Do czego służą pierścienie uszczelniające? Oringi EPDM, NBR, FKM/FPM/VITON

Oringi są rodzajem uszczelnienia technicznego, które jest używane do uszczelnienia dwóch lub więcej współpracujących części. Mogą być stosowane tam, gdzie ciecze i gazy muszą być oddzielone. Oringi mogą zapewnić uszczelnienie w wielu różnych zastosowaniach i mogą być zbudowane z różnych materiałów, przy czym większość z nich jest wykonana z gumy syntetycznej lub silikonu. O-ringi są używane w szerokim zakresie zastosowań. Podstawową zaletą o-ringów jest to, że wymagają one tylko jednego punktu styku.

Pozwala to na łatwiejszą instalację niż w przypadku innych rodzajów uszczelek, o ile projektant przewidział wystarczająco dużo miejsca na rozszerzanie się O-ringu, które zależy od materiału i temperatury.  Oringi są elementami mechanicznymi, które charakteryzują się okrągłym kształtem. Są łatwe w użyciu, a ich zastosowanie nie różni się od innych elementów mechanicznych. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz z różnych materiałów i mogą być stosowane praktycznie wszędzie.

Co to jest o-ring?  Czym charakteryzują się uszczelnienia techniczne?

Oringi to szczelne pierścienie stosowane głównie do uszczelniania różnego rodzaju urządzeń chemicznych, spożywczych i przemysłowych. Szczególnie często stosowane są w maszynach i instalacjach pracujących pod wysokim ciśnieniem. O-ringi są materiałami sprężystymi o okrągłym przekroju poprzecznym w formie pierścienia. Mogą być produkowane z różnych materiałów, takich jak guma, silikon, neopren i inne. O-ringi są szeroko stosowane w różnych sektorach – budowie maszyn i urządzeń, budownictwie i infrastrukturze, rafinacji ropy naftowej, przemyśle lotniczym i wielu innych. W większości przypadków są one stosowane jako niezawodne uszczelnienia pomiędzy dwoma częściami, w których wywierają nacisk jednakowo we wszystkich kierunkach.

Co to jest o-ring?  Czym charakteryzują się uszczelnienia techniczne?

O-ring i jego właściwości. Zastosowanie oringów w przemyśle

Kształt oringów sprawia, że są one chętnie wykorzystywane do uszczelniania różnego rodzaju urządzeń, w szczególności często stosowane są w maszynach i instalacjach, które pracują pod wysokim ciśnieniem. Uniwersalny charakter o-ringów, skuteczność i szeroki zakres zastosowania sprawiają, że są one bardzo dobrym wyborem w sytuacji, gdy maszyna znajduje się pod ciśnieniem. Uszczelki rozprowadzają je równomiernie i chronią przed nadmiernym ciśnieniem, które mogłoby uszkodzić sprzęt. Oringi są jednym z najczęściej stosowanych uszczelnień konstrukcyjnych, ze względu na minimalne wymagania konserwacyjne oraz łatwość montażu i demontażu. Są one również szeroko dostępne na rynku w dużych ilościach oraz w wielu wariantach.

Okrągłe, gumowe i elastyczne, o-ringi są grupą samoczynnie działających elementów uszczelniających, które zapewniają doskonałe uszczelnienie bez względu na wszystko. Fakt, że o-ringi stawiają doskonały opór nawet przy braku ciśnienia, czyni je niezastąpionymi elementami różnych maszyn. Stosowane są również w urządzeniach i narzędziach do tworzenia szczelności pomiędzy dwoma elementami. Ich główne zalety to odporność na działanie zmiennych temperatur: -50°С – +300°С oraz agresywnych mediów, a także zdolność do wytrzymywania zarówno statycznego, jak i dynamicznego ciśnienia. Warto jednak zaznaczyć, że cechy te zależą od zastosowanego materiału.

Gumowe oringi są stosowane we wszystkich gałęziach przemysłu, w których wymagane jest niezawodne uszczelnienie. Do najczęstszych zastosowań o-ringów należą elementy układów hydraulicznych, systemy samochodowe, sprzęt budowlany i akcesoria do podnoszenia, a nawet loty kosmiczne i zastosowania w przemyśle lotniczym.

O-ring i jego właściwości. Zastosowanie oringów w przemyśle

Oring – dlaczego jest niezawodnym uszczelnieniem? 

Oringi są popularną metodą uszczelniania w branżach wykorzystujących ciecze, gazy czy inne niesprzyjające substancje. Te elastyczne i sprężyste pierścienie są powszechnie spotykane w uszczelnieniach silników samochodów osobowych i ciężarowych.

Gdy są montowane na rurach i mocowane za pomocą złączek, tworzą szczelne uszczelnienia aby zapobiegać przepływowi płynu, gdy ciśnienie gwałtownie wzrasta lub spada. Zjawisko to często występuje w wysokich temperaturach. Oring jest często używany do uszczelniania silników spalinowych, aby zapobiec wyciekowi paliwa, gdy pojazd przyspiesza. Są one również stosowane pomiędzy częściami, aby zapobiec wyciekom. Oringi są stosowane na wałkach rozrządu silnika, aby uszczelnić obszar pomiędzy komponentami. Kiedy silnik obraca się zbyt szybko, olej może przedostać się przez uszczelki i spowodować problemy z zaworami lub tłokami. Stosując o-ringi, inżynierowie mogą zapewnić, że olej nie przedostanie się przez te  części.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kiedy naprawiać stare auto, a kiedy lepiej oddać je na złom?

Następny artykuł

Plastyfikatory do betonu i zapraw – substancje, które ułatwiają pracę z betonem

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments