Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Niewątpliwie katalizatory należą do tych części samochodowych, które sprawiają kierowcom najwięcej kłopotów. Często dochodzi do ich awarii, które mogą przybierać różne formy. Często dochodzi do przegrzania katalizatora, ponadto ulega on również uszkodzeniom mechanicznym. Jednak najczęściej katalizator samochodowy zostaje po prostu zapchany przez zanieczyszczenia zawarte w spalinach. Jak rozpoznać ten problem?
Czym jest katalizator?
Urządzenie zwane katalizatorem instalowane jest w kolektorze wydechowym. Jego zadaniem jest oczyszczanie spalin z zanieczyszczeń, które się w nich zawierają. Dlaczego to ważne, aby oczyszczać spaliny? Przede wszystkim chodzi o to, aby emisja zanieczyszczeń do otoczenia była mniejsza. Ponadto część spalin trafia spowrotem do silnika, a im są one czystsze, tym lepiej dla efektywności pracy i długowieczności jednostki napędowej. Katalizator składa się z 3 głównych części, do których należą:
- rdzeń,
- warstwa ochronna,
- obudowa.
Rdzeń to niewątpliwie najważniejsza część każdego katalizatora, która wymaga szczególnej ochrony. Jest ona tworzona z metali, takich jak na przykład rod, pallad, czy platyna. Zasadniczo cena katalizatora zależy przede wszystkim od tego, jaki metal wykorzystano oraz w jakiej ilości. Materiały te są bardzo drogie, przez co jeśli chodzi o katalizatory, ceny zaczynają się zwykle od kilkuset złotych. Wymiana podzespołu generuje zatem bardzo wysokie koszty. Jednak nie zawsze, gdy katalizator działa nieprawidłowo, trzeba go wymieniać. Jeśli jest on zapchany, wystarczające może się okazać jego oczyszczenie. Profesjonaliści potrafią bardzo skutecznie czyścić katalizatory. Cennik za tego typu usługi jest zdecydowanie niższy, niż za wymianę, a nawet kompleksową regenerację podzespołu. Jednak jak rozpoznać, że katalizator jest zapchany?
Katalizatory zapchane zanieczyszczeniami – jakie dają objawy?
Zasadniczo występują zwykle dwa główne objawy tego, że katalizator został zapchany. Są to:
- obniżone osiągi silnika,
- większe spalanie.
Jeden i drugi objaw są łatwe do zauważenia. Niestety jednak nie są one specyficzne, co oznacza, że mogą oznaczać szereg innych awarii. Niemniej, jeśli silnik ma problem z wejściem na wyższe obroty, a spalanie wyraźnie wzrosło, należy interweniować. Wystarczy wybrać się do warsztatu samochodowego, w którym fachowiec sprawdzi, w czym tkwi problem. Określi on, czy katalizator jest zapchany i wykona ewentualne czyszczenie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.