Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Własny samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym. Pojazdy osobowe stały się nierozłącznymi elementami codziennego życia. Ich intensywna eksploatacja jest jednak związana z ryzykiem awarii. Kiedy naprawiać stare auto, a kiedy lepiej oddać je na złom?
Posiadacze używanych aut często borykają się z usterkami oraz uszkodzeniami mechanicznymi i blacharskimi swoich pojazdów. Nawet samochody, które nigdy nie uległy wypadkowi, po wielu latach mogą paść ofiarą zjawiska korozji metali. Stare maszyny często trafiają na auto szrot, gdyż jedynym opłacalnym rozwiązaniem jest właśnie złomowanie pojazdów. Ich naprawa generuje wysokie koszty, a kolejne awarie sprawiają, że usuwanie usterek jest nieopłacalne.
Coraz popularniejszą praktyką stosowaną przez właścicieli starych aut jest zakup nowego samochodu. Starą maszynę przyjmie Stacja Demontażu Pojazdów, taka jak Macii działająca w okolicach Ponieca koło Leszna.
Nowsze pojazdy generują mniej problemów i często są objęte wieloletnią gwarancją producenta oraz pakietem serwisowym. Trend jest zauważalny zarówno wśród właścicieli samochodów, jak i busów, ciężarówek czy maszyn rolniczych.
Kiedy oddanie auta na złom jest lepszym rozwiązaniem niż naprawa?
Nie ulega wątpliwości, że dla wielu kierowców stare auta to pojazdy „z duszą”. Używane samochody mają dla właścicieli wartość sentymentalną. Jeżeli jednak sama maszyna nie należy do unikatowych perełek w perfekcyjnym stanie technicznym, warto rozważyć oddanie jej na złomowisko samochodowe i zakup nowego pojazdu. Kiedy oddanie auta na złom jest lepszym rozwiązaniem niż naprawa? Poniżej kilka najważniejszych przykładów!
Koszt naprawy przekracza wartość nowszego auta spełniającego potrzeby użytkownika
Pierwszym argumentem uzasadniającym demontaż samochodów w punkcie kasacji jest fakt, że koszt naprawy przekracza wartość nowszego auta spełniającego potrzeby użytkownika. Usuwanie drobnych usterek mechanicznych czy okresowa wymiana płynów eksploatacyjnych nie wiąże się zwykle z dużymi opłatami. Nawet jeżeli wykonujemy ją w ASO. Problem pojawia się w chwili, gdy uszkodzeniu ulegają elementy zawieszenia czy jednostka napędowa.
Jednym z najczęstszych przypadków, gdzie koszt naprawy przekracza wartość nowszego auta spełniającego potrzeby użytkownika, jest uszkodzenie silnika oraz automatycznej skrzyni biegów. Dodając do tego konieczność przeprowadzenia napraw blacharskich związanych z rozwojem korozji, może okazać się, że tańszym wyborem będzie zakup nowszego pojazdu. Starszy samochód można oddać na złomowisko samochodowe, zyskując kwotę za złom.
Częste awarie auta są problematyczne
Każdy kierowca, który wykorzystuje swój pojazd na co dzień, wie, że częste awarie auta są bardzo problematyczne. Pojawienie się nagłych usterek krzyżuje plany prywatne i zawodowe, jest źródłem stresu oraz wydatków na holowanie lub przewóz samochodu lawetą. Zostawienie pojazd u mechanika to konieczność jazdy komunikacją miejską, co często jest niemożliwe dla osób prowadzących własną firmę. Rodzi to potrzebę wydatków na kosztowne przejazdy taksówką.
Sposobem na obniżenie kosztów napraw, które powodują częste awarie auta, jest wykorzystanie części używanych lub tańszych zamienników. Należy jednak pamiętać, że najtańsze elementy zamienne mogą przyczynić się do zmniejszenia żywotności mechanizmów pojazdu. Konsekwencją ich stosowania może być uszkodzenie silnika czy skrzyni biegów. Alternatywą dla kosztownych napraw jest demontaż starego samochodu i zakup nowszego.
Używanie auta jest uciążliwe z powodu licznych usterek
Niesprawny pojazd zdecydowanie obniża jakość codziennego życia. Używanie auta jest uciążliwe z powodu licznych usterek, które zmuszają nas do ciągłych wizyt w warsztacie mechanicznym.
Awaria klimatyzacji czy nawiewów nie przekreśla możliwości korzystania z auta, jednak odczuwalnie obniża komfort jazdy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku systemów wspomagania kierownicy, kontroli trakcji czy mechanizmu ABS.
Drobne, lecz uciążliwe usterki są szczególnie problematyczne w okresie zimowym. Zmiany temperatur i wysoka wilgotność mogą powodować problemy z zamkami i niemożność otworzenia albo zamknięcia drzwi czy okien. Kolejnym wyzwaniem jest uruchamianie silnika przy rozładowanym akumulatorze. Nie ulega wątpliwości, że sumaryczny koszt naprawy wszystkich usterek starego auta może sprawić, że jedynym rozwiązaniem będzie demontaż.
Jeżdżenie tym samochodem jest niebezpieczne
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt niesprawnego pojazdu – jeżdżenie tym samochodem często jest po prostu niebezpieczne! Niesprawne hamulce czy gasnące światła z powodu problemów z instalacją elektryczną sprawiają, że stwarzamy niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Narażamy się ponadto na wysokie mandaty za niesprawnie działające światła czy inne usterki.
Kiedy jest sens naprawiać stare auto?
Czy są sytuacje, kiedy jest sens naprawiać stare auto? Oczywiście – zawsze wtedy, gdy naprawa jest opłacalna w porównaniu do kosztu zakupu nowszego auta, które spełnia oczekiwania kierowcy.
Jeżeli pojazd osobowy lub ciężarowy ma wady blacharskie, ale silnik, skrzynia biegów czy zawieszenie są w idealnym stanie, to naprawa bywa opłacalna. Zakup nowszego auta może jednak przynieść korzyści finansowe w dłuższej perspektywie.
Kolejnym aspektem, który wpływa na opłacalność naprawy starego auta, jest jego faktyczna wartość – historyczna lub sentymentalna. Demontaż pojazdów zabytkowych w doskonałym stanie technicznym i blacharskim zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli nie mamy czasu zajmować się autem, lepiej wystawić na sprzedaż w serwisie ogłoszeniowym, niż oddawać do auto szrotu w celu legalnej kasacji i demontażu.
Którą stację demontażu pojazdów wybrać?
Kierowcy zdecydowani na zakup nowszego auta często zadają pytanie, którą stację demontażu pojazdów wybrać. Jeżeli interesuje Cię legalne złomowisko samochodowe działające na terenie Ponieca koło Leszna, zdecydowanie powinieneś wybrać auto szrot Macii.
Profesjonalna Stacja Demontażu Pojazdów Macii to miejsce, gdzie otrzymasz kompleksowe wsparcie w procesie kasacji oraz złomowania samochodów osobowych i ciężarowych czy maszyn rolniczych.
Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony macii.pl
Źródła:
https://biore.to/artykuly/kiedy-oddac-auto-na-zlom/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.