Jak zabezpieczyć ładunek na czas transportu?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

W przewozie towarów liczy się nie tylko szybkość transportu, ale także odpowiedni pojazd i prawidłowe zabezpieczenie ładunku na naczepie. Dostarczenie zamówienia w terminie nie będzie miało znaczenia, jeśli produkty ulegną zniszczeniu. Odpowiednie ułożenie towaru nie należy do najłatwiejszych zadań. Istnieje jednak kilka wskazówek, które ułatwiają zorganizowanie ładunku w taki sposób, aby mógł bezpiecznie dojechać do celu. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze sposoby zabezpieczania towarów na czas transportu.

Dlaczego zabezpieczenie ładunku jest tak ważne?

Profesjonalny transport ciężarowy obejmuje przewozy różnego typu ładunków, realizowane na potrzeby przedsiębiorstw z wielu branż produkcyjnych czy handlowych. Towary te różnią się ciężarem, wymiarami, kształtami, a także stanem skupienia czy właściwościami chemicznymi. Niektóre są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, a niektóre mniej. Ich przesuwanie się po naczepie grozi zniszczeniem, ale może także spowodować zagrożenie na drodze. Dlatego zabezpieczenie dopasowane do charakterystyki ładunku jest tak istotne.

Bezpieczeństwo ma jeszcze większe znaczenie w przypadku transportów ponadgabarytowych. Przewozy tego typu narażone są na wiele nieprzewidzianych sytuacji na trasach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Odpowiednie ułożenie i przymocowanie ładunku zapewnia, że dojedzie on bezpiecznie do celu. Co więcej, gwarantuje też bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu przepisy dotyczące zabezpieczania towarów są bardzo restrykcyjne na terenie całej Unii Europejskiej.

Jakie są najlepsze metody zabezpieczania ładunku?

Wybór metody mocowania zależy przede wszystkim od rodzaju ładunku, jego wymiarów i wagi. Znaczenie ma także wykorzystywany do transportu samochód, a w szczególności typ nadwozia. Popularnym sposobem na ułożenie towarów jest tzw. blokowanie ich o części naczepy. Dodatkowo zabezpiecza się je przy pomocy klinów i belek rozporowych. Pomocne są też płachty z odciągami i siatki, które pomagają zredukować wolną przestrzeń pomiędzy przedmiotami. Dzięki temu nie mogą się one przesuwać w czasie pokonywania zakrętów, gwałtownego hamowania czy wykonywania innych manewrów.

Dobrą metodą zabezpieczania ładunku jest też spięcie wszystkich przewożonych elementów. Ściśnięcie towarów zmniejsza ryzyko przemieszczania się ich po naczepie w czasie jazdy. Do mocowania wykorzystuje się profesjonalne pasy, liny i łańcuchy przeznaczone do użytku w branży transportowej. Warto pamiętać, aby dostosować siłę napięcia do przewożonego towaru. Delikatne ładunki wymagają ostrożności podczas mocowania. Aby ich nie uszkodzić, można zastosować specjalne narożniki.

O czym warto pamiętać przed transportem?

Bezpieczeństwo ładunku to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać podczas organizacji przewozu ciężarowego. Duże znaczenie ma dobre zaplanowanie trasy, które pozwoli uniknąć przeszkód na drodze. Pod uwagę warto też wziąć wszystkie płatne odcinki, które należy wliczyć w koszty dostawy. W przypadku transportów ponadnormatywnych trzeba upewnić się, czy posiada się wszystkie niezbędne zezwolenia transportowe. W uzyskaniu tych dokumentów pomóc mogą specjalne firmy, które działają w branży od wielu lat.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak uruchomić warsztat wulkanizacyjny – podpowiada sprzedawca z firmy Bogusz.

Następny artykuł

Wybieramy skup aut w Trójmieście – na co zwrócić uwagę?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments