Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Każde przedsiębiorstwo działające w branży spożywczej stara się wytwarzać produkty najwyższej jakości. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie urządzeń, które usprawnią proces, a jednocześnie pozwolą zachować smak i wygląd wyrobów. Z tego powodu wybór maszyn do przemysłu spożywczego nie należy do najłatwiejszych. Dowiedz się, czy używane sprzęty mogą konkurować z nowymi modelami, które dopiero wyjechały z fabryki.
Czy używane maszyny są gorsze od nowych?
Jeśli chodzi o jakiekolwiek urządzenia elektryczne lub mechaniczne, to istnieje przekonanie, że używane maszyny są zawsze gorsze od nowych. W wielu przypadkach nie jest to jednak prawda. Urządzenia do przemysłu spożywczego pochodzące z drugiej ręki przechodzą cykliczne przeglądy i naprawy. Sprzęt jest regularnie konserwowany, a zużyte części są wymieniane. Z tego powodu nawet kilkuletnie modele nie muszą ustępować jakością i wydajnością od tych nowych. Pozwalają za to zaoszczędzić trochę pieniędzy, gdyż ich cena zazwyczaj jest dużo niższa.
Maszyny kupowane od producenta mogą wyróżniać się najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Jeśli są one w stanie znacznie usprawnić działanie przedsiębiorstwa, to warto zastanowić się nad ich zakupem. Należy jednak przemyśleć, czy będzie to opłacalna inwestycja. Nowsze urządzenia mogą też zużywać mniej energii i ograniczać ilość odpadów. Takie cechy mogą z czasem wpłynąć pozytywnie na koszty eksploatacji.
Gdzie kupić używane maszyny w dobrym stanie?
Zarówno nowe, jak i używane urządzenia najlepiej kupować ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Na rynku istnieje wielu dostawców sprzętu, jednak warto zwrócić uwagę na tych najbardziej doświadczonych. Firmy takie jak BMG Trade specjalizują się w handlu używanymi maszynami do przetwórstwa spożywczego. W ich asortymencie można znaleźć różne modele urządzeń, które spełnią nawet najbardziej wygórowane wymagania.
Skąd pochodzą używane maszyny do przemysłu spożywczego?
Większość urządzeń z drugiej ręki pochodzi z zakładów, które dłużej nie potrzebują danej maszyny. Nie jest to zazwyczaj spowodowane uszkodzeniem. W wielu przypadkach sprzęt po prostu nie pasuje do odnowionej linii produkcyjnej. Wyprzedaży używanych urządzeń dokonują też przedsiębiorstwa, które rezygnują z wytwarzania konkretnego produktu lub całkowicie zamykają działalność. Niektóre maszyny są też egzemplarzami wystawowymi. Oznacza to, że były one pokazywane na targach, jednak nigdy nie działały one w żadnym zakładzie przetwórczym.
Na co zwrócić uwagę wybierając maszyny masarskie?
Przede wszystkim należy zapoznać się z obecnymi wymogami bezpieczeństwa i higieny, które obowiązują w branży spożywczej. Nie zmieniają się one aż tak często, ale bez aktualnej wiedzy w tym temacie zakup używanych maszyn może być ryzykowny. Jeśli nie ma się pewności, lepiej postawić na nowy sprzęt, który na pewno jest dostosowany do standardów.
Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na specyfikacje techniczne i materiały wykorzystane w danej konstrukcji. Każdy zakład będzie wymagał od maszyny czegoś innego. Dlatego wybór idealnego modelu musi być poprzedzony uważnym poszukiwaniem. Warto też przemyśleć, jaki rozmiar urządzenia będzie pasował do linii produkcyjnej.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.