Czy zwrot składki OC jest możliwy?

Dla wielu kierowców posiadających własne samochody, zwrot składki OC przez ubezpieczyciela wydaje się nierealny. Jednak nic bardziej mylnego. W świecie ubezpieczeń samochodowych takie sytuacje się zdarzają i mają miejsce częściej niż mogłoby się wydawać. W jakich przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może zwrócić wpłacone już składki za OC?

Czym jest ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest ochroną finansową przed skutkami różnego rodzaju stłuczek, wypadków drogowych i innego rodzaju incydentów. Swoją ochroną obejmuje zarówno sprawcę zdarzenia, jaki i wszystkie osoby poszkodowane. Dzięki gwarancji wypłacenia odszkodowania, jaką dają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprawcy stłuczek nie muszą ponosić kosztów naprawy szkód, a osoby poszkodowane nie muszą martwić się, że nie otrzymają należnych im pieniędzy. Ma to duże znaczenie w przypadku poniesionych przez nich szkód, w tym zdrowotnych.

Czym jest ubezpieczenie OC samochodu?

Czy OC jest obowiązkowe? Ile kosztuje?

Polisa OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym i objęty nim musi być każdy pojazd, który ma się poruszać po polskich drogach. Wykupuje się ją płacąc co roku składki, których wysokość uzależniona jest od wielu czynników. Są to m.in. wiek kierowcy, historia wypadków, miejsce zamieszkania, model i marka samochodu, rok jego produkcji, czy też pojemność silnika. Kierowcy, którzy nie są doświadczeni lub mają na koncie stłuczki lub wypadki mogą płacić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Bardziej doświadczeni kierowcy, którzy cieszą się dobrą historią jazdy, często uzyskują korzystne zniżki, sięgające nawet kilkudziesięciu procent.

Czy OC jest obowiązkowe? Ile kosztuje?

Kiedy możliwy jest zwrot kosztów OC?

Możliwość uzyskania wypłaty uiszczonych już składek za ubezpieczenie OC może mieć miejsce tylko w momencie zakupu używanego pojazdu od innego kierowcy, który zdążył opłacić już składki ubezpieczeniowe. Dzieje się tak, ponieważ polisa OC przypisana jest przede wszystkim do samochodu. Ze względu na różnice w zniżkach, jakie posiadają obaj kierowcy, często takie przejścia się zwyczajnie nie opłacają. W takich wypadkach funkcjonuje coś takiego jak rekalkulacja składek, a więc ponowne ich obliczenie i wcielenie w życie. Jeśli okaże się, że składki nowego kierowcy będą niższe niż byłego właściciela, to można ubiegać się o zwrot różnicy opłaconych składek. Ubezpieczyciel ją wypłaci za niewykorzystany okres ochrony, dlatego w najlepszej sytuacji będą kierowcy, których nowo zakupione auta są objęte polisą kończącą się za wiele miesięcy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Aldomarket.pl – co możesz tam kupić?

Następny artykuł

Zwrot kosztów za Holowanie – kiedy jest to możliwe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments