Liczne modele Skody cieszą się ogromną popularnością wśród polskich i europejskich kierowców. Nic dziwnego, gdyż to bardzo dobre samochody. Aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową jazdę, trzeba zadbać o swoje auto, w czym pomoże wybór odpowiednich części zamiennych.
Wielka popularność pojazdów czeskiej marki sprawia, że na rynku nie brakuje części do nich. Łatwo dostępne są podzespoły nowe i używane, oryginalne bądź zamienniki. Czym należy kierować się przy wyborze części do Skody, aby prawidłowo wykonać naprawę i cieszyć się bezpiecznym, bezproblemowym oraz przyjemnym użytkowaniem naszego samochodu?
Konkretna część do konkretnego auta
Znaczna dostępność i bogaty wybór części zamiennych to niezaprzeczalna zaleta marki Skoda. Dzięki temu nie ma problemu z serwisowaniem poszczególnych jej modeli. Części możemy oczywiście poszukiwać w sklepach stacjonarnych bądź w internecie. Jednakże każdy medal ma dwie strony. W tym wypadku drugą jest ryzyko nabycia podzespołu, który nie będzie pasował do naszego pojazdu. Toteż na poszukiwania warto przeznaczyć nieco więcej czasu i kierować się kilkoma zasadami.
Przede wszystkim, posiadać musimy dokładną wiedzę na temat naszego samochodu. Chodzi w szczególności o takie informacje, jak:
- marka – oczywiście Skoda;
- model: Fabia, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Felicia, itd.;
- generacja i wersja pojazdu;
- rocznik;
- wersja silnikowa, np. 1,9 TDI;
- moc silnika (uwaga – poszczególne jednostki napędowe dostępne były i są w różnych wariantach mocy!);
- rodzaj nadwozia: hatchback, sedan, liftback, kombi, crossover, SUV, itd.;
- typ napędu, np. przedni, na cztery koła, itd.
- numer VIN pojazdu – nie jest niezbędny, lecz może okazać się bardzo przydatny.
Gdzie można znaleźć te wszystkie dane? Rzecz jasna najlepszym źródłem jest dokumentacja, zwłaszcza dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu (jeśli była wydana) czy książeczki serwisowe. W dokumentach tych podane są parametry auta, jakie obowiązywały w momencie jego rejestracji, jeśli więc pojazd jest fabryczny, zawarte w dokumentacji informacje powinny być w stu procentach zgodne z prawdą.
Jeśli nie mamy wystarczającej pewności, zdecydowanie warto przy poszukiwaniu części zamiennych skorzystać z numeru VIN pojazdu. Może on nam wydatnie pomóc w dobraniu odpowiedniego podzespołu.
Oryginalne czy zamienniki?
Jak wspomniano wyżej, nie ma problemów z dostępnością części zamiennych do poszczególnych modeli Skody. Przeciwnie, możemy wręcz w nich przebierać. Rodzi to naturalne pytanie: lepiej wybrać podzespoły oryginalne czy zamienniki?
Te pierwsze – sprzedawane m.in. przez autoryzowanych dealerów Skody – charakteryzują się zdecydowanie lepszą jakością i wyższą trwałością, jednakże najczęściej okazują się znacząco droższe od zamienników. Warto w nie zainwestować, jeśli zależy nam na długiej i bezproblemowej eksploatacji samochodu, a także na podtrzymaniu jego wartości rynkowej, która w przypadku używanych Skód jest wysoka na tle konkurencji.
Zamienniki, z drugiej strony, niekoniecznie muszą być złym wyborem. Niektóre odznaczają się dobrą jakością. Wybierając je, trzeba po prostu zwrócić uwagę na renomę producenta, a także opinie innych użytkowników.
Ważnymi kryteriami wyboru podzespołów powinny też być: sposób użytkowania samochodu, jego wiek i wartość rynkowa. Do intensywnie eksploatowanego pojazdu, którym jeździmy w długie trasy, zdecydowanie lepiej jest kupić części oryginalne, szczególnie jeśli myślimy o korzystnej odsprzedaży w przyszłości. Jeżeli jednak nasza Skoda ma już swoje lata, a poruszamy się nią głównie „wokół komina” i zależy nam głównie na bezpiecznej, ale w miarę niedrogiej eksploatacji, zamienniki uznanego producenta mogą okazać się świetnym wyborem.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.