Czy paleciak ręczny wymaga serwisowania? Wyjaśniamy

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Paleciaki ręczne to urządzenia o dość prostej konstrukcji, które ułatwiają transportowanie towarów na paletach na nieduże odległości. Choć nie mają silnika i są łatwe w eksploatacji, również wymagają regularnego kontrolowania ich stanu technicznego. Systematyczne serwisowanie to jedyny sposób na utrzymanie wózka paletowego w ciągłej gotowości do działania.

Czy serwisowanie wózka paletowego jest konieczne?

Paleciak ręczny składa się zwykle ze stalowej ramy, w obrębie której znajdują się poszczególne elementy odpowiadające za jego zdolność do transportowania towarów. Ma więc prostą konstrukcję, jednak – podobnie jak każdy inny sprzęt – do prawidłowej pracy potrzebuje sprawnych podzespołów. W razie poważnej usterki któregoś z kluczowych elementów staje się zupełnie bezużyteczny.

Aby uniknąć całkowitego unieruchomienia wózka, ważne jest systematyczne kontrolowanie jego stanu technicznego. Pozwala ono zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych awarii poszczególnych elementów. Ułatwia szybkie wykrywanie usterek i umożliwia usuwanie nieprawidłowości tuż po ich wystąpieniu. Sprawia, że szanse na długotrwałe zachowanie wózka w dobrym stanie technicznym znacznie wzrastają.

Co najczęściej psuje się w paleciaku?

Do najważniejszych części wózka paletowego należą: widły, pompa hydrauliczna, dźwignia sterująca oraz koła i rolki. Każda z nich ma duże znaczenie dla poprawnego działania paleciaka, a w razie uszkodzenia lub zużycia powoduje zmniejszenie jego efektywności bądź całkowite unieruchomienie.

Usterki najczęściej zdarzają się w obrębie:

  • podnośnika — powodują trudności z opuszczaniem i podnoszeniem ładunków;
  • układu jezdnego — objawiają się samowolnym skręcaniem lub powstawaniem oporu w czasie jazdy;
  • wideł — chodzi głównie o wszelkie deformacje i odkształcenia, które zwykle powstają na skutek nierównomiernego rozkładania ładunku lub przekraczania maksymalnego dopuszczalnego obciążenia;
  • ramy — jej obrębie często pojawia się korozja, dlatego warto ją odpowiednio zabezpieczać (zwłaszcza w przypadku wózków używanych w wilgotnym środowisku).

To tylko kilka przykładów popularnych usterek. Należy pamiętać, że wszystkie elementy paleciaka są narażone na duże obciążenia, w związku z czym mogą co jakiś czas się psuć.

Komu zlecić serwisowanie paleciaka ręcznego?

Serwisowanie wózka paletowego najlepiej zlecić fachowcom. W ofercie producentów paleciaków znajdziesz pakiety obejmujące zarówno regularne kontrole stanu technicznego, jak i przeprowadzanie bieżących napraw. Takie usługi oferuje np. Toyota Forklifts.

W ramach programu serwisowego możesz liczyć na stałe wsparcie wykwalifikowanych mechaników, którzy znają specyfikę konkretnych modeli pojazdów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiedzą, jakie usterki są typowe dla danego paleciaka. W ten sposób są w stanie skuteczniej wykrywać awarie i efektywniej im zapobiegać.

Częste serwisowanie i właściwa konserwacja wózka paletowego są niezbędne dla zapobiegania długim przestojom oraz wysokim kosztom napraw. Dbaj o częstą weryfikację stanu technicznego paleciaków, aby móc wykorzystywać je do transportu towarów przez długi czas.

5 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kalkulator Akcyzy za Samochód 2025: Sprawdź Przed Zakupem Auta

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments