W jaki sposób uzyskać dopłatę do odszkodowania OC?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Każdego dnia po polskich drogach poruszają się setki tysięcy aut. Tak duży ruch sprawia, że części kierowców pomimo wszelkich starań, że nie udaje się uniknąć stłuczek, kolizji itd. I nawet jeśli nie są one poważne, nikt ich nie lubi. Bywa, że oprócz dużych nerwów i czasu na załatwianie formalności towarzyszą temu również wydatki. I tu w głowie czytelników może pojawić się pytanie, ale jakich wydatków? Przecież mam stosowne ubezpieczenie. A jednak. Pomimo że każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC, w razie wypadku bardzo często pojawiają się problemy z uzyskaniem satysfakcjonującej kwoty ubezpieczenia. Można wręcz stwierdzić, iż tego typu sytuacje stały się one prawdziwą plagą. W odpowiedzi na to zjawisko powstały firmy, które zajmują się dopłatami do OC dla poszkodowanych klientów.

W jakich sytuacjach warto zainteresować się dopłatą do odszkodowania OC?

Dla łatwiejszego przedstawienia całego procesu posłużymy się przykładem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nasze auto ulega kolizji. W takiej sytuacji wypłatą środków z tytułu ubezpieczenia zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy wykupioną polisę. Niestety bardzo często dochodzi tu do działania na niekorzyść klienta. Zaniżone odszkodowanie OC skutkuje tym, im środki z ubezpieczenia nie starczają na pokrycie kosztów naprawy auta i jako jego właściciel jesteśmy zmuszeniu pokryć różnicę z własnej kieszeni. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją bardzo często jest to nadużycie ze strony TU, które próbuje zwyczajnie zaoszczędzić naszym kosztem.

Każdy posiadacz auta doskonale wie, że składki na ubezpieczenia OC są z roku na rok coraz wyższe. Tym samym logicznym wydaje się, iż w razie kolizji nie powinno być żadnego problemu z uzyskaniem ubezpieczenia. Jak już wiemy, życie pisze własne scenariusze. Jeśli tylko mamy podejrzenie, że zostaliśmy potraktowani nieuczciwie, nie należy odpuszczać i podejmować próby wyjaśnienia sytuacji. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić pisemną reklamację w stosunku do TU.

Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe są do tego przygotowane i zazwyczaj odrzucają taki wniosek, ewentualnie proponują podniesienie kwoty o kilka procent. O ile nadal nie czujemy się usatysfakcjonowani wypłaconą kwotą, nie pozostaje nam nic innego jak wejść na drogę sądową. W tym momencie większość osób odpuszcza, gdyż skutecznie zniechęca je wizja długiego procesu, kosztów i czasu, jaki się z tym wiąże. To błąd, a raczej skutek niewiedzy. O ile jeszcze kilka lat temu klienci TU byli pozostawieni z problemem sami, obecnie na rynku istnieją podmioty m.in. cewik.pl, które są w stanie im pomóc.

Dlaczego zaniżanie kwot wypłacanych odszkodowań stało się wręcz plagą?

Próbując odpowiedzieć na to pytanie można pokusić się o odpowiedź w dwóch słowach: dla pieniędzy.
Biznes ubezpieczeniowy jest bardzo konkurencyjny. Pomimo że po polskich drogach porusza się kilkanaście milionów aut, ich właściciele mają do wyboru kilkanaście Towarzystw Ubezpieczeniowych. Nie dla każdego starcza klientów, a jeśli nawet to nie pozwala to na rentowność biznesu. Stąd różne próby zwiększenia zyskowności z każdej polisy. Najprościej wydaje się właśnie zaniżać wartość należnej kwoty ubezpieczenia i wykorzystać do tego dominującą pozycję instytucji finansowej, z którą mało kto wejdzie w spór. Jeśli dodamy do tego brak wiedzy u klientów w dziedzinie kosztów napraw, zadanie jest jeszcze łatwiejsze. Dopiero skorzystanie z fachowej porady ukazuje nam skalę problemu. Ilość samochodów ulegających kolizjom liczona jest w dziesiątki tysięcy rocznie.
To stwarza potężne pole do nadużyć i dodatkowych, nieco ukrytych zarobków dla TU.

W jaki sposób uzyskać dopłatę do odszkodowania OC?

Jak wygląda proces ubiegania się o dopłatę do OC?

Z całą pewnością dużo łatwiej niż można by przypuszczać. To bardzo dobra wiadomość dla każdego kierowcy.
Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda od strony praktycznej. Dopłata do OC to tak naprawdę rekompensata, wyrównanie do kwoty, która uwzględnia uczciwą wycenę szkody. Można ją uzyskać korzystając z usług firm, które odkupią od nas szkodę.

Odkup szkody jest w pełni zgodny z polskim prawem i możliwy do zrealizowania aż 3 lata wstecz licząc od daty kolizji. To istotne, gdyż często w momencie stłuczki mogliśmy nie zdawać sobie sprawy z istnienia wspomnianych firm. Co jeszcze powinno nas zachęcić do ubiegania się o dopłatę OC?

1. Pierwszym punktem jest wspomniany okres 3 lat od daty kolizji.
2. Po drugie, nie powinniśmy w międzyczasie zawierać ugody z TU.
3. Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło nam ponownego przyjrzenia się sprawie.
4. Szkoda na pojeździe została uznana za kasację.

Oczywiście są to tylko cztery punkty. W niektórych firmach ich lista może być nieco dłuższa.

Jakie kroki należy podjąć, aby móc skorzystać z dopłaty?

1. Pierwszym jest kontakt z firmą świadcząca usługę odkupu. W trakcie rozmowy, korespondencji mailowej przedstawiamy swoją sprawę, przesyłamy kosztorys wykonanych napraw.
2. W drugim kroku specjaliści firmy X zajmują się analizą dokumentów i dokonują własnej wyceny.
3. Ostatnim punktem jest przedstawienie propozycji kwoty, którą możemy otrzymać w zamian za odsprzedaż szkody. Jeśli jest ona satysfakcjonująca, umowa dochodzi do skutku, i w ciągu kilku dni otrzymamy na konto wskazaną kwotę.

Jak widać na podstawie ww. punktów całość jest o wiele krótsza niż klasyczna batalia sądowa. Co istotne, skuteczność firm podważających wyceny towarzystw ubezpieczeniowych okazuje się tak duża, iż na rynek wciąż wchodzą nowe i nie narzekają na brak klientów. To najlepszy argument, aby skorzystać z ich usług.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Następny artykuł

Jaką skrzynię biegów wybrać – automatyczną czy manualną?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments