wolisz podróżować po innych rejonach Polski, śmiało! Każde polskie województwo może poszczycić się pięknymi obiektami architektonicznymi czy pomnikami przyrody, a także własną, niepowtarzalną kuchnią.

Nie zapomnij!

Jeśli planujesz wakacje w Polsce, nie oznacza to, że możesz zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu. Oprócz standardowego OC zabezpiecz się także na wypadek kradzieży czy innej, niespodziewanej sytuacji, a także na wypadek awarii na trasie. Oba te ubezpieczenia, zarówno AC, jak i Assistance, wykupisz terminowo, np. jedynie na czas urlopu. – podpowiada dyrektor ds. rozwoju z kalkulatora OC/AC Mubi.pl.

Polska – idealna baza wypadowa dla city break

City break to szansa na zwiedzenie największych europejskich metropolii w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli marzy Ci się taki urlop, pomyśl o zaplanowaniu wycieczki city break samochodem – nie będziesz uzależniony od rozkładów lotów samolotów czy ich ewentualnych opóźnień i odwołań.

Do towarzystwa w podróży możesz zaprosić kilkoro znajomych, dzięki czemu nie będziesz musiał prowadzić samochodu sam. Taka podróż zapewni Wam sporo atrakcji i przygód – jeśli np. w danym mieście nie będziecie w stanie znaleźć noclegu, zawsze możecie przespać się w aucie.

Lokalizacja Polski w środkowej Europie to niewątpliwy atut, jeśli planujesz city break. Np. z Wrocławia dojedziesz samochodem do:

 • Pragi w nieco ponad 3 godziny,
 • Berlina w niecałe 4 godziny,
 • Wiednia w nieco ponad 5 godzin,
 • Lwowa w 5,5 godzin,
 • Budapesztu w 6,5 godzin,
 • Wilna w nieco ponad 8 godzin,
 • Amsterdamu w niecałych 9 godzin,
 • Paryża w ponad 11 godzin.

Nie zapomnij!

O ile w większości wypisanych wyżej miast Twoje polskie OC jest ważne i honorowane, o tyle musisz pamiętać, że wyjątkiem są miasta znajdujące się w państwach takich jak Ukraina, Białoruś czy Rosja. Jeśli planujesz wycieczkę do tych krajów, musisz mieć przy sobie tzw. Zieloną Kartę. To dokument, który potwierdza, że jesteś posiadaczem OC w Polsce. Dostaniesz go bez problemu u swojego ubezpieczyciela.

Chcesz wiedzieć więcej o Zielonej Karcie? Przeczytaj „Zielona Karta – przewodnik przed urlopem” stworzony przez ekspertów ubezpieczeniowych Mubi.pl – porównywarki ubezpieczeń online, którą reklamuje Krzysztof Hołowczyc.

Samochód Twoim domem, czyli pomysł na daleką wyprawę

Jeśli od zawsze marzyły Ci się dalekie podróże kamperem po Europie, możesz je w końcu zrealizować. Nie potrzebujesz do tego nawet kampera – w zupełności wystarczy Twój samochód.

Idealnym kierunkiem dla tego typu wypraw jest słoneczny Półwysep Iberyjski. Wybierz się np. do Porto i jedź na południe wzdłuż wybrzeża, zahaczając po drodze o Coimbrę, Sintrę, Lizbonę i w końcu Faro. W tym kraju nauczysz się surfować, odetchniesz oceanicznym powietrzem i zjesz najlepsze owoce morza. Następnie odbij na wschód do Hiszpanii i na jej południowe wybrzeże, a na końcu wróć do Polski najkrótszą trasą.

Tego typu wycieczki zapewniają Ci 100% wolności i swobody. Sam decydujesz, ile dni zostajesz w danym miejscu i sam na bieżąco planujesz kolejne kierunki wyprawy. Jeśli zdarzy się tak, że nie znajdziesz noclegu, możesz spać w aucie. Z toalety i prysznica możesz z kolei korzystać na stacjach benzynowych.

Nie zapomnij!

Przed daleką zagraniczną wyprawą koniecznie sprawdź zakresy swoich ubezpieczeń AC i Assistance. Może się okazać, że co prawda posiadasz te polisy, ale np. nie obowiązują one poza Polską. Upewnij się, że AC i Assistance ochronią Cię na terenie państw, przez które planujesz przejeżdżać lub rozszerz zakresy terytorialne ubezpieczeń na czas wyjazdu.

Poprzedni artykuł

Auto to studnia bez dna? Zobacz, jak zaoszczędzić na swoim samochodzie

Następny artykuł

Gdzie kupować sprawdzone części samochodowe?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *