Czym zajmuje się spedycja krajowa?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

W procesie realizacji usług transportowych nie sposób pominąć udziału firmy spedycyjnej. Czym właściwie zajmuje się spedycja krajowa? Jakie obowiązki realizuje spedytor? Poniżej znajdziesz wyczerpujące kompendium wiedzy na ten temat.

Czym zajmuje się spedycja?

Na początek warto dokonać ogólnej klasyfikacji i skupić się na uszczegółowieniu czynności realizowanych przez firmy spedycyjne.

W skład tych działań można zaliczyć:

  • fachowe doradztwo w zakresie najlepszego sposobu realizacji transportu powierzonego ładunku,
  • wyszukanie przewoźnika, który posiada odpowiednią flotę, która posłuży do realizacji zlecenia,
  • dobór odpowiedniego środka transportu,
  • sprawowanie opieki nad całym procesem spedycyjnym,
  • utrzymanie bieżącej komunikacji z klientem,
  • kontrolowanie przewozu,
  • przygotowanie niezbędnych dokumentów oraz rozliczeń,
  • weryfikacja dokumentów transportowych.

Jak widać zakres obowiązków pracowników spedycji jest dość szeroki. W praktyce ich praca jest niejako niezauważalna dla klienta końcowego. Widocznym aspektem jest bowiem bezpieczne i terminowe dostarczenie ładunku do docelowej destynacji. Warto jednak uwypuklić ogrom pracy, jaką poprzedza dowiezienie towaru we wskazane miejsce.

Pracownik spedycji krajowej i międzynarodowej wspiera przewoźników

W trakcie realizacji usługi przewozu mogą pojawić się pewne problemy, których wcześniej nie dało się przewidzieć. Pierwszą instancją dla kierowcy pozostaje wówczas spedytor. Jest on przygotowany do bieżącego rozwiązywania problemów oraz niesienia pomocy w przypadku nagłych sytuacji.

Jego pomoc jest również nieoceniona w trakcie realizacji zleceń międzynarodowych. Kontrole drogowe przez zagranicznych przedstawicieli, odprawy celne – takie sytuacje wymagają niekiedy zasięgnięcia porady u spedytora, albo wsparcia podczas tłumaczenia.

Co powinno cechować pracownika firmy spedycyjnej?

Warto wspomnieć tutaj o wysoko rozwiniętych zdolnościach komunikacyjnych. Spedytor jest bowiem w ciągłym kontakcie z przewoźnikami, jest na pierwszej linii frontu w przypadku konieczności rozwiązywania problemów występujących podczas realizacji usługi przewozu. Cierpliwość oraz gotowość do niesienia pomocy jest zatem kluczowa.

Równie istotna jest też znajomość języków obcych. O ile sami przewoźnicy nie są zobligowani do płynnego komunikowania się w języku kraju, do którego się udają, tak wsparcie osoby władającej tym językiem może być przydatne szczególnie podczas kontroli drogowych. Wówczas pomoc spedytora okaże się niezastąpiona.

Wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne przydają się jednak nie tylko w kontaktach z klientami, ale także z kierowcami oraz kontrolerami drogowymi oraz pracownikami służby celnej.

Na uwagę zasługuje również zdolność analitycznego myślenia. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi zaplanowanie odpowiedniej trasy uwzględniającej postoje w różnych miejscach.

Do kolejnych obowiązków pracownika spedycji krajowej i spedycji międzynarodowej należy również bieżąca obsługa klientów, monitorowanie ładunku oraz poszukiwanie kolejnych współprac.

Rodzaje spedycji krajowej

Spedycję można klasyfikować wedle różnych kategorii. Jedną z nich może być rozróżnienie na podstawie wybranych środków transportu.

  • spedycja drogowa – stanowi najpowszechniejszy rodzaj spedycji i obejmuje zarówno spedycję ciężarową jak i wykonywaną mniejszymi pojazdami.
  • spedycja morska – w Polsce z oczywistych względów dotyczy do miast nadbałtyckich, takich jak Gdańsk czy Gdynia.
  • spedycja kolejowa – pozwala realizować usługi przewozu za pośrednictwem kolei,
  • spedycja lotnicza – opiera się na organizacji transportu z wykorzystaniem samolotów towarowych.

Kompleksowe zarządzanie łańcuchem dostaw, dobór odpowiedniego środka transportu oraz planowanie trasy, opieka nad prawidłowym obiegiem dokumentów – to wszystko stanowi obszary pracy spedycji.

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Wybieramy skup aut w Trójmieście – na co zwrócić uwagę?

Następny artykuł

Jak osuszyć auto bez uszkodzeń lakieru w postaci hologramów?

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments