Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Teoretycznie osoba biorąca udział w kolizji przy jednoczesnej ważności polisy OC nie ma powodu do zmartwień – ubezpieczyciel powinien bez większych trudności wypłacić pieniądze wystarczające na pokrycie kosztów naprawy pojazdu. Nie bez powodu jednak uczestnicy takich zdarzeń drogowych tak często ubiegają się o dopłaty do zaniżonych odszkodowań OC. Kiedy możesz mieć do czynienia z taką sytuacją? Kiedy dopłata faktycznie ci przysługuje? I jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?
1. Dopłaty do zaniżonych odszkodowań OC – czym są?
2. Kiedy dopłata do odszkodowania OC będzie ci przysługiwać?
3. Gdy otrzymałeś zaniżone odszkodowanie… Procedury
Jak czytamy na stronie kancelariawo.pl, dążenie do wypłaty odszkodowania, które zostało wcześniej zaniżone, nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Potrzebujesz jedynie cierpliwości.
Dopłaty do zaniżonych odszkodowań OC – czym są?
O dopłaty, o których mówimy, możesz starać się w momencie, gdy podejrzewasz, że wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy jest zbyt niskie. W takiej sytuacji korzyści finansowe uzyskujesz sprzedając prawa do powstałej wówczas szkody komunikacyjnej. Oczywiście, musisz wcześniej podpisać dokumenty i wyrazić zgodę na cały ten proces.
Kiedy dopłata do odszkodowania OC będzie ci przysługiwać?
Aby starać się o dopłaty do odszkodowań, trzeba spełnić kilka warunków. Najważniejsze z nich przedstawiają się następująco:
- Odszkodowanie zostało już wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
- Od decyzji ubezpieczyciela upłynęły maksymalnie 3 lata.
- Rozliczenie szkody odbyło się w wariancie gotówkowym – wystawienie faktury nie pozwala na staranie się o dopłatę.
- Do szkody doszło na terenie Polski.
Warto przy tym pamiętać, że jeśli wcześniej zaakceptowałeś wysokość odszkodowania, przyjąłeś ugodę – jednak zdarzają się sytuacje, gdy wypłata jest przez ubezpieczyciela realizowana mimo braku takiej zgody.
Gdy otrzymałeś zaniżone odszkodowanie… Procedury
W jaki sposób starać się o dopłatę do odszkodowania. Istnieje kilka sposobów, z których możesz skorzystać, gdy odszkodowanie zostało zaniżone.
Pierwsza, z reguły nieskuteczna metoda, to odwołanie się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Drugi sposób to procedura sądowa – tu szanse powodzenia są dużo większe, jednak musisz przygotować się, że całość potrwa i pociągnie ze sobą prawdopodobnie znaczne koszty. Trzecia opcja, z której korzystają osoby nastawione na szybkie działanie, to cesja wierzytelności, a więc skorzystania z możliwości odkupu wierzytelności.
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.