Powłoki ceramiczne – mity, z którymi najczęściej spotykają się klienci

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Pancerna zbroja, auto, które się nie brudzi… To, co o powłokach ceramicznych piszą niektórzy producenci i studia auto detailingu, choć zachwyca kreatywnością, to niewiele ma wspólnego z prawdą. Dlatego przedstawiamy kilka najczęstszych mitów o powłokach ceramicznych, abyś wiedział/-a, za co płacisz.

MIT 1: Powłoka ceramiczna chroni lakier przed zarysowaniami

To stwierdzenie mogłoby być prawdą, gdyby dodać do niego określenie „mikro”. Jeden z polskich producentów, 4nano, stale podkreśla, że powłoka ceramiczna chroni przed mikro zarysowaniami, powstałymi na skutek bieżącej pielęgnacji (np. podczas mycia). Nie zabezpiecza natomiast karoserii przed otarciami od krzaków, odpryskami kamieni, czy większymi zarysowaniami będącymi wynikiem niegroźnych stłuczek. Jeśli więc ktoś będzie przekonywać Cię, że na samochód nakładana jest „pancerna zbroja”, to lepiej schowaj portfel do kieszeni/torebki i znajdź studio, które jest bardziej powściągliwe w hasłach reklamowych.

Rozwiązaniem problemów z zarysowaniami może być folia PPF, która jest jedynym skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem na rynku, które przed nimi chroni. Jednak ze względu na jej wysoką cenę, nie aż tak popularnym. Ale, o czym nie każdy wie, folię można nałożyć na najbardziej narażone miejsce, a na pozostałą część lakieru aplikować powłokę ceramiczną.

MIT 2: Auto po powłoce ceramicznej się nie nie brudzi

Faktem jest, że powłoka ceramiczna ułatwia mycie auta. Co więcej, dzięki szklistej warstwie, zmniejsza przywieranie brudu. Ale wcale nie „odpycha” go, dzięki czemu samochód miałby już do końca trwania czasu ochrony pozostawać nieskazitelnie czysty. Jest to niemożliwe, bez względu na to, na jaki produkt się decydujesz.

Korzyść jest jednak taka, że wizyta na myjni będzie o wiele krótsza i co za tym idzie, tańsza.

Powłoki ceramiczne – mity, z którymi najczęściej spotykają się klienci

MIT 3: Powłoka ceramiczna jest twarda jak diament

Tu od razu przyznajemy się do tego, że chcieliśmy przyciągnąć Twoją uwagę, ponieważ nie chodzi o diament, ale o szkło hartowane – i nie martw się, jeśli nie wiesz, o co chodzi, zaraz wszystko zostanie wyjaśnione.

W przypadku powłok ceramicznych jednym z parametrów (bardziej marketingowym, niż realnie wpływającym na działanie ceramiki na auto), jest twardość sięgająca 8-10 H. Brzmi dobrze, prawda? Tak, dopóki nie dowiesz się, w jakiej skali jest ona wyrażana.

Twardość powłoki ceramicznej określa się w skali ołówkowej i wtedy faktycznie może osiągać nawet do 10H (Tak, ołówki o takiej twardości również istnieją). Wciąż można jednak spotkać się z błędną informacją, że dotyczy to skali MOHSa. I gdyby tak to zinterpretować, okazałoby się, że powłoka ceramiczna jest jak szkło hartowane, które można zarysować jedynie diamentem.

MIT 4: Powłoka ceramiczna = powłoka hydrofobowa

Teraz ciekawostka: nie każda powłoka ceramiczna musi być jednocześnie powłoką hydrofobową, chociaż faktycznie, w przypadku większości produktów na rynku tak właśnie jest. Powłoka hydrofobowa sprawia, że woda nie osiada taflą na lakierze, spływa z niego w postaci kropli (ślizgają się po powierzchni).

I w przypadku, gdy powłoka ceramiczna zapewnia efekt hydrofobowy, to wcale nie jest to jej główna właściwość, a „dodatek” (charakterystyczny też m.in. dla wosku samochodowego). Ponadto efekt ten z czasem zanika, co nie jest równoznaczne z tym, że działanie samej powłoki również. Hydrofobowość można natomiast odświeżać podczas regularnego przeglądu samochodu. A skoro o tym mowa…

MIT 5: O auto z powłoką ceramiczną nie trzeba dbać

Nałożyłeś/-aś powłokę dwu-, trzy-, a może nawet pięcioletnią i teraz, przez ten czas, możesz zapomnieć o pielęgnacji lakieru, wystarczą regularne wizyty na myjni bezdotykowej.

Wizja piękna, ale niestety – nierealna. Ceramika na auto wymaga przeglądów, o których na pewno powiedzą Ci w studiu auto detailingu, a także mycia ręcznego co kilka miesięcy (zwykle zleca się je podczas przeglądu). A po co w ogóle się go robi?

Aby skontrolować, czy powłoka działa prawidłowo, nie ma na niej grubej warstwy osadu, który sprawia, że niektóre właściwości zostały zahamowane (nie martw się, wystarczy gruntowne czyszczenie, aby ponownie je przywrócić). I tutaj już wszystko zależy od Ciebie, czy będziesz o tych przeglądach pamiętać. Jeśli wiesz, że nie, to może powłoka nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

 

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Cynowanie – proces, na który warto postawić

Następny artykuł

Serwis ciężarówek w Suwałkach

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments