Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Chociaż jak wiadomo, nie ma prostej odpowiedzi na to, która skrzynia biegów będzie lepszym wyborem. Część kierowców zdecydowania stawia na skrzynię biegów manualną, inni jednak nie wyobrażają sobie już prowadzenia samochodu bez automatycznej skrzyni biegów. Zastanawiasz się, która opcja będzie dla Ciebie lepszym wyborem? Koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem!
Manualna skrzynia biegów
Ręczne przekładnie są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w samochodach osobowych. Mają prostą konstrukcję i są łatwe w naprawie.
Mechanika manualnej skrzyni biegów jest prosta. Podstawą są koła zębate połączone ze sobą na stałe oraz synchronizatory, które ułatwiają poruszanie się między przełożeniami. W starszych typach występowały tylko zębatki, co znacznie utrudniało płynną jazdę. Obsługa manualnej skrzyni biegów jest również bardzo prosta, jednak dla niektórych stałe zmienianie biegów w czasie jazdy jest nieco uciążliwe.
Głównym mankamentem aut z manualną skrzynią biegów jest konieczność użycia sprzęgła przy przełożeniu, co powoduje odcięcie od silnika i chwilową utratę mocy. Do najpopularniejszych usterek zaliczyć można zużycie sprzęgła i rozstrojenie synchronizatorów. Jakie są plusy manualnej skrzyni biegów? Niewątpliwie są nimi mała awaryjność i niskie koszty ewentualnej naprawy.
Automatyczna skrzynia biegów
Oczywiście największą zaletą skrzyń automatycznych jest brak konieczności angażowania uwagi w zmianę biegów. Najbardziej można to odczuć na przykład w zakorkowanym mieście. Konstrukcja nie ma sprzęgła, zaś biegi zmieniają się poprzez automatyczne przyhamowanie elementów przekładni planetarnej. Jak kierowcy oceniają automatyczne skrzynie biegów? Jedni w pełni je zachwalają i nie wyobrażają sobie bez nich codziennej jazdy, a inni nie wyobrażają sobie zakupu auta, które jest w takową wyposażone.
Jakie są wady automatycznej skrzyni biegów? Konstrukcja automatów jest bardzo złożona, co odbija się na kosztach ewentualnej naprawy. Jednak prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów może być bardzo wygodne, jeśli tylko odpowiednio zadbasz o jej wcześniejsze sprawdzenie.
Jak sprawdzić kondycję automatycznej skrzyni biegów? Na początek warto sprawdzić, jak zachowuje się skrzynia podczas ruszania z miejsca. Jeśli czujesz drgania lub szarpanie, powinno to zwrócić Twoją uwagę. Czasami wystarczy wyłącznie dolewka oleju, ale zazwyczaj potrzebna jest wizyta w serwisie samochodowym. Następnie należy sprawdzić pracę automatu podczas jazdy. Ewentualne szarpanie, wahania obrotów silnika, czy nierównomierne nabieranie prędkości, zdecydowanie zwiastuje usterkę, co będzie wiązało się w niedalekiej przyszłości z naprawą tej awarii. Skrzynia automatyczna to duże wygoda, jednak niekiedy może przysporzyć Warto jednak wiedzieć, że najczęstsze problem z ta skrzynią biegów to usterki związane z oprogramowaniem, mechaniką lub zużytym olejem.
Jaką skrzynię biegów wybrać – podsumowanie
Zarówno automatyczna, jak i manualna skrzynia biegów ma swoje plusy i minusy. Jednak każda z nich może Ci służyć bez zarzutów, jeżeli będziesz o nią odpowiednio dbać. Pamiętaj, że regularny serwis samochodu może uchronić Cię przed stratą czasu i pieniędzy.
Słyszysz buczenie, dudnienie lub drżenie podczas jazdy? Może okazać się, że wały napędowe w Twoim samochodzie potrzebują regeneracji. Zapoznaj się z ofertą firmy Takie wały! Doświadczeni specjaliści zajmą się ich regeneracją, a także wymianą elementów takich jak na przykład krzyżaki do wałów napędowych.
źródło zdjęcia: freepik.com
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.