Jakie ryzyko niesie zatkany katalizator?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Katalizator to dość „podstępna” część układu wydechowego, w którą obowiązkowo wyposażone są wszystkie nowoczesne samochody. Odpowiada on za zatrzymywanie szkodliwych związków, jakie powstają podczas spalania paliwa, dzięki czemu oddychamy mniej zanieczyszczonym powietrzem. Zapchany katalizator może zwiększyć zużycie paliwa, a samochód stracić na mocy. Niestety, symptomy jego awarii bardzo często są nieodczuwalne lub błędnie interpretowane. Jakie ryzyko niesie zatkany katalizator?

Objawy zapchanego katalizatora

Katalizator pełni bardzo ważną rolę w samochodzie. Zatrzymuje on związki wytwarzane podczas spalania paliwa, aby nie zanieczyszczały one atmosfery. Jakie są objawy zapchanego katalizatora? Uszkodzony element sprawia, że auto działa tak, jakby poruszało się na zaciągniętym hamulcu. Oprócz tego, możemy zaobserwować utratę dynamiki samochodu oraz spadek mocy silnika. Przyspieszenie jest zdecydowanie gorsze. Uszkodzony katalizator bardzo często sprawia też, że silnik pracuje nierówno na biegu jałowym, czym wywołuje drgania całego samochodu. Zauważa się tutaj również wzrost zużycia paliwa. Wynika to z faktu uwięzienia spalin, które trafiają do katalizatora, a ostatecznie do powstawania ciśnienia zwrotnego, które blokuje optymalną pracę silnika. Co ważne, w wielu nowych modelach samochodów zapchanie katalizatora skutkuje zapaleniem się kontrolki check engine.

W najgorszym przypadku może dojść też do braku możliwości odpalenia samochodu. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy katalizator zostanie zapchani całkowicie.

Jak sprawdzić czy katalizator jest zapchany?

Podejrzewając, że nasz katalizator jest uszkodzony, wiele osób zastanawia się, jak potwierdzić te obawy. W końcu część nie należy do najtańszych. Katalizatory w atrakcyjnych cenach znajdziemy na https://sklep.s-auto.pl/czesci-samochodowe/lista-produktow/katalizator,100047?avail=1.

Metody, aby potwierdzić podejrzenia są dwie. Pierwsza z nich to podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego oraz odczytanie kodu usterki. Ten sposób działa jednak wyłącznie wtedy, gdy jakikolwiek błąd zostanie zarejestrowany, a na tablicy zegarów pojawi się kontrola check engine. Drugi sposób to wizyta u mechanika. Dla specjalistów objawy zatkania będą widoczne gołym okiem. Mowa tu przede wszystkim o nagromadzeniu się zabrudzeń wewnątrz wkładu filtrującego, które będą widoczne po zajrzeniu do osadnika.

Jak poradzić sobie z zapchanym katalizatorem?

Odpowiedź na pytanie uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju oraz stopnia uszkodzenia katalizatora. Drogi są dwie. Pierwsza z nich to regeneracja katalizatora – dokładne wyczyszczenie go lub wymiana wkładu. Śmiało można wykonać to samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Jest to prosty proces, opierający się na otwarciu elementu, wymianie jego wkładu bądź wyczyszczeniu go, a także ponownym zamknięciu.

Drugą z opcji jest wymiana elementu. Katalizatory i wiele innych części znajdziemy na https://sklep.s-auto.pl/.

Katalizator to element o ograniczonej żywotności. Pomimo tego, że jego zapchanie nie jest równoznaczne z uszkodzeniem, w większości przypadków element powinien być wymieniany co ok. 200 tys. przejechanych km. Jego zapchanie może skutkować wzrostem poboru paliwa, spadkiem mocy silnika, gorszym przyspieszeniem, a w najgorszym przypadku uniemożliwieniem odpalenia samochodu.

 

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Co warto wiedzieć o wynajmie samochodu z kierowcą?

Następny artykuł

Jakie są popularne modele Mitsubishi?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments