Zwrot kosztów za Holowanie – kiedy jest to możliwe?

Klasycznym przykładem uszczerbku majątkowego kierowcy jest konieczność holowania samochodu do warsztatu czy do własnego miejsca zamieszkania. Holowania auta jest usługą, za którą trzeba słono zapłacić. Na szczęście istnieje opcja, dzięki której holowanie auta nie musi kojarzyć się z dużym wydatkiem. Koszty holowania mogą zostać Ci zwrócone! Sprawdź!

Kto może żądać zwrotu kosztów holowania?

Okazuje się, że choć nie każdy kierowca jest tego świadomy, zwrot kosztów holowania pojazdu do serwisu bądź do miejsca zamieszkania jest prawem każdego, kto opłaca ubezpieczenie OC. Trzeba pamiętać, że osobą odpowiedzialną za pokrycie kosztów lawety zawsze jest osoba winna spowodowaniu kolizji, w wyniku której samochód został uszkodzony. Jeżeli szkody są tak duże, że nie ma możliwości poruszania się samochodem poszkodowanego, koszty jego dotransportowania do warsztatu bądź miejsca zamieszkania poszkodowanego są pokrywane przez OC sprawcy kolizji. Polskie prawo mówi jasno, że ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć koszty holowania, a konkretnie zlikwidować uszkodzenia i zapewnić poszkodowanemu warunki, które umożliwią mu codzienne funkcjonowanie. Mowa tu o samochodzie zastępczym bądź pokryciu kosztów jego wypożyczenia z wypożyczalni.

Zwrot kosztów za holowanie – czy to możliwe?

Konieczność holowania pojazdu może pojawić się wówczas, gdy nastąpi kolizja, a stan techniczny pojazdu uniemożliwia dalsze podróżowanie. Poza tym, sprawne holowanie z miejsca zdarzenia jest konieczne zwłaszcza na autostradach i drogach szybkiego ruchu, gdzie pozostawienie niesprawnego samochodu wiązałoby się z ogromnym niebezpieczeństwem dla użytkowników ruchu. Koszty z tytułu holowania pojazdu są uznawane za stratę osoby poszkodowanej, dzięki czemu należy mu się zwrot. W celu minimalizacji szkody, nie należy od razu korzystać z pierwszej dostępnej oferty, a szukać opcji najbardziej korzystnej cenowo. Więcej na temat wysokości kosztów zwrotu za holowanie znajdziesz tutaj: http://specjalistka.net/zwrot-kosztow-holowania-lawety-oc-sprawcy/.

Ile wynosi zwrot kosztów holowania pojazdu?

Aby odpowiednio określić wysokość zwrotu za holowanie pojazdu, najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy firmy, która wskaże typowy zakres cen dla usług holowania na danym obszarze. Warto podkreślić, że osoba poszkodowana chcąca otrzymać zwrot kosztów holowania, jest zobowiązana do minimalizowania rozmiaru szkody. Poszkodowany ma obowiązek zorientować się w ofertach różnych firm, a jeżeli to możliwe, powinna starać się negocjować atrakcyjne warunki. Chodzi o to, by poszkodowany wybrał możliwie najtańszą ofertę. Wyjątkiem są tu sytuacje, w których w wyniku wypadku czy kolizji stan psychiczny lub fizyczny osoby poszkodowanej znacząco się pogorszył i nie może ona podejmować racjonalnych decyzji. Holowanie i naprawienie szkody nie może odbiegać swoim kosztem od cen rynkowych. Poszkodowanego obejmuje odpowiedzialność dotycząca minimalizowania wydatków na holowanie i upewnienia się, czy poniesienie określonych kosztów mieści się w ramach normalnego związku przyczynowego. Wysokość rekompensaty jest więc oceniana na podstawie indywidualnej sytuacji poszkodowanego.

Czy warto skorzystać ze zwrotu kosztów za holowanie?

Niestety, kolizje się zdarzają i nie da się ich uniknąć. Koszty związane z holowaniem pojazdu nie są wcale niskie, podobnie, jak cena części zamiennych. Koszty odholowania samochodu mogą zostać pokryte z OC sprawcy szkody i jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Pozwala na spore oszczędności bez obciążania własnego budżetu i konieczności naprawy we własnym zakresie uszkodzonego pojazdu. Więcej informacji znajdziesz na stronie Specjalistka.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Czy zwrot składki OC jest możliwy?

Następny artykuł

Wypadek komunikacyjny i co dalej – pomoc na wyciągnięcie ręki

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments